Προς το περιεχόμενο

m-audio η echo?


evilsoler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρεται

 

  Εντος ολιγων ημερων σκοπευω να παραγγειλω την πρωτη μου καρτα ηχου με σκοπο να αρχισω δειλα δειλα τις ηχογραφησεις.Αυτα που θα ηθελα να κανω ειναι να γραψω στο pc μου κιθαρα,μπασο,πληκτρα και φωνη και τελικα να τα μιξαρω σε ενα ολοκληρομενο κομματι εισαγοντας και καποιες λοοπες με drums.mic για τον ενισχυτη θα χρησιμοποιησω ενα sm57.

εχω καταληξει στις εξεις 2 καρτες:

1) http://www.playback-europe.com/echo-audiofire_4-11750.html

2) http://www.dv247.com/invt/57220/

 

πανω κατω τα ιδια λεφτα τις βρισκω οποτε τα χρηματα δεν ειναι τοσο θεμα.

για την echo εχω ακουσει πολυ καλα λογια και με "ψινει" πολυ,απλα επειδη η m-audio ειναι πιο καινουργια θα εχει να προσφερει και πιο καινουργια κολπα (φανταζομαι).

Επεισης,γενικα απο λιγο που εψαξα κανουν μεγαλο θεμα το οτι η m-audio  ειναι συμβατη με Pro tools τοσο συμαντικο ειναι? δηλαδη με την echo δεν θα μπρορω να χρησιμοποιησω pro tools? και ειναι τοσο συμαντικο αυτο?

 

Γενικα εχει κανεις εμπειριες με αυτες τις καρτες για να με βοηθησει?

Ξερει κανεις ποσο καλα ειναι τα preamp τους και η σταθεροτητα των driver τους?

Ξερω οτι δεν θα ακουσω καμια τρελη διαφορα οποια και να παρω,απλα πια θα μου παρεχει την πιο απροβλιματιστη λειτουργια και δεν θα με περιορισει οσων αφορα το software?

 

                                                                                ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από αυτά που διαβάζω και χωρίς να έχω ακούσει καμία απ τις 2

 

οι echo έχουν διάφορα θέματα με drivers

σε αντίθεση με τις m-audio που είναι σκυλιά

επίσης οι νέες m-audio έχουν καλούς preamps (octane d)

 

όσο για τα pro tools είναι άλλος ένα πρόγραμμα όπως το cubase, nuendo, sonar κλπ

οι m-audio τρέχουν κάποιες εκδώσεις αυτού του προγράμματος

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

από αυτά που διαβάζω και χωρίς να έχω ακούσει καμία απ τις 2

 

οι echo έχουν διάφορα θέματα με drivers

σε αντίθεση με τις m-audio που είναι σκυλιά

επίσης οι νέες m-audio έχουν καλούς preamps (octane d)

 

όσο για τα pro tools είναι άλλος ένα πρόγραμμα όπως το cubase, nuendo, sonar κλπ

οι m-audio τρέχουν κάποιες εκδώσεις αυτού του προγράμματος

Θα διαφωνήσω για τη σταθερότητα των drivers της Echo. Πρόκειται για μια πολύ σοβαρή εταιρεία με σταθερη παρουσία και υποστήριξη των καρτών της.

Δεν θα διαφωνήσω για τις MAudio που όντως είναι σκυλιά. Οταν θέλω να κανω δουλειά χωρίς τον παραμικρό προβληματισμό, συνήθως καταλήγω σε κάποια καρτα τους χωρίς όμως να είναι η κορυφή στην απόδοση.

 

Πρέπει πρωτα να κοιτάξεις πόσες εισόδους θα χρειαστείς και τι σου προσφέρει η καθεμία. Η MAudio προσφέρει τη δυνατότητα συνεργασίας με τα Pro Tools® M-Powered™, πρόγραμμα DAW που μπορεί να μη χρησιμοποιήσεις ποτέ. Μαζί με την Echo αντίθετα δίνεται και το DAW της Mackie, Traktion για να δουλέψεις χωρίς έξτρα έξοδα. Η καλύτερη τιμή απόκτησης και η υποστήριξη είναι επίσης σημαντικοί λόγοι για να καταλήξεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε την M AUDIO,ειναι εξαιρετικη καρτα σε αστεια τιμη.

 

οπως λεγαν και οι παλιοι "και να την αλλαζα παλι M AUDIO θα επαιρνα..." :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι !

Κι εγώ την άλλαξα .... και πάλι M-Audio πήρα !!!!! ;D ;D ;D

 

είναι κάρτες που τις βάζεις επάνω στο μηχάνημα και ΔΕΝ ξανά ασχολήσαι !!!!

Ακόμα και οι παλιές Delta(έχω ακόμα μια Delta 66 σε ένα pc που τρέχει το BFD 2  ;) ) είχαν για την κατηγορία τους  πολύ καλούς converters ....Τώρα πια έχουν ακόμα καλύτερους ,άσε που έχουν κάνει καλή δουλειά και με τους προενισχυτές !

Το μόνο μελανό σημείο για μένα είναι η ποιότητα και η ένταση των phones preamps (τουλάχιστον στην 1814 που έχω ....) .

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα για πολύ λίγο την Profire 2626 που έχει την ίδια ποιότητα με την 610 και μπορώ να σου πω ότι έχει πάρα πολύ καλούς converters και αρκετά καλούς προενισχυτές οι οποίοι "χάνουν" ελάχιστα στην απόδοση των χαμηλών περιοχών, κάτι το οποίο χαρακτηρίζει τους περισότερους προενισχυτές της κατηγορίας. Οι μεσαιουψηλές και ψηλές συχνότητες όμως είναι διαυγείς και κρυστάλινες χωρίς να "ξύνουν" κάτι το οποίο είναι εξαίρεση στην κατηγορία τιμής της κάρτας και είναι ιδιαίτερα θετικό χαρακτηριστικό.

Όσο αφορά τους προενισχυτές Octane που "φοράει" η κάρτα μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι δεν έχουν καμία σχέση με το κανονικό octane (το οποίο έχω).

Οι προενισχυτές της 610 είναι σαφώς καλύτερης ποιότητας από του octane και υπερισχύουν γενικά στην καθαρότητα και την διαύγεια με μόνη εξαίρεση την ελαφριά υπεροχή του octane στις χαμηλές συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου