Προς το περιεχόμενο

Πρωτη προσπαθεια ελληνοφωνου κομματιου


tolkki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τοτε μαλλον δεν εχεις ακουσει αρκετους (ή αυτους που πρεπει) αν με τον ορο ελληνικη μουσικη εννοεις το 95% της μεταπολιτευτικης μουσικης παραγωγης ΦΥΣΙΚΑ και δεν αντεχεται με τιποτα ;))   

 

Μάλλον υπερβάλλεις. Χατζιδάκης και Τρίτο (Πλάτωνος & Γιαννάτου), Σαββόπουλος, Καραϊνδρου, Λοϊζος, Μικρούτσικος, Γερμανός (ο πρώτος δίσκος μόνο που ήταν και ποίημα), Κουγιουμτζής, Νικολόπουλος, Αλεξίου, Νταλάρας (όχι άλλο Νταλάρα....), Ιωαννίδης, Αφροδίτη Μάνου, Αφοί Κατσιμίχα, Μαχαιρίτσας, πλίνθοι τε και κέραμμοι ατάκτως......, κι άλλοι πολλοί και χωρίς καμιά σειρά προτεραιότητας ....... δημιούργησαν και μετά τη μεταπολίτευση αξιοπρεπέστατα τραγούδια κατά την άποψή μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι η Μονικα? ??? ??? ???

 

Η Μόνικα είναι μια νέα ανερχόμενη που παίζει indy. Εμένα προσωπικά μου αρέσει και θεωρώ ότι η μουσική της έχει μια ιδιαίτερη γνησιότητα και χαρακτήρα παρ' όλο που ανήκει σε ένα χιλιοπαιγμένο είδος.

 

Βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος και να είμαι πίθηκος κ.α. Η' να είμαι προδότης του έθνους που δεν επικεντρώνεται αρκετά στις ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ αξιες της μουσικής, δεν φοράει παρωπίδες για να του αρέσει αρκετά ο Θεοδωράκης και ο Ελύτης(γιατί αν είσαι ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ να σου αρέσει ο Θεοδωράκης και ο Ελύτης), δεν τρώω κοντοσουβλι για πρωινό, δεν μου αρεσουν τα CornFlakes μου με τζατζίκι και άλλα πολλά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή να είμαι προδότης του έθνους που δεν επικεντρώνεται αρκετά στις ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ αξιες της μουσικής, δεν φοράει παρωπίδες για να του αρέσει αρκετά ο Θεοδωράκης και ο Ελύτης(γιατί αν είσαι ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ να σου αρέσει ο Θεοδωράκης και ο Ελύτης), δεν τρώω κοντοσουβλι για πρωινό, δεν μου αρεσουν τα CornFlakes μου με τζατζίκι και άλλα πολλά.....

 

Καλά κάνει και σου αρέσει και η Μόνικα και όποιος/α άλλη θέλεις και με γειά σου και χαρά σου.

Το υπόλοιπο που κολλάει;  ???  ???  ???

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα οτι γραφω μονο συμφωνικο μεταλ.Οχι οτι ακουω μονο συμφωνικο μεταλ.

Οι μουσικοι μου οριζοντες πιστευω οτι ειναι μια χαρα  :P

Είναι αυτό που λέει "ακούω τα πάντα! Και death και black και power και speed και epic και symphonic και heavy και....." ;D ;D ;D

 

Δεν είναι άσχημο το κομμάτι, αλλά οπωσδήποτε θέλει ηχογράφηση με άλλη φωνή άμεσα. Πρώτα απ'όλα η φωνή είναι εντελώς off σχεδόν σε κάθε νότα. Επιπλέον σ'αυτό το ανέβασμα στο τέλος.... απλά ανεβαίνει άλλο διάστημα :( Γενικώς από όλο το φάσμα μουσικής που παίζουν στην Ελλάδα αυτό το στυλ είναι το τελευταίο που θα άκουγα (σαφέστατα προτιμώ να ακούσω Βανδή ή Ρουβά από Ονειράμα - hands down!), οπότε δε μπορώ να έχω πιο συγκεκριμένη γνώμη, αλλά νομίζω ότι με καλή ηχογράφηση θα μπορούσε να έχει μια θέση σ'έναν σταθμό που παίζει τέτοια κομμάτια... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην ξεχναμε τον πρωταρχικό λογο του θρεντ,

 

Ωραια προσπάθεια το κομμάτι σου. Θα δεις μεγάλη διάφορα αν στο mastering (όποτε το κάνεις) διαχωρίσεις συχνοτικα τις φωνές από τα βιολιά και φέρεις την κιθάρα πιο μπροστά. Και μια ερώτηση, γιατί αδειάζεις έτσι το κομμάτι στο 2:47?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπόλοιπο που κολλάει;  ???  ???  ???

 

 

Sorry, είχα τσαντιστεί λίγο με τον bassonova που έκραζε στην αρχή όσους ακούν Μόνικα με επιχείρημα το εθνικό φρόνιμα που πρέπει να μας διέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην ξεχναμε τον πρωταρχικό λογο του θρεντ,

 

Ωραια προσπάθεια το κομμάτι σου. Θα δεις μεγάλη διάφορα αν στο mastering (όποτε το κάνεις) διαχωρίσεις συχνοτικα τις φωνές από τα βιολιά και φέρεις την κιθάρα πιο μπροστά. Και μια ερώτηση, γιατί αδειάζεις έτσι το κομμάτι στο 2:47?

 

Tι εννοεις αδειαζω? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια προσπάθεια το κομμάτι σου. Θα δεις μεγάλη διάφορα αν στο mastering (όποτε το κάνεις) διαχωρίσεις συχνοτικα τις φωνές από τα βιολιά και φέρεις την κιθάρα πιο μπροστά. Και μια ερώτηση, γιατί αδειάζεις έτσι το κομμάτι στο 2:47?

 

Αυτό πώς γίνεται στο mastering??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου