Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με τις onboard καρτες ήχου


solid.aqua

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μπερδευτεί αρκετα τελευταία, εξαιτίας του παρακάτω θέματος. Ο υπολογιστής μου είναι τωρα σίγουρα 6ετίας, με μία μητρική της τότε εποχής chaintech vnf ultra. Δεν είχα και δεν έχω παρατηρήσει ποτέ πρόβλημα στην αναπαραγωγή ήχου. Πριν 3 μήνες εφτιαξα έναν υπολογιστή για τον αδερφό μου, με μία gigabyte p55 us3l. Παρατήρησα ότι ζοριζόταν να παίζει ήχους απο πάνω απο δυο η τρία διαφορετικά προγραμματα ταυτόχρονα. Πχ Winamp+Παιχνίδι ναι. Firefox+Winamp ναι. 3 και πάνω όχι, και επίσης FL Studio +Winamp οχι, FL Studio+Firefox οχι. Τέτοια προβλήματα ποτέ δεν είχα με τον δικό μου αρχαίο υπολογιστή. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει??? Στο FL Studio χρησιμοποιώ τους ASIO4ALL. Δεν καταλαβαίνω αν είναι προβλημα κάρτας, driver, προγραμμάτων ή λάθος set up εκ μέρους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ερώτηση  : Στον δικό σου ΗΥ έπαιζαν 3+ πηγές ήχου ? (πχ Floops+ Winamp + Firefox ?)  :o

 

Πάντως, για τον Υπολογιστή του αδελφού σου η κατάσταση είναι γνωστή :

Χρησιμοποιούνται διαφορετικοί Drivers (ASIO, MME, DirectX - Έλεγξε τις ρυθμίσεις του Winamp  κλπ)

Ευτυχώς, το Floops δεν αφήνει άλλο πρόγραμμα να χρησιμοποιεί πόρους της κάρτας ήχου (όπως και κάθε σοβαρό πρόγραμμα επεξεργασίας/εγγραφής μουσικής φαντάζομαι) συνεπώς στην πραγματικότητα όλα αυτά που αναφέρεις δεν είναι προβλήματα, αλλά η "φυσιολογική" κατάσταση του συστήματος - που πολλές φορές ίσως να μη μας αρέσει ...

 

/nEwBiE  8)

 

 

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου