Προς το περιεχόμενο

Humbucker για Epiphone les paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello...

 

απέκτησα πρόσφατα μια epiphone les paul.

Πέρα από τα κλασσικά σχόλια( καυσόξυλο, πέτα την κλπ  ;) :P )

 

Μπορείτε να προτείνετε κανένα μαγνήτη σε λογικές τιμές...που να κάνει για πιο σκληρές φάσεις?

 

Δεν μιλάω για thrash, death & black metal, αλλά για τα καθαρά έχω την fender, οπότε αύτη λέω να την χρησιμοποιήσω για πιο hardrock καταστάσεις.

 

Δηλαδή από Hard Rock, Metal(κλασσικά πράγματα)...μέχρι  Nu (S.O.A.D) και Hardcore.

 

Έψαχνα για DiMarzio...αλλά πολλά φράγκα, είχα δοκιμάσει παλιά τους GFS (soapbar) αλλά σε live σφύριζαν αρκετά.

 

Καμιά ιδέα?  ;D ;D ;D ;D ;D

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο σου απογευμα!Απεκτησα κι εγω πριν λιγο καιρο μια epiphone les paul custom και μπορω να πω πως μονο καυσοξυλο δεν ειναι...Δεν ξερω ποιο μοντελο εχεις εσυ.Τελοσπαντων, πιστευω πως στην περιπτωση σου οι EMG θα σε καλυψουν απολυτα.Ενα σετακι 81/85 ή 81/60 (τα πιο συνηθη δηλαδη) θα ειναι μια χαρα.Βεβαια αυτοι οι μαγνητες ειναι active.Παντως στη δικια μου κιθαρα ακουγονται φοβερα για τα ειδη που θες (εγω εχω 81/85).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε!καλοριζικο και καλοπαιχτο το κιθαρονι!

 

για γεφυρα θα σου προτεινα εναν seymour duncan jb...απ οτι εχω καταλαβει ειναι αρκετα ευελικτος σαν μαγνητης και ειναι και high gain οποτε πιστευω οτι θα σε καλυψει...επισης με εναν push pull ποντεσιομετρο μπορεις να τον σπλιταρεις σε μονο και θα ητανε καλη φαση απο τη στιγμη που ο μαγνητης μπορει να το κανει αυτο...με 118 ευρω μπορεις να τον παρεις σετ μαζι με εναν jazz για τον λαιμο

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm αλλα εξαρταται κ το ποσα λεφτα διαθετεις...ειναι λιγο πιο φτηνοι απο τους Emg που προτεινει ο φιλος απο πανω..

 

υ.γ: η κιθαρα αυτη μονο καυσοξυλο δεν ειναι...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εχει βγαλει η emg τους κλασσικους 85/81 σε καινουρια μορφη και τους λεει 85 x και λεει οτι εχουν τα καλα των active αλλα παραγουν πιο οργανικη αισθηση ! Δοκιμασε τους και πες μας σε παρακαλω ! ;D

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για active...δεν την ξέρω την φάση ακριβώς, τι διαφορά έχουν από τους passive??

 

οι Seymour Duncan ήταν κάτι που είχα σκεφτεί και εγώ, απλά δεν ήξερα αν είναι αρκετοί για πιο metal φάση...ξες αν μπορουν να βγάλουν το γρέζι.

 

???

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για active...δεν την ξέρω την φάση ακριβώς, τι διαφορά έχουν από τους passive??

 

οι Seymour Duncan ήταν κάτι που είχα σκεφτεί και εγώ, απλά δεν ήξερα αν είναι αρκετοί για πιο metal φάση...ξες αν μπορουν να βγάλουν το γρέζι.

 

???

 

οι active θελουν μπαταρια για να παιξουν κανονικα...σε λιγες μερες θα εχω τον jb σε μια strat..θα ειναι λιγο  διαφορετικος λογικα ο ηχος σε σχεση με την les paul (διαφορετικα ξυλα κτλ κτλ..) αλλα με δεδομενο οτι ειναι ειναι high output θα πεταει σπιθες το εργαλειο να ουμε

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προλαβε ο Stefmaister.Απλα να σου πω οτι η μπαταρια αυτη μπαινει εκει που ειναι και τα ηλεκτρικα της (στο πισω μερος της κιθαρας-κατω απ'το μεγαλο καπακι), ειναι μια απλη μπαταρια των 9V (οι παραλληλογραμμες) και το να την αλλαξεις δεν ειναι τιποτα δυσκολο.Οσον αφορα τη διαρκεια της (που πιθανως θα ειναι μια απορια σου) σε ωρες δεν μπορω να σου πω ακριβως,ουτε ποσο καιρο εχω εγω την αρχικη μπαταρια στους δικους μου μαγνητες.Κι αυτο γιατι υπαρχουν μερες που εχω παιξει κανα 2ωρο και αλλες που δεν εχω παιξει καθολου (ντροπη μου, ξερω  :'( ) Παντως, το σιγουρο ειναι οτι δεν θα χρειαζεται να την αλλαζεις συχνα.Ουτως ή αλλως δεν εχουν και κανα τρελο κοστος.Να εχεις υποψιν σου ομως οτι οταν τελειωνεις με το παιξιμο θα πρεπει να βγαζεις το καλωδιο απ'την κιθαρα (το καλωδιο που συνδεει την κιθαρα-μεσω του jack- με τον ενισχυτη ή πεταλιερα/πεταλι/πεταλια σου) γιατι αλλιως θα χανεις μπαταρια!Αυτα σε γενικες γραμμες.Ελπιζω να σε βοηθησα.Εγω θα σου προτεινα EMG ανεπιφυλακτα παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην καλόπαιχτη η νέα σου κιθάρα, και όποιος στην πει καυσόξυλο το κάνει από ζήλια. :P

 

Λοιπόν, στο θέμα μας... Θελεις στην ουσία δυο γκαζωμένους humbuckers για τον ήχο που θέλεις να βγάλεις, αλλά τα λεφτά που σου ζητάει ο DiMarzio σου φαίνονται πολλα... Λοιπόν, όσον αφορά το πρώτο, όλες σχεδόν οι γνωστές εταιρίες έχουν προτάσεις που θα σε ικανοποιήσουν. Οι τιμές βέβαια είναι συνήθως αντίστοιχες ή και υψηλότερες από αυτες που είδες για τους DiMarzio.. Οπότε είτε κοιτάς κάτι από GFS που έχει κάποιους μαγνήτες για το στυλ που θέλεις (όχι τους lipstick, προς θεού) είτε σε κάποιο έτοιμο ζευγάρι από κάποιο internet-ομάγαζο από κάποια γνωστή εταιρία (Seymour Duncan, EMG κλπ) που θα σου έρθει φτηνότερα απ'ότι να τους πάρεις μεμονωμένα.

 

Επίσης σχετικά με τους active μαγνήτες, κανε έναν κόπο και πήγαινε άκουσε μια κιθάρα που τους φοράει, διότι έχουν άλλο τελείως ήχο τον οποίο πάιζει να λατρέψεις ή και να μισήσεις. Τους EMG ας πούμε που εκθειάζουν οι παραπάνω φίλοι, εγώ αν και λάτρης του κάφρικου ήχου τους σιχαίνομαι. θα τους χρησιμοποιούσα μόνο για να στερεωνω χαρτάκια στο ψυγείο. Οπότε επειδή όπως καταλαβαίνεις τα γούστα του καθενός είναι πολύ σχετικά και διαφορετικά, άκου κιθάρες με EMG, Seymour Duncan, DiMarzio και ότι άλλο βρεις και αποφάσισε τι σου κάνει καλύτερα.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου