Προς το περιεχόμενο

Πως να "καθαρισω" αυτο το κομματι?


ZeVioN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενας ενας αλλα που?

σε καποιο στουντιο η σε χοουμ καταστασεις???

Στο σπιτι αν ηταν σε στουντιο δεν θα ειχε ετσι αποτελεσμα

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω παλι εχω να πω πως σε γενικες γραμμες μου αρεσει!!!

 

δηλαδη ειναι οκ για μια ερασιτεχνικη μπαντα και φυσικα εχει τα ''λαθακια'' του,

αλλα δεν νομιζω πως αξιζει τοοοσα αρνητικα σχολια!

και πραγματι, υπαρχει ενα θεμα με το δεσιμο της μπαντας, αλλα αν θελουμε να ειμαστε αντικειμενικοι, πολλες φορες επαγγελματιες μουσικοι και εχουν τετοιου ειδους προβληματα!!

 

αυτα που μου αρεσαν λιγοτερο -και που δεν πιστευω οτι δεν ταιριαζαν, αλλα οτι δεν παιχτηκαν καλα-ειναι το σλαπ στο μπασακι και η γουαγουακιθαρα, η οποια ειναι μαλλον του ματς!!

 

πως εγινε η ηχογραφιση αληθεια?

λαιβ σε καποιο στουντιο?

πολυκαναλα?

 

 

 

Απ οτι φενεται θα συνφωνησω μαζι σου.

 

Στο σπιτι αν ηταν σε στουντιο δεν θα ειχε ετσι αποτελεσμα

 

Γιατι το λες αυτο?

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει κάτι το πολύ άχρονο στο κομμάτι. Βασικά σχεδόν τα πάντα ακούγονται λίγο "τρέξτε να προλάβετε το ρυθμό".

 

Επιπλέον τα δεύτερα φωνητικά φαλτσάρουν σε πολλά σημεία. Και το lead κ αυτά δεν πατάνε τέλεια, οπότε το να κάνετε αρμονίες όταν ούτε η πρώτη φωνή δεν είναι σωστή δεν κάνει καλό. Μικρά λαθάκια με σωστή αντιμετώπιση δε θα χτυπάνε καθόλου στο αυτί του ακροατή, αλλά αν βάζετε και backing... το αποτέλεσμα θα είναι καταστροφικό. Αφού ηχογραφείτε ένας ένας απλώς ηχογραφείστε τα άπειρες φορές τα δεύτερα, κ κρατήστε το καλύτερο take.

 

Τρίτον το wah είναι υπερβολικά έντονο κατά τη γνώμη μου, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό θέμα.

 

Τέταρτον κ τελευταίο: όλοι κάθονται και ψάχνουν τα EQ και τα comps. Ρε παίδες υπάρχουν άνθρωποι που με 100euro τη μέρα θα τα κάνουν αυτά τέλεια. Αν όλο το θέμα ήταν αυτά, θα έδιναν όλοι 2 χιλιάρικα για μια ηχογράφηση 2-3 βδομάδες κ θα έβγαζαν δισκάρες. Ασχοληθείτε να παίξετε σωστά το κομμάτι σας, κ δοκιμάστε διαφορετικά arrangements. Κατά τη γνώμη μου η βασική διαφορά ανάμεσα σε ένα πραγματικά επαγγελματικό αποτέλεσμα κ σε ένα ερασιτεχνικό βρίσκεται στα arrangements και όχι στην υπόλοιπη πλην των arrangements παραγωγή. ΟΤΑΝ έχεις καλά arrangements κάνεις κ τη δουλειά σου με τα EQ κλπ, αλλά το να ψάχνεις τα πιο όμορφα πλακάκια όταν η πολυκατοικία γέρνει.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι οταν με το καλο το ΞΑΝΑΚΑΝΕΤΕ ΣΩΣΤΟ, στο σολο αντι για κιθαρα που δεν κολλαει και παιζει μετρια, βρειτε ενα φιλο να σας παιξει ενα σολο φυσαρμονικα. Θα ταιριαζει σουπερ με το υφος που θελετε να δωσετε στο κομματι, ακομα κι αν δεν παιζει τελεια

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου