Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για BOSS GT-6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά παιδιά! Πριν απο λίγο καιρό πήρα στα χέρια μου το boss gt-6 απο μέλος του forum έτσι ώστε να μου λύσει τα χέρια σε κάποια live και επειδή δεν ήθελα να μπλέξω με midi πεταλιέρες για το v-amp pro. Το πρόβλημα είναι ότι αφού το έκανα reset, κανένας απο τους ήχους του δεν είναι αυτό που περίμενα και είχα κατα νού ούτε συγκριτικά με το v-amp αλλά ούτε και συγκριτικά με άλλα πεταλάκια που είχα στην κατοχή μου. Μπορεί να φταίνε οi ενισχυτές που ψιλοζέχνoυν (δύο peavy decade) γι αυτό πείτε μου αν ξέρετε αν το boss προορίζεται για μεγαλύτερους ενισχυτές ή δωστε μου κάνα patch αν κάποιος την έχει ψάξει. Το να κάτσω και να φάω τις ώρες μου στο να το ρυθμίζω δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα καθώς καταντάει χάσιμο χρόνου (παικτικού χρόνου) και εκεί είναι που πιστεύω οτι πέφτουμε στη λούμπα και χάνουμε το νόημα. Ευχαριστώ people.

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχη δοκιμασε να το βαλεις στο return του ενισχυτη ( αν υπαρχει τετοια εισοδος) αλλιως σε οποιαδηποτε αλλη που θα ειναι neutral τελειως...με βαση το return θα ητανε πολυ καλη φαση να σεταρεις τους ηχους σου,διοτι διαφορετικα ο ηχος σου θα αλλαζει απο Live σε Live εκτος αν χρησιμοποιεις παντοτε τον ιδιο ενισχυτη...κατα τη δικια μου αποψη ετσι θα γλυτωσεις απο σκαμπανεβασματα εντασεων,πριμα πολλα ενω δεν τα εχεις επιλεξει κτλ...ελπιζω να βοηθησα.

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει return, και επίσης δε διαλέγω τον ενισχυτή στα live πράγμα που κάνει αδύνατον να έχω standar ήχο. Έχεις δίκιο σε αυτά που λες και θα κάνω το σετάρισμα σε ενα μεγάλο ενισχυτή μόλις βρώ την ευκαιρία ώστε να είμαι όσο πιο κοντά στον on stage ήχο. thanks αδερφέ

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι αν θέλεις να χρησιμοποιείς τις προενισχύσεις και προσομοιώσεις καμπινων της πεταλιέρας, θα τη συνδέεις στη λούπα του ενισχυτή (FX Return ή return σκέτο). Από κεί και πέρα, αν ήθελες κάτι απλό, μάλλον έκανες λάθος επιλογή. Οι boss, όπως και πολλές άλλες πεταλιέρες, θέλουν να κάτσεις να τις ψάξεις εκτενώς και να ασχοληθείς αρκετά για να βγάλεις κάποιο καλό ήχο, κάτι που να σου ταιριάζει. Έχουν υπερβολικά πολλές επιλογές και παραμέτρους για το καθετί, και είναι γνωστό πως τα presets τους είναι μόνο για δείγμα, και λίγοι τα χρησιμοποιούν χωρίς κάποιο tweaking. Μην περιμένεις standard ρυθμίσεις, γιατί συνήθως δεν υπάρχουν. Υπάρχουν κάποιοι "οδηγοί", αλλά όλο το θέμα είναι να φτιάξεις έναν ήχο που ακούγεται καλά σε ΣΕΝΑ.

 

Μπορείς να ψάξεις στο http://www.bossgtcentral.com/forum/ ,υπάρχουν ΑΠΕΙΡΕΣ πληροφορίες, και θα σε βοηθήσουν ν'αρχίσεις να χτίζεις τους ήχους σου και να σετάρεις σωστά την πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να χεις δικιο X-minor για την επιλογή του pedal αλλά δεν το βάζω κάτω ακόμα. Τα site που μου στείλατε είναι πάνω κάτω αυτό που είχα κατα νου. Thanks αδέρφια

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατώντας το κουμπί output select μπορείς και επιλέγεις διαφορετικά settings (κάτι σαν τελικό eq) αναλογα με input. γνώμη μου να μην κολλήσεις στα ονόματα (combo ντε και καλα αν παίζεις με combo, stack με stack κλπ), δες τι σου αρέσει.

 

τα presets την αδικούν νομίζω.

 

έχει ήχους, με καλύτερους αυτούς που δεν "προσομειώνουν" κάτι συγκεκριμένο, και στους ενισχυτές και στα εφφε. (amp models: full range, clean twin, sldn, drive stack, lead stack, metal stack, metal lead)

 

απο dist/od, δούλεψε το booster (μόνο...)

 

Τρομερό wah!!

 

Τίμια πεταλιέρα, αντέχει και πολύ ξύλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατώντας το κουμπί output select μπορείς και επιλέγεις διαφορετικά settings (κάτι σαν τελικό eq) αναλογα με input. γνώμη μου να μην κολλήσεις στα ονόματα (combo ντε και καλα αν παίζεις με combo, stack με stack κλπ), δες τι σου αρέσει.

 

τα presets την αδικούν νομίζω.

 

έχει ήχους, με καλύτερους αυτούς που δεν "προσομειώνουν" κάτι συγκεκριμένο, και στους ενισχυτές και στα εφφε. (amp models: full range, clean twin, sldn, drive stack, lead stack, metal stack, metal lead)

 

απο dist/od, δούλεψε το booster (μόνο...)

 

Τρομερό wah!!

 

Τίμια πεταλιέρα, αντέχει και πολύ ξύλο

 

"οπου και να την βάζεις την πεταλιέρα πρέπει να ρυθμίσεις πρώτα το output select, (αφού απενεργοποιήσεις όλα τα effects,) μετά ρύθμισε το gain και το EQ  και μετά βάλε ότι εφφε θες. Ελπίζω να βοήθησα. Επίσης η πεταλιέρα εχει γενικό EQ, BASS και TREBLE. Eαν πχ εκει που εβαλες την πεταλιερα σου εχει πολλα μπασαα η πριμμα για να μην ρυθμίζεις το καθε preset αυξομοιώνεις αυτά ανάλογα με το τι θες και τι ακούγεται καλύτερα στα αυτιά σου.

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου