Προς το περιεχόμενο

Refret, ή άλλο μανίκΗ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

 

Λοιπόν, όπως λέει κι ο τίτλος, θα ήθελα να με διαφωτίσετε στο εξής θέμα:

 

Έχω μια Tokai strat, η οποία σύντομα θα χρειαστεί refret... Αν μου ζητήσουν κάνα 200άρι, μήπως είναι καλύτερα να ψωνίσω ένα μανίκΗ; (Συνυπολογίζοντας και κάποιες κάκιστες εμπειρίες από refrets που έχω διαβάσει εδώ κατά καιρούς... ::))

 

Να σημειώσω ότι είναι τρίβιδη... Αυτό σημαίνει ότι οι επιλογές είναι περιορισμένες ή υπάρχουν λύσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας μια γύρα απ'τους μάστορες να σου κάνουν μια εκτίμηση και να ακούσεις τα του καθενός και αν μπορεί να σου δείξει και παραδείγματα δουλειάς για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα. Αν σε βολεύει το μπράτσο και η ταστιέρα (αλήθεια τί είναι; Maple ή rosewood;) τότε, κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει λόγος να πας για άλλο μπράτσο.

 

Ακόμα, αν το heel του μπράτσου σου είναι το τυπικό που έχουν όλες οι strat τότε το ότι είναι τρίβιδη δεν έχει σημασία γιατί το μπράτσο θα το πάρεις χωρίς τρύπες και θα το τρυπήσεις εσύ ή κάποιος μάστορας στα μέτρα σου.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ταστιέρα είναι rosewood ή maple?

 

Aν σου ζητήσουν "κανα διακοσάρι" για μια rosewood ταστιέρα, τους λες ευγενικά ευχαριστώ πολύ και πας σε έναν άλλο, λιγώτερο απατεώνα μάστορα.  ::)

 

Υπάρχουν πολύ σοβαροί και γνωστοί τεχνικοί που παίρνουν γύρω ατα 150 ευρώ, μαζί με το fret dressing βέβαια, για τέτοιες δουλειές. Για ταστιέρα maple που μπορεί να θέλεις ξαναπέρασμα το nitro (αν έχει τέτοιο βερνίκι), η τιμή πάει λίγο παραπάνω. Ακόμα πιο ακριβά θα κόστιζε το refret σε μια ταστιέρα Gibson ή άλλης κιθάρας με binding, αλλά αυτό δεν σε απασχολεί εσένα.

 

Τέλος, όπως πολύ σωστά είπε ο mscmkr, τα 99 στα 100 μανίκΗα θέλουν fret dressing για να έρθουν στα ίσα τους, εκτός αν σε βολεύει να παίζεις με action 2 πόντους, για να μην τρίζει. Υπολόγισε και το επιπλέον κόστος για το ταίριασμα του μανικιού (αν το κάνει ο τεχνικός) και κάνε το λογαριασμό σου...

 

Κατά τη γνώμη μου: αν σε βολεύει το μανίκΗ, κράτα το και κάνε refret. Με την ευκαιρία, μπορείς να ζητήσεις από το μάστορα να σου κάνει και κάποιο πλανάρισμα για μεγαλύτερο radius (αν το θέλεις), ενώ είναι καλή ευκαιρία να βάλεις και ένα σωστό nut.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το νέο μανίκι θα θέλει ένα περασματάκι...

 

Ναι, αλλά δεν φαντάζομαι να είναι τα ίδια λεφτά...

 

Αν σε βολεύει το μπράτσο και η ταστιέρα (αλήθεια τί είναι; Maple ή rosewood;) τότε, κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει λόγος να πας για άλλο μπράτσο.

 

Είναι rosewood... Το θέμα είναι ότι έχει vintage τάστα, που δεν είναι και τα πιο βολικά, οπότε στην περίπτωση του refret θα έβαζα jumbo, ή medium jumbo, πάντως όχι τα ίδια...

 

Το heel είναι κατά 99,9% το ίδο, μια και η κιθάρα είναι ακριβές αντίγραφο Fender (ίδιες τρύπες για μαγνήτες και βίδες στο pickguard, ίδιο πάχος tremolo...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου: αν σε βολεύει το μανίκΗ, κράτα το και κάνε refret. Με την ευκαιρία, μπορείς να ζητήσεις από το μάστορα να σου κάνει και κάποιο πλανάρισμα για μεγαλύτερο radius (αν το θέλεις), ενώ είναι καλή ευκαιρία να βάλεις και ένα σωστό nut.

 

Μάλιστα...

Ελπίζω να μην παίζει πρόβλημα με την αλλαγή από vintage σε jumbo τάστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...

Ελπίζω να μην παίζει πρόβλημα με την αλλαγή από vintage σε jumbo τάστα...

Κανένα απολύτως. Μάλλον θα σου το προτείνει και ο μάστορας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλιστα...

Ελπίζω να μην παίζει πρόβλημα με την αλλαγή από vintage σε jumbo τάστα...

 

Οχι, μια χαρά θα είναι. Το nut θα θέλει αλλαγή βέβαια αν άλεις πιο ψηλά τάστα (υπολόγιζε και κάποιο κόστος γι αυτό) αλλά αν είναι stock και παλιό αυτό που έχεις, μάλλον καλό θα της κάνει.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου