Προς το περιεχόμενο

Με πια σειρα τα πεταλακια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Λοιπον εχω τα εξης πεταλακια και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με το πια ειναι η σωστη σειρα που πρεπει να τα βαλω.

 

Εγω πεζω ακουστικη αλλα λογο αναγκης στο σχημα θα αρχισω να πεζω και ηλεκτρικη σε μερικα κομματια και ετσι αρχισα να ξοδευω της οικονομιες μου σε...

 

Boss Digital Delay DD-3

Boss Overdrive OD-3

Boss Equalize GE-7

Boss Distortion DS-1

Boss Chorus ensemble CE-5 (Stereo Output)

Boss Digital Reverb RV-5 (Stereo Output)

 

Cry Baby Wha

 

Με πια σειρα ομως....?

 

Ευχαριστω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boss Digital Delay DD-3 (6)

Boss Overdrive OD-3 (3)

Boss Equalize GE-7 (4)

Boss Distortion DS-1 (2)

Boss Chorus ensemble CE-5 (Stereo Output) (5)

Boss Digital Reverb RV-5 (Stereo Output) (7)

 

Cry Baby Wha (1)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα είπε ο Superfunk αλλά θα σε πρότεινα να βάλεις το wah ανάμεσα απο OD και DS ώστε να παίζεις το wah και σαν filter ή σαν phaser...

πάντως η σειρά εξαρτάται και απο τον ήχο που θες να βγάλεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για της απαντησεις.

 

Το wah δεν μου αρεσε και μαλλον θα το αλλαξω. Βασικα το προβλημα ειναι οτι αμα το πατησω εχτος του οτι εχει αρκετα μεσαια (mid) δυναμωνει και αισθητα την ενταση.

 

Δοκιμασα το EQ τελευταιο για να φτιαξει τον συνολικο ηχω (οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω) αλλα τιποτα.

Για παραδειγμα αν βαλω πολλα πριμα στο EQ και πατησω το wah τοτε μου βγαζει και πολλα πριμα και πολλα μεσαια + δυναμωνει την ενταση. Και το κακο ειναι οτι δεν εχει κουμπια να το φτιαξω οπως το θελω.

 

Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για της απαντησεις.

 

Το wah δεν μου αρεσε και μαλλον θα το αλλαξω. Βασικα το προβλημα ειναι οτι αμα το πατησω εχτος του οτι εχει αρκετα μεσαια (mid) δυναμωνει και αισθητα την ενταση.

 

Δοκιμασα το EQ τελευταιο για να φτιαξει τον συνολικο ηχω (οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω) αλλα τιποτα.

Για παραδειγμα αν βαλω πολλα πριμα στο EQ και πατησω το wah τοτε μου βγαζει και πολλα πριμα και πολλα μεσαια + δυναμωνει την ενταση. Και το κακο ειναι οτι δεν εχει κουμπια να το φτιαξω οπως το θελω.

 

Καμια ιδεα?

 

Βάλε στον ενισχυτή τις ρυθμίσεις όλες στη μέση.

Φτιάξε με το EQ τον ήχο ώστε το wah να μην είναι ενοχλητικό.

Τώρα τσέκαρε τον ήχο σου(βρώμικο/καθαρό).Ότι δε σου αρέσει ρύθμισε το απο τα επιμέρους πετάλια.

Ξαναδοκίμασε το wah να δεις αν είναι οκ.

Επανέλαβε μέχρι να βρεις την τέλεια ισορροποια. ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα είπε ο Superfunk, μόνο που θα έβαζα πρώτα το OD3 και μετά το DS1. Επίσης, πολλοί συνιστούν πρώτα το Dely και έπειτα το Chorus. Έτσι τα έχω κι εγώ. Δοκίμασέ το, αν και δεν υπάρχει αξιοσημείωτη διαφορά. Το EQ ΟΧΙ μετά από Deλay κλπ.

Για τις ρυθμίσεις τώρα: βρες έναν καθαρό ήχο στον ενισχυτή σου που θα σε καλύπτει (προτίμησε να χρησιμοποιήσεις το EQ για να φτιάξεις τα βρώμικα και όχι το καθαρό). Από εκεί και πέρα και με τη σωστή σειρά των πεταλιών θα έχεις overdrive, distortion, τα δύο αυτά μαζί (πειραματίσου!) και με το EQ μπορείς είτε να τα "φέρεις" ακριβώς στα μέτρα σου είτε (αν σε καλύπτουν τα πετάλια με τις ρυθμίσεις τους) να μπορείς να μπουστάρεις συχνότητες για σόλο ή να δώσεις μεγαλύτερη ποικιλία στα βρώμικά σου. Το Wah δεν θα έπρεπε να δυναμώνει τόσο την ένταση... Μήπως το δοκίμασες μετά από την παραμόρφωση? Βάλε το πρώτο και ξαναδοκίμασε ;) Να είσαι σίγουρος ότι με τα πετάλια που διαθέτεις μπορείς να φτιάξεις ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ ήχο ;) ;) Πειραματίσου!! ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου