Προς το περιεχόμενο

τι πενα για speed picking..?..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.youtube.com/watch?v=YKwV72__GHc

 

Για το πιο γρήγορο, αυτήν που έχει στο 6:40 ;)

 

Black & Decker καλό για σπιντ? Αφτό ήνε? ;D ;D ;D

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dunlop tortex 1.0 και για speed και για thrash και για death παντού την ίδια

και να την έχανα πάλι φουντούνι εεεεε πάλι dunlop 1.0 θα έπαιρνα  ;D

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζεις και κρατάς αυτή που σε βολεύει.-

 

Αν πάλι ρωτάς έτσι, πληροφοριακά, προσωπικά χρησιμοποιώ dunlop stubby 3mm.. Για sweeps βολεύουν και μεγαλύτερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ αν εκεί που παίζετε μια πολύ γρήγορη φράση και χρησιμοποιείτε μια Χ πέννα και στα καπάκια πρέπει να κάνετε sweep, τι κάνετε?? Αλλάζετε πέννα?? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θεωρω οτι αυτη η ερωτηση δεν μπορει να απαντηθει αντικειμενικα, αφου ουτως η αλλως ειναι στο... χερι του καθενος το speed picking. Ο Wes Montgomery δεν χρησιμοποιουσε καν πενα απ'οσο θυμαμαι. Να και ενα βιντεο:

 

http://www.youtube.com/watch?v=IXOrj7QAc8M

 

Εγω παντως, προτιμω για καθε ειδους παιξημο, απο funk μεχρι metal, μονο μια πενα: Dunlop Tortex 0.88 σε μαυρο.

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να θελεις χοντρη πενα οταν κανεις sweeps αλλα οταν θελεις απλο , καθαρο , ατοφιο alternate picking με μια τετοια πενα δεν θα ακους τιποτα μονο εναν συνεχομενο βομβο,παιζει ρολο και αν παιζεις στο καθαρο η στο βρωμικο καναλι. ( εχω παιξει και με stubby,big stubby , primetone γκουμουτσα 5αρα !!!

Απο την αλλη με μια πενα σχετικα λεπτη , γυρω στο 1, και απο υλικο tortex εχει πολυ καλυτερη επαφη και "κολλαει" καλυτερα στην χορδη,ακομα και στις unwound, αλλα για τα sweeps θελει πολυ πολυ προσπαθεια να κρατησεις ομοιομορφη και ρευστη την κινηση σου . Ωστοσο υπαρχουν πολλοι που δεν θελουν οταν παιζουν να ακουν τα χρατς χρατς που κανει το tortex και θελουν να ακουν μονο την νοτα .

 

Επισης πολυ σημαντικος παραγοντας ειναι το μεγεθος της πενας. Οι πιο πολλοι speedpickers παιζουν με τοσοδουλικες πενες(μερικοι τις κοβουν και στο μισο!!!). Για δοκιμασε να κανεις ομως palm muting και να παιζεις 4-5 ακορντα συνεχομενα .

 

Δοκιμασε οτι σε βολευει και παρε οσες πιο πολλες πενες μπορεις.

Αυτην που εχω και ειναι για allaround παιξιμο και φτηνη(παντου την βρισκεις) ειναι η jazz 3 xl. Αν και πριν απο 3 μερες πηρα μια tortis pick 1,5 και ειναι το απολυτο plectrum !

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου