Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στην κιθάρα, χρειάζεται την βοήθειά σας!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ vandergraaf

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στα ερωτήματά μου!!!  :)

Στον ενισχυτή μπορείς να συνδέσεις ακουστικά και να παίζεις χωρίς να ακούγεσαι όποια ώρα γουστάρεις....σωστά;;;

 

@ spy

 

Πιστεύεις πως αν ασχολούμαι καθημερινά και με μία ακουστική κιθάρα , θα καταφέρω να μάθω να παίζω και στις 2;;;

Δεν θα ήταν καλύτερο να μάθω πρώτα να παίζω στην ηλεκτρική και μετά να ασχοληθώ με την ακουστική;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ vandergraaf

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στα ερωτήματά μου!!!  :)

Στον ενισχυτή μπορείς να συνδέσεις ακουστικά και να παίζεις χωρίς να ακούγεσαι όποια ώρα γουστάρεις....σωστά;;;

 

@ spy

 

Πιστεύεις πως αν ασχολούμαι καθημερινά και με μία ακουστική κιθάρα , θα καταφέρω να μάθω να παίζω και στις 2;;;

Δεν θα ήταν καλύτερο να μάθω πρώτα να παίζω στην ηλεκτρική και μετά να ασχοληθώ με την ακουστική;;;

 

μπορεις να συνδεσεις ακουστικα σε ενισχυτη κ να παιζεις χωρις να ακουγεσαι,αλλα εχω την εντυπωση πως αν δεν εχεις καλης ποιοτητας ακουστικα θα αρχισουν τα αυτια σου να τρεναρουν....εγω π.χ. ενα διαστημα επαιζα με ακουστικα ( απλα κ φτηνα ) κ τα αυτια μου αρχισαν να πονανε...θα σου προτεινα να παιζεις χωρις...

εγω εμαθα σε κλασικη κιθαρα μια παλια της μανας μου με πολυ παχια ταστιερα κ δεν ειχα προβλημα μετα να παιξω κ σε ηλεκτρικη,ισα-ισα που μου φιανοτανε κ πολυ ευκολη μετα η ταστιερα... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ vandergraaf

 

Πιστεύεις πως αν ασχολούμαι καθημερινά και με μία ακουστική κιθάρα , θα καταφέρω να μάθω να παίζω και στις 2;;;

Δεν θα ήταν καλύτερο να μάθω πρώτα να παίζω στην ηλεκτρική και μετά να ασχοληθώ με την ακουστική;;;

 

Φίλε μου, όλα εξαρτώνται από το τι θες να κάνεις.

Αν σε ενδιαφέρει νσ  μάθεις ακουστική τότε ξεκίνα και ηλεκτρική και ακουστική παράλληλα.

Η ηλεκτρική και η ακουστική είναι δυο διαφορετικές κιθάρες με διαφορετική τεχνική και διαφορετικό ρπεπερτόριο. Αν μαθαίνεις όνο ακουστική θα σε βοηθήσει

και στην ηλεκτρική αλλά δεν είναι το ίδιο όργανο. Επίσης όσον αφορά την ακουσ

 

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ αλλά το μνμ κόπηκε.

Επίσης όσον αφορα την ακουστική έχει σημασία τι είδους μουσική θες να παίζεις στην ακουστική σου.

Όσον αφορά το τι όργανο να πάρεις σου προτείνω να μν δώσεις πάνω από 300 ευρώπουλα για κιθάρα

και πάνω από 150 για ενισχυτή. Για ακουστική δώσε ένα 100 και είσαι ΟΚ. Με 550 ευρώ έχεις ότι χρειάζεσαι.

Επίσης προτίμησε μια φθηνή stratocaster καθώς είναι all around κιθάρα καθώς οι άλλες σε περιορίζουν λίγο.

Υ.Σ. Γιατι να αφήσεις ενα τόσο μαμάτο όργανο όπως το πιάνο;

Μακάρι να ήξερα και εγώ!

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Σ. Γιατι να αφήσεις ενα τόσο μαμάτο όργανο όπως το πιάνο;

Μακάρι να ήξερα και εγώ!

 

Πιάνο έκανα αρκετά χρόνια. Είμαι σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο και πλέον το παλεύω μόνος μου. Από τη στιγμή που έπαψαν να με ενδιαφέρουν οι εξετάσεις , σταμάτησα να κάνω με δάσκαλο. Πλέον θέλω να μάθω ακόμη ένα όργανο!!!  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάνο έκανα αρκετά χρόνια. Είμαι σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο και πλέον το παλεύω μόνος μου. Από τη στιγμή που έπαψαν να με ενδιαφέρουν οι εξετάσεις , σταμάτησα να κάνω με δάσκαλο. Πλέον θέλω να μάθω ακόμη ένα όργανο!!!  :)

 

 

 

Καλή φάση! Απλά πιστεύω πως όποιος έκανε πιάνο είναι πολύ τυχερός καθώς θέλει πολλά χρόνια να μάθεις

Καλό ξεκίνημα με την κιθάρα!

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση! Απλά πιστεύω πως όποιος έκανε πιάνο είναι πολύ τυχερός καθώς θέλει πολλά χρόνια να μάθεις

Καλό ξεκίνημα με την κιθάρα!

 

ίσως δεν είναι τόσο δύσκολο όσο νομίζεις!!!! εξαρτάται βεβαια και το πού θες να φτάσεις!!!!!

 

πάντως παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!! θα ψαχτώ με ωδεία κλπ και μόλις πετύχω κάτι θα σας πω!!!! όταν αρχίσω να μαθαίνω, θα γράφω και περισσότερο στο φόρουμ, αφού τα περισσότερα που λέτε για κιθάρες είναι ενδιαφέροντα, αλλά δεν τα γνωρίζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται βεβαια και το πού θες να φτάσεις!!!!!

 

 

Ως την κορυφή αν είναι δυνατόν!!! ;D

Τεσπα άμα είχα το λιγότερο 5 χιλιάρικα καβάτζα να πάρω κατι της προκοπής από πλήκτρα/πιάνο θα ξεκίναγα αλλά αυτά είναι όνειρα θερινής νυκτός! :'(

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου