Προς το περιεχόμενο

Harley-Benton 5w modded


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραίος ο Marillion

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι, ένταξη, καλά τα lessons και το internet αλλά όλα τα πράγματα

έχουν και όρια τους. Αν ήταν έτσι απλά τα πράγματα θα μπορούσα να γίνω και εγώ αρχιτέκτονας

μέσο internet και να χτίζω σπίτια. Αυτό τα πράγματα είναι επικίνδυνα όμως  ;)

Και μια παροιμία λέει πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης  ::)

 

συγνώμη που ξέφυγα λίγο απ το θέμα, και πάλι μπράβο  ;)

 

Ναι φιλε μου , εχεις δικιο πρεπει να ''το εχεις'' κ λιγο , απλο δεν ειναι αλλα με θεληση κ επιμονη καταφερνεις πολλα! ;) ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι φιλε μου , εχεις δικιο πρεπει να ''το εχεις'' κ λιγο , απλο δεν ειναι αλλα με θεληση κ επιμονη καταφερνεις πολλα! ;) ;)

 

συμφωνώ και συμπληρώνω :

 

υπάρχουν γνώσεις που μπορεί να φτάσει κάποιος που θέλει να ασχοληθεί, αλλά και ένα όριο που καθορίζεται από το γνωσικό υπόβαθρό που απαιτείται για να προχωρήσεις παραπέρα.

Σίγουρα θα ενθάρρυνα κάποιον που πιάνει το χέρι του να φτιάξει έναν κλώνο ενός γνωστού ενισχυτή, και θα τον βοηθούσα σε ότι απορίες είχε. Η γνώση που θα αποκόμιζε θα ήταν πολύτιμη σε επίπεδο κατασκευής και λειτουργίας.

Άλλο τόσο σίγουρο είναι ότι αν δεν έχει θεωρητικές γνώσεις ηλεκτρονικών και μαθηματικών που απαιτούνται δεν θα φτάσει στο σημείο να ξέρει απολύτως κάθε τί πάνω στην κατασκευή του και να υπολογίζει μόνος του τις τιμές των εξαρτημάτων, τα σημεία λειτουργίας κλπ.

Υπάρχουν συμφορουμίτες που έχουν αυτό το επίπεδο.

Αυτό δεν πρέπει να αποθαρρύνει όμως κανένα που έχει το χώρο, το χρόνο, τα εργαλεία και θέλει να κατασκευάσει (ή να μετατρέψει) ένα ενισχυτή.

Αν μη τι άλλο, κάτι που φτιάχνεις μόνος σου έχει και μία συναισθηματική αξία.

By the way Marillion, τον τελείωσα τον princentoκλωνο με μία αλλαγή: αντί για 6V6 έβαλα EL34 για λίγα βάτ παραπάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε billpos για πες εντυπωσεις?H EL34 εχει αρκετα μεγαλυτερη καταναλωση στα νηματα κ θελει πιο πολλα ΚΩμ στο πρωτευων του μετασχηματιστη εξοδου ετσι?  ( εκτος κ αν ειχες universal κ κανεις συνδιασμους)Τον ειχες σχεδιασει απο την αρχη για EL34? Biasing ποσα mA? Αντε ανεβασε κ κανα κλιπακι οταν τον ρυθμισεις κ εισαι οκ!!! Προενισχυτρια ποια εβαλες? Για να μην σε ζαλιζω ριξε κανα ποστ σχετικο αν εχεις χρονο!!!

Μπραβο κ σε σενα λοιπον για την υπομονη σου κ το μερακι σου!!!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε billpos για πες εντυπωσεις?H EL34 εχει αρκετα μεγαλυτερη καταναλωση στα νηματα κ θελει πιο πολλα ΚΩμ στο πρωτευων του μετασχηματιστη εξοδου ετσι?  ( εκτος κ αν ειχες universal κ κανεις συνδιασμους)Τον ειχες σχεδιασει απο την αρχη για EL34? Biasing ποσα mA? Αντε ανεβασε κ κανα κλιπακι οταν τον ρυθμισεις κ εισαι οκ!!! Προενισχυτρια ποια εβαλες? Για να μην σε ζαλιζω ριξε κανα ποστ σχετικο αν εχεις χρονο!!!

Μπραβο κ σε σενα λοιπον για την υπομονη σου κ το μερακι σου!!!!!

 

1. Προτίμησα την EL34 : α)για πιό πολλά watt στην έξοδο β) έχει πιό αναλυτικά μεσοϋψηλά και "κόβει" καλύτερα στην ηχογράφηση γ) είχα πολλές  ;) δ) είπα να μην τον κάνω καρακόπια (ακολούθησα το κύκλωμα του princeton  5f2a με την ανάδραση)

2. η EL34 θέλει 1,5Α στα νήματα. Συνήθως προτιμώ να έχω ξεχωριστό Μ/Σ για τα νήματα, και έτσι έγινε και εδώ.

3. Πολώθηκε στα 265 ανοδικά με 95 mA ρεύμα ηρεμίας (περίπου 23 W anticipation).

4. Ο Μ/Σ εξόδου υπολογίστηκε στα 2,5ΚΩ για να βγάλει περίπου  8-9W rms καθαρά. Τυλίχθηκε από εμένα όπως και οι δύο της τροφοδοσίας (ένεκα που ο Hammond 125 δεν ήταν ετοιμοπαράδοτος)

5. Ο ενισχυτής ήταν δώρο έκπληξη στον Makis P. o οποίος ήδη τον χρησιμοποίησε στην χθεσινή πρόβα και του άρεσε πολύ. Σίγουρα θα γράψουμε με αυτόν, αφού αυτοί οι μικροί ενισχυτάκιδες (champ, princenton) βγάζουν πολύ καλό ήχο σε λογικές εντάσεις.

 

Τώρα μου κάθησε να βρώ έναν super champ XD και να τον κάνω full tube. Όποιος έχει κανα τέτοιο και θέλει να τον χειρουργήσουμε, ευπρόσδεκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Ο ενισχυτής ήταν δώρο έκπληξη στον Makis P. o οποίος ήδη τον χρησιμοποίησε στην χθεσινή πρόβα και του άρεσε πολύ. Σίγουρα θα γράψουμε με αυτόν, αφού αυτοί οι μικροί ενισχυτάκιδες (champ, princenton) βγάζουν πολύ καλό ήχο σε λογικές εντάσεις.

guys πολυ καλή δουλειά έκανε.

 

thank you Billpos!!!  ;D

 

θέλω και logo "Bilpos"  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marillιε ευγε κι απο μενα!...

 

 

keep your iron hot and your balls cool!!!  ;D ;D ;D

 

 

 

εδιτ:

 

ακουσα και το κλιπακι σου και ομολογω οτι παιζει πολυ καλυτερα απο αλλου μπεντον που εχω ακουσει/παιξει.

 

οντως (τουλαχιστον στο κλιπ με τις υπαρχουσες συνθηκες) το μπασο ειναι πολυ καλυτερο.

 

εξακολουθει να ειναι cathode biased ή το εκανες fixed?

 

το tonestack ειναι "tweed style"?

 

/εδιτ

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω φιλε billpos πολυ ενεργοβορο το μηχανημα σου!! :) :) :) Αλλα φανταζομαι απο τονο θα σκιζει!!

 

Συναγωνιστη alderbody το tonestack το εχω καταργησει γιατι εκοβε πολυ κ ηθελε ασ το πουμε καποιο buffer οποτε εφτειαξα ενα balanced high και low pass filter με ενα pot για μια μικρη συχνοτικη διορθωση. Αλλα πιστεψε με ακομα κ το μικρο αυτο φιλτρακι κατι κοβει!!! ( εδω εχουμε ξορκισει τα master για συχνοτικη αλλοιωση!!)

Βιαστικα απο τον ενθουσιασμο μου να ποσταρω κλιπακι γιατι πραγματικα αδικειται , ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος απο το μικρο δειγματακι κ σιγουρα καμμια σχεση με Harley Benton ( γιαυτο ξηλωσα κ το λογοτυπο!!! ;) ;)) Ισως να μην εχω τις ικανοτητες τι δικες σου βεβαια στο να ξεχωριζω τις ηχητικες αλλοιωσεις αλλα εδω μιλαμε η μερα με την νυχτα!!! Οποτε ακομα κ εγω το καταλαβαινω!!!!!!! ;D ;D ;D ;D

 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης οσον αφορα το bias φιλε alderbody παρεμεινε cathode. Επρεπε να αλλαξω μετασχηματιστη για fixed οποτε το αφησα με την αντισταση στην καθοδο αλλα παιδευτηκα πολυ να βρω το sweet spot της 6V6!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης οσον αφορα το bias φιλε alderbody παρεμεινε cathode. Επρεπε να αλλαξω μετασχηματιστη για fixed οποτε το αφησα με την αντισταση στην καθοδο αλλα παιδευτηκα πολυ να βρω το sweet spot της 6V6!!

 

...μια χαρα μου ακουγεται παντως στο κλιπακι!  ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου