Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για αλλαγη μαγνητων...


STEFMAISTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα...

εχω μια Lite ash stratocaster και θα παραγγειλω εναν seymour duncan lil59' neck και εναν jb jr bridge...Η ερωτηση μου ειναι η εξης (καθ'οτι ασχετος απο ηλεκτρονικα..) :

 

Η Lite ash strat απο τη μανα της εχει tone μονο για τις θεσεις 1,2,3,4 (αν ο 1 ειναι o neck ).Κοινως δεν εχει tone για τον bridge μαγνητη...Και 500αρια tone pots επισης απο τη μανα της...Υπαρχει περιπτωση να γινει καποια "μοντα" το ενα tone να "πιασει" και τον bridge μαγνητη?????

 

Ευχαριστω

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια γίνεται... Δεν βρίσκω κάποιο συγκεκριμένο διάγραμμα, αλλά είναι πολύ εύκολο...

Edit:(βρήκα)... Σε αυτό το διάγραμμα, αν το καλωδιάκι του κάτω tone το βάλεις στο άδειο ποδαράκι, θα έχεις το αποτέλεσμα που θες...

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=lilhum_sing_lilhum_1v_2t_5

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει τίποτα...

Βασικά δεν ειναι δύσκολο να τα κάνεις και χωρίς διάγραμμα...

Έχοντας ανοιχτό το pickguard, κουνάς τον πενταθέσιο, και βλέπεις κάθε φορά με ποια ποτενσιόμετρα κάνει επαφή και με ποια όχι... Οπότε τα συνδέεις όπως θες εσύ (πχ μπορείς να έχεις στην κάτω θέση επιλεγμένο τον neck μαγνήτη - λέω εγώ τώρα...) Αν τα φτιάξεις κανα δυο φορές μόνος σου, το μαθαίνεις...

Καλές κολλήσεις! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου