Προς το περιεχόμενο

Ηχεία που βγάζουν τα προβλήματα της μιξ στην επιφάνεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλές γιορτές. Ηχογραφώ και μιξάρω κυρίως ροκ ήχο. Έχω στη διάθεσή μου τα παρακάτω monitors:

Samson Rubicon R6a

Fostex PM0.4

Behringer Eurolive B212D (για έλεγχο σε μεγάλες εντάσεις)

Με τον συνδιασμό και των τριών ζευγαριών υπάρχουν αποτελέσματα αλλά νιώθω πως χρειάζομαι ένα ζευγάρι που να κάνει όσο πιο εμφανή γίνεται τα προβλήματα των δουλειών μου ώστε να διορθώνονται. Εσείς ποιά ηχεία χρησιμοποιείτε? Μοιραστήτε με μας και λινκς με τις μίξεις σας αν θέλετε! Δυστυχώς δεν μπορώ να κινηθώ σε πάρα πολύ μεγάλο budget αλλά θα ήθελα να ακούσω τι προτείνετε.

 

(Ξέρω είναι θέμα αυτό των αχρωμάτιστων monitor που έχει ξανανοιχτεί, το έψαξα απλά δεν είχε ακριβώς τις απαντήσεις που ζητούσα, οι περισσότεροι λιστάρουν κάποια στανταρ που κυκλοφορούν, αλλά θα'θελα να ακουστούν κι άλλες απόψεις αν είναι δυνατόν  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να κινηθώ σε μεγάλο budget

 

ΔΕΝ θα βρεις καλυτερα απο αυτα που ηδη εχεις σε αυτο το budget,δουλεψε την ΤΕΧΝΙΚΗ σου καλυτερα για να εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! Προς το παρόν αυτό κάνω απλά αφήνω κάποια $$ στην άκρη για καλύτερο σύστημα (γιατί το αφτί μου όσο πάει ζητάει περισσότερα), οπότε θα με ενδιέφερε να ακούσω κάποιες προτάσεις κι εμπειρίες ακόμα. Δυστυχώς είναι λίγο δύσκολο να χτίσεις άποψη αν δεν έχεις φίλους/γνωστούς να ασχολούνται. Στην πράξη σίγουρα είναι το πραγματικό τεστ αλλά το νοιζ λειτουργεί σωτήρια πολλές φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά, τα ηχεία που παραθέτεις δεν τα έχω ακούσει παρά μόνο τα fostex σε 5ιντσα και τα οποία είναι πολύ καλά κατά τη γνώμη μου.

Εγώ χρησιμοποιώ τα Tannoy precision 8, τα παθητικά όμως, (μακριά από τα active precision 8!)με ένα μεγάλο apogee ενισχυτή pa. Οι μίξεις μου μεταφράζονται 90% παντού, πράγμα για το οποίο είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος.

Επίσης μου αποκαλύπτουν πολλά λάθη και ακούω διαφορές της τάξης 0.1db πολλές φορές. Τα συστήνω λοιπόν ανεπιφύλακτα (με μεγάλο ενισχυτή) Γενικά, αυτό που ακούω έξω είναι και αυτό που θέλω να ακούγεται.

Σου παραθέτω και ένα κλιπ από δική μου (μας) μουσική που επιτρέπεται να βγάλω για να καταλάβεις την αισθητική των ηχείων και (αναγκαστικά!) του χώρου μου γιατί αυτά τα 2 πάνε ευτυχώς ή δυστυχώς, πακέτο!

 

582137_432832826761011_1331070769_n.jpg?oh=40a2b1267274339bebfd712679339838&oe=55A8E87D&__gda__=1437105370_d8c060f45a964663ba364ae8b9a13723

emmono.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου παραθέτω και ένα κλιπ από δική μου (μας) μουσική που επιτρέπεται να βγάλω για να καταλάβεις την αισθητική των ηχείων και (αναγκαστικά!) του χώρου μου γιατί αυτά τα 2 πάνε ευτυχώς ή δυστυχώς, πακέτο!

 

Χαχα deftones στα ελληνικά καλή φάση!! Ωραίο πάντως (το έχεις λιμιτάρει κιόλα ή κάνω λάθος?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά, σου επισκίασαν όλες τις υπόλοιπες απορίες βλέπω! Deftones δεν ακούει κανείς μας πάντως. Limiter έχει πέσει με τη σέσουλα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι οτι είμαι στο πατρικό μου αυτές τις μέρες και δεν μπορώ να ακούσω ή να σχολιάσω όπως θα τό'θελα, αλλά μόνο με ακουστικά που τα παίρνω πάντα μαζί, οπότε καταλαβαίνεις...Υπάρχει μήπως κάποιος που να χρησιμοποιεί ηχεία HiFi για mixing?? Ένας γωνστός κάνει έτσι τις δουλειές του και είναι πολύ όμορφες έχει 2-3 vintage ζευγάρια, ωραία είναι (πιο συγκεκριμένα, έχω την εντύπωση πως και οι περισσότερες από το κακό συναπάντημα είναι με αυτόν τον τρόπο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(γιατί το αφτί μου όσο πάει ζητάει περισσότερα),

 

Για αυτό το θέμα έχω εκφραστεί στο παρελθόν πολλάκις και κάποιοι ημιμαθείς νεανίες με περίσσιο ενθουσιασμό και άγνοια βιαστήκανε να αντικρούσουν με γελοία όπως πάντα επιχειρήματα.

Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι, το αυτί όσο πάει ζητάει περισότερα.

Όταν παίρνει κανείς φτηνές κάρτες, φτηνά ηχεία, μόνο και μόνο επειδή είναι "καλές" για τα λεφτά τους, το σίγουρο είναι ότι σε 3 μήνες θα είναι πάλι στο ψάξιμο.

Τα ηχεία που έχεις είναι πολύ μέτρια, και αυτός που το κατάλαβε πρώτος και καλύτερα από όλους είσαι εσύ.

Μάζευε χρήματα και κοίτα κάτι σε Genelec, Dynaudio, Focal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου