Προς το περιεχόμενο

Είμαι σε τρίλλημα (TAMA Imperial star - SONOR 2007 Stage 3 - SONOR 1007 Stage1)


NikZak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται να αγοράσω επιτέλους τύμπανα κ θα ήθελα γνώμες για τα παραπάνω σετ.

Άν κάποιος έχει κάποιο απο τα παραπάνω θα του ήμουν ευγνώμων αν μου έλεγε τη γνώμη του

 

Τοπ λεονεκτημα της ΤΑΜΑ ειναι οτι ερχεται μαζι με πιατινιa κ hardware αλλα δεν ξερω αν ειναι καλά τα ξύλα κ τα δέρματα κ τα υπολοιπα ψιψιψίνια.

 

Το Sonor stage 1  μικρη μποτα κ δεν εχει πολλα συμπραγκαλα

κ τέλος το Stage 3 ειναι προφανώς μακράν το ποιοτικοτερο αλλα μου ανεβάζει το λογαριασμο 200 ευρω

 

Κ στις 3 επιλογες μου έχω φροντίσει να πάρω καλά πιατινια γύρω στα

Zidjan ZBT Rock (300ευρω) ή  Paiste PST5 (350ευρω)

 

Ε ρε μπλεξιμο...

 

 

1000 ευχαριστώ παιδιά!!!

You know so much about nothing at all

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα αν πάρεις imperialstar απο thomann σου έχει μέσα τα meinl mcs τα οποία κάνουν περί τα 250 ευρώ, οπότε δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις άλλα 350 για άλλο σετ, στη θέση σου αν πήγαινα για Imperialstar θα κρατούσα το σετ ως έχει και μετά από λίγο καιρό, όταν είχα μαζέψει αρκετά λεφτά θα πήγαινα για paiste alpha ή sabian apx ή zildjan Avedis  :)

 

Το θέμα είναι όμως, οτι από τα 3 σέτ που ανέφερες, το καλύτερο είναι το sonor 2007 (κάπου στα 900 ευρώ νομίζω ε;)

 

Εγώ θα έπαιρνα αυτό, και ένα σετ ικανοποιητικά πιατίνια πχ http://www.thomann.de/gr/sabian_b8_performance_set.htm και αργότερα θα έδινα για κάτι παραπάνω

 

Γιατί

 

1.Είναι από διαφορετικό ξύλο, aka birch αυτό και basswood τα υπόλοιπα, το οποίο birch είναι αρκετά φωνακλάδικο αν παίζεις rock (copyright για την φράση στον chem ή στον rockdrum δεν θυμουμαι  :P)

 

2.Έχει δέρματα remo.

 

Το θέμα είναι όμως και σε εσένα τι αρέσει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηξερα ότι είναι καλά τα Meinl  που δίνει η Imperial - ευχαριστώ πολύ αρχηγέ - οπότε γλιτώνω τα πιατίνια σε πρώτη φάση αν πάρω ΤΑΜΑ

Για να καταλάβεις παλιά έπαιζα σε μια TAMA Rockstar  κοινόχρηστη κ μου ακουγόταν φίνα - ειδικά αν είχα κ καλα πιατίνια κ καλό κούρδισμα.

 

Κυρίως μέταλλα θέλω να  παίζω.

 

Thanx κ πάλι

You know so much about nothing at all

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα είναι τα meinl pου δίνει http://www.thomann.de/gr/meinl_mcs_beckenset_06.htm

 

 

 

(το 2ο είναι cover του michael Jackson  ;D ;D)

 

Ακουσε τα και εδώ σε πρώτη φάση, το καλύτερο θα ήταν βέβαια να τα ακούσεις σε κάποιο μαγαζί, γιατί το θέμα πιατίνι είναι τελείως υποκειμενικό.

 

Eχω το ταμπούρο της imperialstar και είναι παρα πολύ καλό για την κατηγορία του και τα λεφτά του, ειδικά με αλλαγή δερμάτων (evans ρε  :P) και καλό κουρδισμα σπέρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις τύμπανα διαφορετικής τιμής και ποιότητας. Το 2007 είναι το καλύτερο και σαν ήχος και σαν ποιότητα αλλά είναι αρκετά ακριβότερο εαν συνυπολογίσεις ότι θες τουλάχιστον άλλα 300ευρώ για πιατίνια. Το tama είναι εξαιρετικό για τα χρηματά του.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε αρρωστε νικζακ θα παρεις επιτελους τυμπανα ?

Λοιπον μιλησα με την ομαδα μου, (16 σκυλια 3 παπαγαλοι και εγω), και καταληξαμε στο εξης :

 

αφου δεν μπορεισ να παρεις φεραρι (starclassic maple) παρε φιατ (τησ ιδιας εταιρειασ ειναι). Απο πιατινια τωρα τσιμπα τα meinl αλλιως πες τι θες μπας και σου φερω απο masterwork.

 

Να σου πω θα τα παρεις απο ελλαδα η θωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου