Προς το περιεχόμενο

Νeck μαγνητης με αρκετα μεσαια?


Kingfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον προτιμάς γνήσιο μονό, θα σου προτείνω να δεις κ τον DiMarzio Virtual Vintage Heavy Blues 2.

 

αυτος αν και ωραιος μαγνητης μονο γνησιος μονος δεν ειναι,stacked noiseless ( δηλ.humbucker) ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον fast track 1 τον ειχα σε στρατ και μονο μονος δεν ακουγοταν. Πολυ μπουκωμα. Παντα για μενα μιλαμε και για την δικη μου στρατ οκ?

Tι να πω.. ???

Εμενα ακουγεται αρκετα bright σχεδον σαν Texas special αλλα με περισσοτερο ογκο k λιγοτερη βαβουρα.

Οπως κ να'χει δεν θυμιζει επουδενι Jazz η '59! :)

 

Αλλωστε στο sound spec τον δινει αρκετα balanced http://www.dimarzio.com/site/pickups/#/pickups/

Επισης δεν ειναι super high output σαν τον hotrail,δεν θολωνει δηλαδη.

 

Ανεφερα τον Fast track 1 ετσι,οχι τον 2!

 

Εαν θες μονοπηνιο τοτε να προτιμησεις κατι κλασικ,με νορμαλ για τα σημερινα δεδομενα output,θα σε βολεψει καλυτερα.

 

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον true velvet http://www.dimarzio.com/site/pickups/#/pickups/

Βεβαια ισως να ειναι λιγο παραπανω bright απ'οτι θα ηθελες.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια καλή και διαχρονική λύση είναι και ο Dimarzio FS-1:

 

http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp110_fs_1_white.htm

 

Τον είχε φίλος στην κιθάρα του σε θέση neck και μου άρεσε πολύ.

 

Επίσης μια άλλη περίπτωση που είχα χρησιμοποιήσει και εγώ ήταν ένας bridge μαγνήτης από American Standard/Series (θα τον βρεις χωριστά ως delta tone) στην θέση neck όμως. Τον είχα σε μια US strat με Dimarzio Fast Track 2 (αντίστοιχο του Hot Rails) στην θέση bridge και ο συνδυασμός ήταν πολύ ταιριαστός (για τα γούστα μου) τόσο από άποψη ηχοχρώματος αλλά και output.

 

Όσο για τον Fast Track 1, τον έχω βάλει και εγώ κατα καιρούς και νομίζω ότι θα συμφωνήσω και με τους 2 προλαλήσαντες φίλους  (playloud και Kostas-5150). Είναι κατά την άποψη μου ενδιάμεσος μαγνήτης, ναι μεν έχει αρκετά πρίμα αλλά δεν ακούγεται σαν μονοπηνιακός και από την άλλη ναι μεν έχει αρκετά μπάσσα και όγκο αλλά και πάλι σαν διπλοπηνιακός δεν ακούγεται με τίποτα.

 

Σίγουρα όμως κάνει καλό συνδυασμό με τον Fast Track 2 σε θέση bridge για ήχο όμως αρκετά μακρυά από την παραδοσιακή strat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τενεκεδοήχο έχουν οι Lace sensors.....

Μεσαίες αρκετές, πρίμα λίγα και μπάσα μέτρια...

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kingfil, αφού θέλεις να πλησιάζει σε fender πάρε τον texas special να ησυχάσεις..πολύ καλός μαγνήτης, ευκρινής και με όγκο και επίσης δεν θα πέφτει αισθητά η ένταση όταν πας από bridge στον neck..εγώ αυτόν έχω μαζί με hotrail στη γέφυρα και είμαι πολύ ικανοποιημένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kingfil, αφού θέλεις να πλησιάζει σε fender πάρε τον texas special να ησυχάσεις..πολύ καλός μαγνήτης, ευκρινής και με όγκο και επίσης δεν θα πέφτει αισθητά η ένταση όταν πας από bridge στον neck..εγώ αυτόν έχω μαζί με hotrail στη γέφυρα και είμαι πολύ ικανοποιημένος...

Συμφωνω περι Texas Special.

Βεβαια σταθμη του ηχου κ η εξισσοροπηση ρυθμιζεται ευκολα,ειναι περισσοτερο θεμα σετ απ.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω περι Texas Special.

Βεβαια σταθμη του ηχου κ η εξισσοροπηση ρυθμιζεται ευκολα,ειναι περισσοτερο θεμα σετ απ.

 

Κωστα δε θα το λεγα. Σε μερικες περιπτωσεις μερικοι μαγνητες δεν μαζευονται με τιποτα. Δεν ξερω ποσο hot ειναι ο texas  special αλλα ο rails ειναι γκαζοφονιας

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα δε θα το λεγα. Σε μερικες περιπτωσεις μερικοι μαγνητες δεν μαζευονται με τιποτα. Δεν ξερω ποσο hot ειναι ο texas  special αλλα ο rails ειναι γκαζοφονιας

Nαι εαν εχουν μεγαλη διαφορα σιγουρα.

Αυτουνους τους hotrails δεν τους χωνεψα ποτε μου..

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου