Προς το περιεχόμενο

Πως να "καθαρισω" αυτο το κομματι?


ZeVioN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαναγράψτε το να πεσετε όλοι μαζί και το κομμάτι αυτομάτως θα βελτιωθεί δραματικά και ηχητικά. Μετά βλέπεις και τα υπόλοιπα. Πρώτα όμως πρέπει να έχεις μια σωστή ηχογράφηση.

 

+5-6 εκατομμύρια

 

Επίσης, ΞΕΧΑΣΤΕ προς το παρόν τα backing vocals. Δεν σας βγαίνουν...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βασικα νομιζω οτι ειναι και θεμα "ενορχηστρωσης".... μου φανηκε οτι το προβλημα δεν ειναι τοσο πολυ στο μετρημα οσο στο οτι αυτα που παιζονται απο τα οργανα δεν κολανε μεταξυ τους τοσο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα τοσο χαλια ειναι?  ???

 

:D

 

"παιχτικά" φτιάχνεται εύκολα....(φαινεται οτι μπορειτε να παιξετε) το μετρημα δεν ειναι τοσο προβλημα οσο οτι τα οργανα δεν 'δενουν' μεταξυ τους. υπαρχουν καποια φαλτσακια καπου, το μπασο παιζει ενα εκνευριστικο σλαπ κ αν θυμαμαι καλα αυτο το εφεδακι στην κιθαρα που παιζει τα ακκορντα μου ακουστηκε παράταιρο.

 

γενικα ομως ειναι -στα αυτια μου- λιγο "κλισε" το ολο στυλ. To κομματι βελτιωνεται ευκολα , ειδικα με τη βοηθεια καποιου εμπειρου μουσικου, αλλα θα ειναι παντα ενα κομματι που δεν θα μου αρεσει...

 

ενδεχομενως ομως να αρεσει στις συμ-φοιτητριουλες σας που ειναι σαφως πιο σημαντικο !

 

τα παραπανω εκφραζουν την προσωπικη μου γνωμη μετα απο 2-3 ακροασεις (οχι ολοκληρο). Δεν σημαινουν τιποτα παραπανω κ μπορει να κανω λαθος. Τωρα αν συμφωνεί ολο το νοιζ, τοτε θα υπαρχει καποιος λογος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μετρημα δεν ειναι τοσο προβλημα οσο οτι τα οργανα δεν 'δενουν' μεταξυ τους.

 

::) ::) ::)

 

Μα αυτό είναι το "μέτρημα". Κάθε όργανο στην προκειμένη περίπτωση έχει "δικό του" μέτρημα...(σε πολύ υπερθετικό βαθμό) Ο ρυθμός και το "groove" είναι κάτι που φτασμένα group ακόμα το ψάχνουν. Η τονικότητα φτιάχνεται εύκολα και ο ρυθμός πολύ δύσκολα και όχι το ανάποδο.

 

@rockas: Ναι είναι κακό. Αυτό όμως α)το λέω πραγματικά με κάθε καλή διάθεση (έχω αρκετές φορές παράξει ΤΡΟΜΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ από το 1995 μέχρι σήμερα...  ;D ) και β)είναι καλό να ξέρει ο καθένας που βρίσκεται για να έχει μια μουσική βάση και "θέση" και με πάτημα αυτή να βελτιώνεται καθημερινά χωρίς να ονειροβατεί... Μπορείτε να το κάνετε πολύ πολύ πολύ πολύ καλό. Θέλει όμως ΑΠΕΙΡΗ δουλειά. Αυτή είναι η αλήθεια όπως προέρχεται από τα δικά μου αυτί και μυαλό = υποκειμενική.  ;)

 

Επειδή όμως πιστεύω ΜΟΝΟ στην στρατευμένη τέχνη θα πω και το εξής: για κοινό το κομμάτι δεν είναι, αλλά για να περνάτε δημιουργικά 1-2 απογεύματα την βδομάδα και να γουστάρετε ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ! Όλα εξαρτώνται από το τι στόχος υπάρχει.

 

Ελπίζω να βοήθησα περισσότερο απ'ότι στεναχώρησα/τσάντισα.  :) Είναι το τελευταίο πράγμα που θέλω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια κι απο εμενα.

 

Εγω πιστευω οτι αυτο που δεν δενει κυριως με τα υπολοιπα ειναι το μπασσο.

1ον παιζει σε τελειως λαθος τεμπο.

2ον δεν ταιριαζει slap σε τετιο κομματι. Η τουλαχιστον οχι σε ολοκληρο το κομματι.

3ον ειναι σαν να πειρες το μπασσο απο ενα αλλο κομματι και να το εβαλες μεσα... ::)

 

Για καποιο λογο εμενα τα κρουστα εκτος απο 1-2 σημια δεν εχαναν σε ρυθμο απο και πηγαιναν σχετικα μαζι με την κιθαρα. ::)

 

Αρα καταλιγουμε στο οτι πρεπει να μιλησεις με τον μπασσιστα και να το φτιαξετε καταλληλα.

Πιστευω οτι αν το δουλεψετε το κομματι και διορθωσετε θα βγει κατι ωραιο. ;)

 

Καλη συνεχεια.

 

 

 

It dont mean a thing, if it ain't got that swing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι εχω να πω πως σε γενικες γραμμες μου αρεσει!!!

 

δηλαδη ειναι οκ για μια ερασιτεχνικη μπαντα και φυσικα εχει τα ''λαθακια'' του,

αλλα δεν νομιζω πως αξιζει τοοοσα αρνητικα σχολια!

και πραγματι, υπαρχει ενα θεμα με το δεσιμο της μπαντας, αλλα αν θελουμε να ειμαστε αντικειμενικοι, πολλες φορες επαγγελματιες μουσικοι και εχουν τετοιου ειδους προβληματα!!

 

αυτα που μου αρεσαν λιγοτερο -και που δεν πιστευω οτι δεν ταιριαζαν, αλλα οτι δεν παιχτηκαν καλα-ειναι το σλαπ στο μπασακι και η γουαγουακιθαρα, η οποια ειναι μαλλον του ματς!!

 

πως εγινε η ηχογραφιση αληθεια?

λαιβ σε καποιο στουντιο?

πολυκαναλα?

 

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως εγινε η ηχογραφιση αληθεια?

λαιβ σε καποιο στουντιο?

πολυκαναλα?

 

οχι ενας ενας ηχωγραφουσαμε

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου