Προς το περιεχόμενο

Είναι δυνατόν να κάηκαν μαζί τα monitors μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα monitors μου είναι σε ένα υποτίθεται προστατευμένο πολύπριζο μαζί με το UPS του PC μου και το μετασχηματιστή του ADSL Modem μου.

Χθες το βράδυ ήταν όλα κανονικά. Σήμερα το πρωί όλα δουλεύουν και πάλι κανονικά εκτός από τα δύο monitors Tascam VL-A5 τα οποία είναι νεκρά.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απαντώ στο θέμα μου.

 

WARNING: Παρακαλώ να ληφθεί υπ'όψιν ότι η σχέση μου με τα ηλεκτρολογικά εξαντλείται στο να αλλάζω λάμπες και ασφάλειες σπίτι οπότε ο,τιδήποτε αυτονόητο για εσάς, δεν είναι για μένα.

 

Ναι κάηκαν οι ασφάλειες και στα δύο ταυτόχρονα. Αρχικά δεν μπορούσα να βρω που είναι οι ασφάλειες και θεώρησα ότι ήταν εσωτερικά. Κάποια στιγμή τα παράτησα.

 

Μετά την ψώνισα και αποφάσισα να τα ανοίξω. Πριν όμως έκανα μια ενδελεχή έρευνα. Λοιπόν, οι ασφάλειες είναι μέσα σε ένα συρταράκι/κουτάκι ανάμεσα στην παροχή και το on/off. Δεν είναι εμφανές. Πρέπει να τραβήξεις το συρταράκι προς τα έξω. Η ασφάλεια είναι στο βάθος του συρταρακίου ανάμεσα σε δύο ελάσματα.

 

Έβγαλα τις ασφάλειες. Και οι δύο καμμένες. Καλά που το πολύπριζο ήταν προστατευμένο... Τέλος πάντων, τις βγάζω, τις βάζω στην άκρη και σκέφτομαι που μπορώ να βρω ασφάλειες σαββατιάτικα. Αλλά Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ κάτι γυαλίζει στο συρταράκι... Τα καλά παιδιά από την TASCAM λοιπόν είχαν βάλει ανταλλακτικές ασφάλειες σε μια εσοχή που δημιουργεί το πλαστικό. Μια για κάθε ηχείο. Αντικαθιστώ και... Pronto!

 

Δεν ξέρω αν το να βάζεις ανταλλακτικές ασφάλειες μέσα στο μηχάνημα είναι standard procedure αλλά εγώ εντυπωσιάστηκα με την ετοιμότητα και το "customer support" της TASCAM!!!!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ρε, επρεπε να κανεις λιγο search η να ρωτησεις (αλλα που να παει το μυαλο σου)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167095.0

 

Κι εμενα ειχε παει η καρδια μου στην κουλουρη

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Τάκη... Που να το φανταστώ... Είχα σήμερα λίγο καιρό να κάτσω να παίξω και κατάλαβες πώς μου'ρθε... Γιατί συμβαίνουν αυτά γιορτές και σχόλες;;; (Α ρε Murphy δεν θα σε πετύχω πουθενά;;; ) Τεσπαν. Τέλος καλό όλα καλά και πάλι μπράβο στην Tascam.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 μπραβο στην Tascam.

Δεν ξερω αν και αλλες εταιρειες το κανουν αυτο με τις εξτρα ασφαλειες ΜΕΣΑ στη συσκευασια αλλα οπως και να το κανουμε, απο εδω και περα (και πριν βεβαια αφου Tascam καρτα ηχου εχω και ειμαι υπερευχαριστημενος), το ονομα Tascam θα ερχεται πρωτο στο νου μου ως εταιρεια, αν η αγορα εχει σχεση

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου