Προς το περιεχόμενο

Τι θα συμβει αν αποσυνδεσω το tone pot απο το κυκλωμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, αυτό που ρώτησα ήταν μια ιδέα βασισμενη σε κάποιες εντυπώσεις (δεν πρόκειται για γνώσεις) ηλεκτρονικών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλύτερη μόντα που θα μπορούσες να κάνεις είναι στην θέση του παλιού ποτενσιόμετρου να βάλεις ένα zero pot switched / 'η αλλιώς No Load Pot , το οποίο όπως λέει και η ονομασία του στα αγγλικά όταν γυρίσει στο 10 τότε νιώθεις ένα κλίκ στο χέρι και εκεί απενεργοποιεί τελείως την Ωμική του αντίσταση, αν απλά το γυρίσεις ελαφρά να "ξεκλειδώσει" στο 10 παρά κάτι πάλι θα έχεις 250κ

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-Fender-250K-No-Load-Pot-Split-Shaft-CTS-Volume-Tone-Knob-Potentiometer-/131107063587?pt=Guitar_Accessories&hash=item1e86970723

 

η ελάττωση της ωμικής αντίστασης των ποτενσιόμετρων όπως πολύ σωστά είπαν και οι προηγούμενοι έχει ως αποτέλεσμα περισσότερα πρίμα για τον λόγο αυτό εχει τεθει το ερώτημα πολλές φορές της αλλαγής ποτενσιόμετρων από 250κ σε 500κ ή σε 1ΜΩ  με τις αντίστοιχες απαντήσεις για κάθε κιθάρα , ο Superfank θα σου πει καλύτερα που το γνωρίζει καλά το θέμα σε ποια κιθάρα και σε ποια σετ μαγνητών αξίζει να πειραματιστείς για να μην χάνεις τον χρόνο σου.

 

Εγώ να προσθέσω ότι εμένα προσωπικά αυτή η αύξηση των πρίμων μου κάνει περισσότερο να την περιγράψω σαν brilliance το σήμα, το οποίο σε κάποια σετ μαγνητών η σε κάποια όργανα μπορεί αν βγάλουμε τελείως την αντίσταση να γίνει εκνευριστικό.

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι το ποτενσιόμετρο του tone (σε σειρά με τον πυκνωτή) είναι και παράλληλα στο volume και στον μαγνήτη ή τους μαγνήτες που παίζουν εκείνη την στιγμή. Η αφαίρεση του (ή με no-load pot) έχει και ως συνέπεια την αύξηση της σύνθετης αντίστασης εξόδου της κιθάρας άρα εκτός από αύξηση στα πρίμα (λόγω έλλειψης φίλτρου) έχουμε και κάποια σχετικά αύξηση του σήματος, ανάλογα τους μαγνήτες, τιμή volume, καλώδιο, αντίσταση εισόδου ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε the Box, βγάλτο το ρημάδι!!! Έχω 5 Ibanez όλες χωρίς tone pot και έχω ησυχάσει! Στα αυτιά μου ο ήχος είναι καθαρότερος και πιο δυνατός. Όσο για τους μεσαίους μαγνήτες στις δύο που είχαν τους αφαίρεσα εντελώς γιατί και εμένα με ενοχλούσαν στην πένα! Τώρα όσον αφορά τον Tone Zone δεν θα μπορούσες να κάνεις καλύτερη επιλογή! Εγώ τον έχω και στις πέντε! Για τον Breed έχω κάποιους ενδοιασμούς... Θα σου πρότεινα τον Paf Pro... O συγκεκριμένος συνδυασμός (Tone Zone, Paf Pro) είναι κλασσικός και για εμένα είναι ιδανικός, άσε που τον έχω και στην ίδια κιθάρα (RG 550 LTD) όπως και σε όλες τις υπόλοιπες και δεν τον αλλάζω με τίποτα!

Let nobody blame you that you cannot hear the superiority of TUBES!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε the Box, βγάλτο το ρημάδι!!! Έχω 5 Ibanez όλες χωρίς tone pot και έχω ησυχάσει! Στα αυτιά μου ο ήχος είναι καθαρότερος και πιο δυνατός. Όσο για τους μεσαίους μαγνήτες στις δύο που είχαν τους αφαίρεσα εντελώς γιατί και εμένα με ενοχλούσαν στην πένα! Τώρα όσον αφορά τον Tone Zone δεν θα μπορούσες να κάνεις καλύτερη επιλογή! Εγώ τον έχω και στις πέντε! Για τον Breed έχω κάποιους ενδοιασμούς... Θα σου πρότεινα τον Paf Pro... O συγκεκριμένος συνδυασμός (Tone Zone, Paf Pro) είναι κλασσικός και για εμένα είναι ιδανικός, άσε που τον έχω και στην ίδια κιθάρα (RG 550 LTD) όπως και σε όλες τις υπόλοιπες και δεν τον αλλάζω με τίποτα!

 

Εισαι Ωραιος! Μια τετοια απαντηση περιμενα, απο καποιον με παρομοια εμπειρια και μαλιστα στις ιμπανεζ.

Οποτε ναι, βγαζω τονε ποτ και μαλιστα θα μετακινησω το volume στην θεση του τονε για να μην το χτυπαω καταλαθος με το χερι και το χαμηλωνω.

 

Τους μαγνητες τους εχω ηδη παραγγειλει οποτε ο breed ειναι μονοδρομος, αλλα ουτως ή αλλως , ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, ειναι ακριβως αυτο που ψαχνω δηλαδη ΠΑΧΥΣ, στρογγυλος κτλ. Ειδομεν...

 

Καλες Γιορτες!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα γιατι φτιαχνω ενα σωμα για μια κιθαρα που θα εχει μονο volume, αμα βαλουμε μια αντισταση ισης αξιας για να αντικαταστησουμε το ποτεσιομετρο και βαλουμε και τον πυκνωτη δεν θα εχουμε το ιδιο αποτελεσμα με αυτο που θα ειχαμε αμα ειχαμε κανονικα το ποτενσιομετρο του tone?

Μηπως υπαρχει κανα προχειρο σχεδιο γιατι στη θεωρια δεν ειμαι και πολυ καλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι Ωραιος! Μια τετοια απαντηση περιμενα, απο καποιον με παρομοια εμπειρια και μαλιστα στις ιμπανεζ.

Χωρίς παρεξήγηση, ο φίλος παραπάνω εκθέτει απλώς τη δική του εμπειρία και τα δικά του γούστα.

 

Τα άλλα παιδιά πάλι που απάντησαν έδωσαν, πολύ πιο κατατοπιστικές, ας πούμε σχεδόν επιστημονικές απαντήσεις και λύσεις. Δεν έχεις καμία εγγύηση ότι μια παρέμβαση που έκανε κάποιος άλλος θα σου αρέσει, παρά τις ομοιότητες εξοπλισμού.

 

Θα σου πρότεινα κι εγώ μια λύση όπως το switchable non load pot που αναφέρει ο David Gilmour παραπάνω, η οποία σου δίνει και αυτό που θες να δοκιμάσεις αλλά και την άμεση  δυνατότητα "επιστροφής" στο μαμίσιο καθεστώς. Και αν σου αρέσει ο ήχος και με και χωρίς tone, θα έχεις περισσότερα ηχοχρώματα μέσα από ένα και μόνο ποτ. Δηλαδή περισσότερη ευελιξία συν τη δυνατότητα να μπορείς να πουλήσεις αργότερα το όργανο χωρίς μια δραστική παρέμβαση στα ηλεκτρονικά του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου