Προς το περιεχόμενο

εμπειρια περασματος ταστων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το συγκεκριμμενο χερι βρεθηκε πριν 8 χρονια στα χερια μου μαζι με το αντιστοιχο σωμα

ειχε επανω του ασχημα περασμενα ταστα τα οποια εβγαλα και υπο την επιβλεψη του θειου μου (επαγκελματιας)

εβαλα καινουρια

ακολουθησε τριψημο στα ταστα και δημιουργια nut απο ενα κοματι κοκκαλο παντα απο εμενα και παντα υπο επιβλεψη

το χερι ηταν βαμμενο μαυρο και το εχω ξεβαψει.

δεν μπορεσα να εχω φωτο κατα το ενδιαμεσο της διαδικασιας

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαδικασια εχει ως εξης:

το χερι βρισκεται καλα στερεομενο μπροστα μας

το ταστο ειναι σε κουλουρα αρκετα μεγαλου μηκους

χτυπαμε το ταστο απο τη μια ακρη της ταστιερας μεχρι την αλλη (κατα πλατος)

μολις φτασουμε στην αλλη ακρη κοβουμε το ταστο με καταλληλο κοφτακι και συνεχιζουμε με το επομενο

τα ταστα τα χτυπαμε με σφυρι που εχει λαστιχοστην ακρη (ματσολα)

ή με σφυρι που εχει στρογκυλεμενη ακρη (μπαλα)

εγω χρησιμοποιησα το δευτερο

Ισως στις ακρες της ταστιερας τα ταστα να μην μπαινουν σφηχτα

τοτε τα κραταμε πατημενα με ενα ξυλο και ριχνουμε μια σταγονα κολλα στιγμης στο σημειο αυτο.

η κολλα δεν κολλαει το ταστο αλλα σκληραινει το ξυλο ωστε να σφηξει το ταστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να δινεις καμπυλη στα ταστα παντα πριν τα βαλεις αναλογα με το radius της ταστιερας που θα μπουν για να μην πεταγονται εξω οι ακρες τους! Γι αυτο τον λογο υπαρχει και συγκεκριμενο εργαλειο που κανει αυτην την δουλεια τυλιγοντας την κουλουρα γυρω γυρω! (σωστα τα λεω?)

 

Συνεχισε με μερακι ;-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να δινεις καμπυλη στα ταστα παντα πριν τα βαλεις αναλογα με το radius της ταστιερας που θα μπουν για να μην πεταγονται εξω οι ακρες τους! Γι αυτο τον λογο υπαρχει και συγκεκριμενο εργαλειο που κανει αυτην την δουλεια τυλιγοντας την κουλουρα γυρω γυρω! (σωστα τα λεω?)

 

Συνεχισε με μερακι ;-)

 

 

πολυ σωστα τα λες

αλλα η δουλεια μπορει να γινει και χωρις αυτο το εργαλειο απλα παιρνει περισσοτερο χρονο

επισης δεν ειναι παντα αυτος ο λογος που πεταγονται οι ακρες

εγω δεν χρησιμοποιησα αυτο το εργαλειο αφου τα ταστα με το χτυπημα παιρνουν απο μονα τους το ραντιους της ταστιερας

αν χρησιμοποιουσα πρεσα τοτε θα επρεπε να ειχα λιγυσει απο πριν τα ταστα οπως λες παραπανω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος  ;) :)

Συνεχισε και με αλλες φωτο την διαδικασια γιατι με ενδιαφερουν τετοια θεματα!

 

 

Εγω μπορει να ανοιξω θεμα μετεπειτα (με την παροτρυνση του χρηστη yann) δειχνοντας τον λαθο τροπο με τον οποιο μπορει καποιος να βαλει ταστα!!  Με φωτος μπολικες απο την σκατοδουλεια που μου εκανε ενας ταχα καλος μαστορας εδω πανω Θεσ/νικη που μενω και που με ξενερωσε απιστευτα απο την ελεεινη δουλεια του! Και φυσικα θα πω και το ονομα του σε Π.Μ αν το θελησει καποιος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε λοιπον αλλες δυο

εχω ακομα 3 και θα τις ανεβασω αν τις θελετε

επισης να πω οτι στο χερι πρεπει να εχουν περαστει ταστα τουλαχιστων αλλες 2 φορες

το αποτελεσμα ηταν μερικα αυλακια της ταστιερας να ειναι πιο φαρδια απο καποια αλλα (ξεχειλομενα)

το προβλημα ξεπεραστηκε με χρηση ταστων με πιο φαρδυ το τμημα που μπαινει μεσα στο ξυλο αλλα με ιδιο το τμημα που παραμενει εξω.

συγκεκριμενα χρησιμοποιησα 3 διαφορετικα νουμερα για το κατω τμημα του ταστου ενω το πανω ειναι ιδιο.

επισης για το ταστο 0 χρησιμοποιησα μεγαλητερο νουμερο συνολικα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Delagohn,

εχεις γονιδια μαστορα μου φαινεται...

αλλα δεν μπορω να πω και...φωτογραφου!! ;D ;D

Που εστιαζεις μωρε?? ;D ;D

Στη μια φωτο βλεπω πολυ γρατζουνισμενο το ταστο...βαρεθηκες να γυαλισεις?

Ασ'τις δικαιολογιες και γυαλιζε γρηγορα..!! 8)

εγω δεν χρησιμοποιησα αυτο το εργαλειο αφου τα ταστα με το χτυπημα παιρνουν απο μονα τους το ραντιους της ταστιερας

Ναι,οταν ειναι μαλακο το μεταλλο τους...για καντο αυτο με fender standard πχ. η καποια jumbo με υψηλο ποσοστο νικελ,να δεις πως ξαναπεταγεται εξω οταν δεν το εχεις καμπυλωσει απο πριν...(και πως συμπιεζεις το ξυλο απο κατω

με τις δυνατες σφυριες)

Η hammer on μεθοδος ειναι η καλυτερη,ειναι ομως μια ολοκληρη τεχνη απο μονη της και εχει πολλες παραμετρους

που πρεπει να ξερει καποιος καλα για σωστο αποτελεσμα!

Η πρεσσα δεν ελεγχεται οσο το "καρφωμα",προσωπικα εχω απορριψει τη χρηση της εδω και χρονια...

Ωραιος  ;) :)

Συνεχισε και με αλλες φωτο την διαδικασια γιατι με ενδιαφερουν τετοια θεματα!

Ε,αφου ενδιαφερουν το rista τετοια θεματα,συνεχισε γρηγορα... ;D ;D ;D

 

 

Εγω μπορει να ανοιξω θεμα μετεπειτα

Αν το κανεις,μπορεις να κοπιαρεις και το τελευταιο πμ που σου'στειλα,που να ξαναγραφω τα ιδια...

μου χρωστας ηδη ενα μεροκαματο και κα'να δυο καφεδες.... ;D ;D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω γυαλισει τιποτα ακομα. αυτο θα γινει μετα το λουστραρισμα του πισω μερους του χεριου και του headstock

oi foto ειναι πολυ μεγαλες μετακινησε τα sliders στο κατω μερος της καθε φοτο και θα βρεις το καθαρο σημειο

εχω βαλει micro και το πολυ 2 ταστα ειναι εστιασμενα καθαρα ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου