Προς το περιεχόμενο

Τι θα συμβει αν αποσυνδεσω το tone pot απο το κυκλωμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στο φορουμ!

 

Ο καιρος πλησιαζει για την αλλαγη των στοκ μαγνητων μιας ibanez rg prestige 2550 με σετακι tone zone bridge kai breed neck, ενω ο single coil στη μεση θα απενεργοποιηθει.

 

Σκεφτομαι λοιπον, μιας που θα την ξεκοιλιασω, να δοκιμασω να βγαλω τελειως το τονε απο την εξισωση. Αυτο το εμπευστικα απο το γεγονος οτι οι δυο πιο αγαπημενες (ηχητικα) κιθαρες που εχω στην κατοχη μου, ΔΕΝ εχουν καθολου τονε (music man axis kai peavey wolfgang), και σκεφτομαι μηπως ειναι κι αυτος ενας παραγοντας που ακουγονται τοσο καλα.

 

Οποτε η ερωτηση ειναι η εξης: Εχει μεγαλη διαφορα αν το αποσυνδεσω τελικα το τονε? Αλλαζει δραματικα ο ηχος ετσι? Κι αν ναι, με ποιον περιπου τροπο? Περισσοτερα πριμα?

 

Εννοειται οτι το τονε δεν θα μου λειψει, σπανια το χρησιμοποιω στη συγκεκριμενη κιθαρα.

 

Ευχαριστω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορέκτ μι ιφ άιμ ρονγκ... Ένα ποτ που δεν χρειαζόμαστε, δεν μπορεί να αντικατασταθεί με μια αντίσταση (ίσης ομικής αξίας μα αυτή που έχει το ποτ ανοιχτό), χωρίς επίφτωση στον ήχο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι.

 

1ον Μονο αυτο?

2ον Σε "ασημαζευτο" βαθμο? μαλλον οχι, αφου υπαρχουν υλοποιησεις που απο τη μανα τους ΔΕΝ εχουν τονε ποτ.

 

Κορέκτ μι ιφ άιμ ρονγκ... Ένα ποτ που δεν χρειαζόμαστε, δεν μπορεί να αντικατασταθεί με μια αντίσταση (ίσης ομικής αξίας μα αυτή που έχει το ποτ ανοιχτό), χωρίς επίφτωση στον ήχο;

 

 

Αν δηλαδη δεν αντικαταστησουμε τιποτα αλλά απλα το παρακαμψουμε, θα εχουμε προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορέκτ μι ιφ άιμ ρονγκ... Ένα ποτ που δεν χρειαζόμαστε, δεν μπορεί να αντικατασταθεί με μια αντίσταση (ίσης ομικής αξίας μα αυτή που έχει το ποτ ανοιχτό), χωρίς επίφτωση στον ήχο;

 

 

Για ποιό λόγο να το κάνεις αυτό; Αν αντικαταστήσεις ένα ποτεσιόμετρο με μιας ίσης αξίας αντίσταση, θα είναι σαν να έχεις συνέχεια το tone στο 0, μουντίλα, μουντίλα, μουντίλα δηλαδή.

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα βγάλεις το tone από την εξίσωση θα αυξηθούν τα πρίμα και ως εκ τούτου, αν χρησιμοποιείς λαμπάτο ενισχυτή, αυτός θα ''σπάει'' πιο εύκολα στα καθαρά θα μπαίνει δηλαδή πιο εύκολα σε overdrive,θα πουσάρεται δηλαδή πιο εύκολα. Το αποτέλεσμα δε θα είναι ασυμμάζευτο μην ανησυχείς. Αν όμως παίζεις πολύ σε καθαρό κανάλι ίσως να μη θέλεις να το κάνεις. Αλλά απ' όσο βλέπω θέλεις να βάλεις tonezone και breed όποτε σε κόβω για μέταλλο :P (και καλά κάνεις :P).

 

ΤΙP: Τον μονό μην τον αποσυνδέσεις αλλά βάλτον να είναι ενεργός μόνο στις θέσεις 2 και 4 σε σπλίτ με τους διπλούς (κάτι που κάνει ο tosin abasi δηλαδή) για να έχεις μεγαλύτερη ευελιξία. Στη θέση 3 ας έχεις τους 2 διπλούς σε σπλιτ στυλ john petrucci.Αυτό έχω κάνει εγώ. Ο μονός di marzio/ibz που λογικά θα έχεις είναι πολύ καλός μαγνήτης και κάνει χωριό με οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα βγάλεις το tone από την εξίσωση θα αυξηθούν τα πρίμα και ως εκ τούτου, αν χρησιμοποιείς λαμπάτο ενισχυτή, αυτός θα ''σπάει'' πιο εύκολα στα καθαρά θα μπαίνει δηλαδή πιο εύκολα σε overdrive,θα πουσάρεται δηλαδή πιο εύκολα.

 

οχι,απλα θα εχει περισσοτερα πριμα,μονο η μεγαλυτερη ΕΞΟΔΟΣ του μαγνητη πουσαρει τον ενισχυτη

 

Αν όμως παίζεις πολύ σε καθαρό κανάλι ίσως να μη θέλεις να το κάνεις.

 

παιζω κατα 99% καθαρα και καμμια Tele μου δεν εχει tone control.... ;)

 

o ηχος χωρις tone control ειναι πιο πριμος και πιο ευκρινης ετσι.

 

Υπαρχει βεβαια και η λυση του no load pot που στο τερμα του απλα βγαζει το μαγνητη απο το κυκλωμα του ποντεσιομετρου και ειναι το ιδιο με το να μην εχεις tone control

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο να το κάνεις αυτό; Αν αντικαταστήσεις ένα ποτεσιόμετρο με μιας ίσης αξίας αντίσταση, θα είναι σαν να έχεις συνέχεια το tone στο 0, μουντίλα, μουντίλα, μουντίλα δηλαδή.

 

 

Οχι, το ακριβως αντιθετο. Με αντισταση θα ειναι σαν να εχεις συνεχως το ΤΟΝΕ στο 10.

 

EDIT: για να μην παραθετω απλα μια αποψη, το κυκλωμα του tone ειναι το ποτενσιομετρο σε σειρα με τον πυκνωτη και προς τη γειωση. Ο πυκνωτης εχει αντισταση αντιστροφως αναλογη της συχνοτητας που περναει απο αυτον, αρα γειωνει τα πριμα. Με το ποτενσιομετρο που εχουμε σε σειρα, αλλαζουμε την "ποσοτητα" των πριμων που τελικα θα γειωθουν - οσο μεγαλυτερη αντισταση εχει αυτο, τοσο λιγοτερα πριμα γειωνονται αρα τοσο λιγοτερο μουνταδα εχεις. (Απλουστευμενη επεξηγηση για να μην μπλεξουμε με συχνοτητες αποκοπης και φιλτρα α' ταξης)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, μαλακία έγραψα, έχεις δίκιο. Αυτό θα συμβεί αν βγάλεις εντελώς την αντίσταση (το ποτεσιόμετρο είτε μια σταθερή αντίσταση που ρωτάει ο φίλος) και αφήσεις μόνο του τον πυκνωτή να κάνει παιχνίδι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΤΙP: Τον μονό μην τον αποσυνδέσεις αλλά βάλτον να είναι ενεργός μόνο στις θέσεις 2 και 4 σε σπλίτ με τους διπλούς (κάτι που κάνει ο tosin abasi δηλαδή) για να έχεις μεγαλύτερη ευελιξία. Στη θέση 3 ας έχεις τους 2 διπλούς σε σπλιτ στυλ john petrucci.Αυτό έχω κάνει εγώ. Ο μονός di marzio/ibz που λογικά θα έχεις είναι πολύ καλός μαγνήτης και κάνει χωριό με οτιδήποτε.

 

Δυστυχως με ενοχλει εργονομικα ο μονος στη μεση. Μονο οταν ειναι ισοπεδομενος και παραλληλος με το πικγκαρντ αισθανομαι να μην με ενοχλει στην πενα.

 

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, νομιζω καταλαβα τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου