Προς το περιεχόμενο

Πρωτη προσπαθεια ελληνοφωνου κομματιου


tolkki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Οπως και νάχει η κουβέντα για τον στίχο

είναι απείρως προτιμότερη από ποστάκια του είδους

" τι θα γίνει αν βάλω texas specials στην squier tele ? "

 

Τιποτα δεν θα γίνει, αγόρι μου...

 

 

ps :Clapton is God κι o Zαμπέτας επίσης !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προς mscmkr & ¨Χ-minor

 

Τα επιχειρήματά σας ειναι ακλόνητα...

 

Και σ'ανώτερα, εύχομαι !

 

Αν και ο mscmkr με κάλυψε, θα σου δώσω κι επιχείρημα για το pop corn. Όταν το θέμα λέγεται "προσπάθεια ελληνόφωνου κομματιού", και το παλικάρι ζητάει απόψεις για το ΔΙΚΟ του τραγούδι, εσύ αφιερώνεις ένα γερό 70% του post σου στη μουσική ανάλυση σε συνάρτηση με τους στίχους και τις εθνικότητες, το ποπ το ροκ το λαικό κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, την αξία διαφόρων μουσικών ειδών κι άλλα τέτοια, και μάλλιστα με μια αρκετά επιθετική διάθεση. Οι υπόλοιπες δύο γραμμές μόνο αφορούν το θέμα του συγκεκριμένου thread, κι εκεί σε βρίσκω επίσης επιθετικό. Για μένα, κοινώς, το post σου ήταν καθαρά flames, και προσωπικά δεν δίνω δεκάρα για το λόγο. Αν θέλεις, μπορείς να ξεκινήσεις (άλλο) ένα thread με τις απόψεις σου περί της μουσικής γενικότερα, κι εκεί θα πέσει (κι άλλη) συζήτηση, και θ'ανάψουν (ξανά) τα αίματα, και θα γίνει η συζήτηση που θες.

 

Οπότε προς το παρόν, pop corn, μια και βλέπω πως συνεχίζει η ευχάριστη κουβέντα τύπου...

 

...Οπως και νάχει η κουβέντα για τον στίχο

είναι απείρως προτιμότερη από ποστάκια του είδους

" τι θα γίνει αν βάλω texas specials στην squier tele ? "

 

Τιποτα δεν θα γίνει, αγόρι μου...

 

 

ps :Clapton is God κι o Zαμπέτας επίσης !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

this is the beginning of a beautiful friendship...... ;D

 

+100000000000000

 

κατα τα αλλα το τραγουδι δεν διαφερει σε τιποτα απο τον σωρο των "ροκοεντεχνων" ελληνικων τραγουδιων ,απο το "κλασσικο" 1-3 ...ροκ μπητ (ο μοναδικος λαος που παιζει ροκ χωρις να τονιζει το 2 και το 4 παγκοσμιως ;D) μεχρι την οντως τετριμενη αρμονια και μελωδια,ο στιχος  δυστυχως δεν ειναι απλος (μια και δεν ειναι "πολυπλοκος" & "εντεχνος" υποθετω οτι πηγαινες για κατι απλο και ουσιαστικο)  αλλα απλοϊκος και θελει δουλεια,απο την αλλη σιγουρα "το εχεις" το... τραγουδοποιητικο αλλα η απουσια ΑΚΟΥΣΜΑΤΩΝ που θα σε κανει πραγματικα καλο songwriter φαινεται,αν επιτρεπεται τι ηλικα εχεις?

 

η παραγωγη ειναι εξαιρετικα μετρια και δυστυχως η φωνη  δεν παταει καλα (αν και εχει ενδιαφερον ηχοχρωμα)

 

νομιζω οτι μπορεις πολυ καλυτερα ειδικα αν αποφυγεις αυτο

 

δηλ.το "καπελωμα" της μουσικης σου και την ενταξη της σε καποιο σωνει και καλα "ειδος" (η απολυτη καταρα του ελληνικου τραγουδιου εδω και δεκαετιες)

 

ξεκινα γραφωντας το ΔΙΚΟ σου "υφος"

 

φιλικα παντα.

 

Η αληθεια ειναι οτι ελληνικη μουσικη   ;D δεν ακουω σχεδον καθολου καθως ασχολουμαι κατα κυριο λογο με το συμφωνικο μεταλ.Απλα ηθελα να κανω μια προσπαθεια μπας και...

Η ηλικια μου ειναι στα 28 και ειμαι σχετικα νεος στο χωρο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως ή δυστυχως οτι ακουμε μας επηρεαζει παρα πολυ και στο τι γραφουμε,σου προτεινω να διευρυνεις τους μουσικους σου οριζοντες ακουγοντας ΟΛΑ τα ειδη μουσικης και φυσικα λαϊκα (ολο το φασμα απο ρεμπετικα μεχρι σκυλαδικα),αν δεν εχεις ακουσει λαϊκα παρα πολυ δυσκολα θα γραψεις καλο ελληνικο τραγουδι (και ως ελληνας πιστεψε με μονο ΕΛΛΗΝΙΚΟ τραγουδι μπορεις να γραψεις ;) και να μην ειναι απλα μια μιμηση)  κατα την ταπεινη μου γνωμη ;)  ,μην "κολλας" σε κανενα ειδος μουσικης ολα εχουν κατι να σου δωσουν ;)

 

εχεις "ικανοτητα" και "μελωδικη φλεβα" οποτε it is up to you ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χαζοπίθηκοι

που την χειροκροτούν είναι άσχετοι γενίτσαροι που αγνοούν την

μακραίωνη αλυσίδα πολιτισμού απ' τους Ορφικούς ύμνους στο έπος του Διγενή Ακρίτα,τον Ερωτόκριτο, το Δημοτικό τραγούδι,το Ρεμπέ-

τικο,στους Σεφέρη,Ελύτη,Χατζιδάκι,Θεοδωράκη,Σαββόπουλο κι έπεται

συνέχεια...

 

...μίλησε μας λίγο περισσότερο γι'αυτήν τη συνέχεια που έπεται αν θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατ'αρχήν,δεν υπάρχει Ελληνόφωνο παρα μόνον Ελληνικό τραγούδι.

Η τέχνη του τραγουδιού είναι η διαπλοκή και η αλληλοεπίδραση της

μουσικής με το φώνημα δηλ. τον ήχο της κάθε μιάς γλώσας.

Ολα τα άλλα είναι Αμερικανιές τύπου "Monika" η οποία, so far,

δεν είναι τίποτα περισσότερο απο ικανότατη μαΐμού.Οι χαζοπίθηκοι

που την χειροκροτούν είναι άσχετοι γενίτσαροι που αγνοούν την

μακραίωνη αλυσίδα πολιτισμού απ' τους Ορφικούς ύμνους στο έπος του Διγενή Ακρίτα,τον Ερωτόκριτο, το Δημοτικό τραγούδι,το Ρεμπέ-

τικο,στους Σεφέρη,Ελύτη,Χατζιδάκι,Θεοδωράκη,Σαββόπουλο κι έπεται

συνέχεια...

 

Το τραγούδι σου είναι συμπαθές και πιασάρικο γιατί, κυρίως, μοιάζει

με εκατοντάδες άλλα που συνηθίσαμε ν'ακούμε τα τελευταία 20 χρό-νια.Το στιχουργικό θέμα ειναι επίσης τετριμένο όμως το τραγούδι σου

έχει κάποιο ταλέντο κι εκεί θα στηριχτείς για να συνεχίσεις

Την ηχογράφηση διέπει μιά σχετική "παραγωγίλα" όπου σε 3 λεπτά

θέλεις να τα πεις όλα...

 

 

Καφέ ήπιες??

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,σου προτεινω να διευρυνεις τους μουσικους σου οριζοντες ακουγοντας ΟΛΑ τα ειδη μουσικης

 

 

Eπειδη παρεξηγησες κατι που ειπα.

Ειπα οτι γραφω μονο συμφωνικο μεταλ.Οχι οτι ακουω μονο συμφωνικο μεταλ.

Οι μουσικοι μου οριζοντες πιστευω οτι ειναι μια χαρα  :P

Εχω κανει αρκετες προσπαθειες να ακουσω ελληνικη μουσικη αλλα δυστυχως οι καλλιτεχνες που αντεξα να ακουσω και δευτερη φορα ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα των χεριων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει αρκετες προσπαθειες να ακουσω ελληνικη μουσικη αλλα δυστυχως οι καλλιτεχνες που αντεξα να ακουσω και δευτερη φορα ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα των χεριων...

 

Τοτε μαλλον δεν εχεις ακουσει αρκετους (ή αυτους που πρεπει) αν με τον ορο ελληνικη μουσικη εννοεις το 95% της μεταπολιτευτικης μουσικης παραγωγης ΦΥΣΙΚΑ και δεν αντεχεται με τιποτα ;))   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου