Προς το περιεχόμενο

ανάμεσα σε roland sp-404 και akai mpc 500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανείς που να το έχει ψάξει... θέλω ένα sampler σχετικά φτηνό περισσότερο για live. όλοι μου λένε πως το mpc 500 αξίζει περισσότερο, αλλά απο την άλλη το 404 είναι αρκετά μικρό,πιο εύχρηστο και πιο νέας τεχνολογίας τώρα απο τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν έχω και πολύ ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις λεφτά πήγαινε για το χιλιάρι. αλλιώς το 404 είναι πολύ πιο σωστό και τίμιο για τα λεφτά του σε εκείνη την κατηγορία. πάντως το 500ρι είναι πιο καινούριο από το 404.

 

αλλά και πάλι, τονίζω, αν είσαι χιπχοπερ μέσα στην φάση για εμπισι και ιστορίες, θα ξενερώσεις με το 404, γιαυτό κράτα λεφτά για το 1000ρι που είναι σούπερ ντούπερ.

 

οτι αλλο θες πες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για live περισσότερο σε φάση ρυθμικό industrial/ambient. για το ρυθμικό μέρος θα παίζει laptop, κυρίως για να τριγκάρω τίποτα samples το θέλω. - μιας και η διαφορά τους είναι 100+ σκεφτόμουνα να έβαζα λίγα ακόμη και να έπαιρνα μαζί κι ένα kaossilator(αν και μόλις είδα τους ήχους του στο youtube και σιγά σιγά αλλάζω γνώμη).εκτός βέβαια κι αν το mpc είναι τόσο μα τόσο καλύτερο που να αξίζει να πάρω αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω το sp404 και έτσι μπορώ να σου πω τη γνώμη μου...

Είναι αρκετά απλό στις λειτουργίες του (είναι φτιαγμένο για dj...), εύκολα και γρήγορα (με το manual απο δίπλα) το "κουμαντάρεις"

Εγώ το αγόρασα για να περνάω one shot samples απο PC στο sp... αυτός ήταν ο εφιάλτης μου: ο μόνος τρόπος για να το κάνεις είναι μόνο μέσω compact flash κάρτες μέχρι 1GB, έψαξα σε 2-3 "πλαίσιο" και η απάντησή τους ήταν οτί δεν υπάρχουν πλέον! (από 2GB και πάνω) βρήκα μια τελαιυταία 1 GB αλλά δεν λειτουργούσε σωστά... έτσι, ψάχνωντας στη Στουρνάρη βρήκα 2-3 των 512MB και μία των 64MB στα πανέρια. Αν λοιπόν είσαι σε θέση να βρείς αυτές τις κάρτες, ίσως μέσω internet στο συστήνω.

PS. έχει ΜΟΝΟ midi in, άρα δεν μπορείς να τριγκάρεις samples του PC με τα pads του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι οι κάρτες Compact Flash του 1GB είναι πλέον δυσεύρετες.

Από ό,τι είδα όμως, έχει ο Θωμάς, αλλά είναι noname... ---> εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι οι κάρτες Compact Flash του 1GB είναι πλέον δυσεύρετες.

Από ό,τι είδα όμως, έχει ο Θωμάς, αλλά είναι noname... ---> εδώ.

Δεν νομίζω οτι και πάλι με 1GB θα λειτουργούσε σωστά... ειδικότερα αν είναι "νέας σοδιάς" κάρτες (ίσως αν παίζει κάποιo update από roland...δεν γνωρίζω). Η roland πάντως, έχει μία λίστα με κάποιες μάρκες αλλά, τρέχα γύρευε.

P.S. Διόρθωση: οι κάρτες μου είναι των 128ΜΒ και 64ΜΒ (καλά, τι σκεφτόμουνα όταν το έγραφα?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου