Προς το περιεχόμενο

Χορδες για χαμηλα κουρδισματα


Kostie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους, θα ηθελα να θεσω τις εξεις ερωτησεις.

Για κουρδισματα D, C και B θα πρεπει να εχω χορδες μεγαλυτερου παχους; γιατι οι κλασικες ενιαρες και δεκαρες δεν αποδιδουν καλα. Επισης, αυτες οι χορδες μεγαλου παχους ανταποκρινονται καλα με μονους μαγνητες χαμηλης εξοδου; Η θα εχω απαισιο ηχο; Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

(Δεν γνωριζω αν το θεμα αυτο εχει ανοιχτει παλιοτερα γιατι η αναζητιση δεν μου εμφανιζει αποτελεσματα.

ευχαριστω πολυ)

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται το τι κουρδισμα θες να κανεις...για D standard νομιζω οτι εισαι κομπλε με ενα σετ 11αρες..αν θες τωρα για πιο χαμηλα εγω ειχα κουρδισει σε B standard μια epiphone les paul που εχω κ τα gauge πηγαιναν απο 13 εως 56 και πραγματικα ηθελε κατα εμενα η B  να ειναι 62 οπως στο baritone set της d'addario...Να εχεις υποψη σου οτι οσο πιο χαμηλα κουρδισματα κανεις τοσο πιο πολυ θα καταλαβαινεις πως η κιθαρα θα πρεπει  να σεταριστει καταλληλα...Αν κουρδισεις σε B ας πουμε το nut πανω σιγουρα θα πρεπει να "ανοιξει" για να πατανε καλυτερα οι χορδες..

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμενα για D ως C. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Ελπιζω να δουλεψουν καλα σε μονοπηνιους μαγνητες.

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους, θα ηθελα να θεσω τις εξεις ερωτησεις.

Για κουρδισματα D, C και B θα πρεπει να εχω χορδες μεγαλυτερου παχους; γιατι οι κλασικες ενιαρες και δεκαρες δεν αποδιδουν καλα. Επισης, αυτες οι χορδες μεγαλου παχους ανταποκρινονται καλα με μονους μαγνητες χαμηλης εξοδου; Η θα εχω απαισιο ηχο; Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

(Δεν γνωριζω αν το θεμα αυτο εχει ανοιχτει παλιοτερα γιατι η αναζητιση δεν μου εμφανιζει αποτελεσματα.

ευχαριστω πολυ)

 

Πράγματι, χρειάζεσαι τουλάχιστον 11άρες για να έχεις στοιχειώδες tension με κούρδισμα σε D. Αντίστοιχα, αν στοχεύεις ακόμα πιο χαμηλά είναι πολύ πιθανό να πας σε 12άρες, σε set εφτάχορδης, σε set baritone κοκ...

 

Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς νέο nut και διαφορετικό setup γενικότερα.

 

Απο πλευράς ήχου, ο συνδυασμός με ήπιους single-coils μου φαίνεται ενδιαφέρον πείραμα.

Αν στόχος είναι η απύθμενη βοθρίλα και τα κοφτά νυστερο-riff... :-\...δεν ξέρω.

Αν όμως έχεις κατά νου stoner ήχους με πλαδαρά fuzzοdistortion...μπορεί κάλλιστα να σου κάτσει...

 

 

Πες μας δυο λόγια παραπάνω για την κιθάρα, τον ενισχυτή, τα εφέ σου, τον ήχο που σκέφτεσαι...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορα καθαροτατα πειραματισμο σε μια παλια squier affinity. Δεν παιζω σε στιλ βοθροηχου. Με ενδιαφερει οπως σωστα ανεφερες στονερ ηχος κτλπ. Χρησιμοποιω την v-amp 2 με εφε ατμοσφερικα κυριως. Ο ηχος ειναι καλα προσεγμενος εχοντας ενεργοποιησει φιλτρο noise reduction οποτε οι μονοπηνιοι δεν μου χαλανε το θεμα. Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρόνια τώρα κουρδίζω σε Drop B και μετά απο αρκετά σετ χοδές και πρησμένα δάχτυλα  ;) έχω καταλήξει στα παρακάτω σετ:

 

Ernie Ball Beefy Slinky (11-54)

Ernie Ball Not Even Slinky (12-56)

 

Οι διαφορές μεταξύ τους δεν είναι και τεράστιες, τελευταία όμως προτιμώ τις 11άρες που είναι και λίγο πιο 'απαλές' στα δάχτυλα. Για drop D και C που χρείαζεσαι εσύ συγκεκριμένα νομίζω οτι ενα πάχος 52-56 στην μπάσα μι είναι άψογο και θα πρότεινα σε κάθε περίπτωση να μην πάς πάνω απο 60 αν χρειάζεσαι τα δάχτυλά σου :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου