Προς το περιεχόμενο

Σταματηστε να παιζετε..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντα δεν λενε οτι οταν χανεις κατι το εκτιμας,ειτε ειναι φιλος,ειτε ειναι γκομενα,ειτε οτιδηποτε..ειμαι σιγουρος οτι πολλοι λετε τα εξης ¨πω πω ειμαι κουλος¨ ¨‘αμαν δεν μπορω να παιξω αυτο η εκεινο κ.τ.λ¨αυτος ιναι κλασης ανωτερος απο μενα¨

Λοιπον παρατηστε την κιθαρα για καποιο διαστημα,γυριστε πισω παιξτε και εκτιμηστε τι εχτε καταφερι μεχρι τωρα,τι παιζετε γαμω και οχι τιν δεν παιζετε,κοιταχτειτε στον καθρεφτη(ολοι ειμαστε ψωνια το ξερετε)και πειτε ειμαι πολυ καλος ρε που....η!!!Αν κυνηγατε αυτο που δεν μπορειτε να παιξετε ειναι μαθηματικα αποδεδειγμενο οτι θα ξεχασετε και αυτα που ξερετε...

Μην νομιζετε οτι μονο εσεις δεν μπορειτε να κανετε κατι..καποτε ο Δαλαι Λαμα ειπε στο κοινο του να γραψει σε ενα χαρτακι τι τον απασχολει και κατοπιν να τα μοιρασουν μεταξυ τους,μετα απο μιση ωρα εφυγαν ολοι με ενα χαμογελο στα χειλη και γεματοι ελπιδες..καταλαβαινετε το λογο πιστευω!!!

Βγαλτε απο πανω σας την εμμονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!!

Κάποτε ο Vai επειδή είχε αρχίσει να την "ακούει" και δεν του άρεσε, αποφάσισε να αρχίσει να παίζει και με το αριστερό χέρι.

Έτσι είδε από που ξεκίνησε (σημαντικό γιατί όλοι μας το ξεχνάμε στην πορεία) και φυσικά έμαθε να παίζει και με το αριστερό (και έτσι βγαίνει και παίζει με την κιθάρα καρδιά στις συναυλίες του και μας κάνει όλους ακόμα πιο κομπλεξικούς :lol: )

Αλήθεια έχετε δοκιμάσει να παίξετε (από περιέργεια) κιθάρα με το "άλλο" χέρι? Έχει πλάκα, αλλά όντως σου θυμίζει το ξεκίνημα:πένα να μη βρίσκει χορδές, ο μπαρές μοιάζει αδιανόητος κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώστα όλα αυτά αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος πιστεύω.Μήπως το "αυτός είναι κλάσης ανώτερος" δώσει κίνητρο για το άτομο να τον φτάσει;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Janick κανείς δεν είπε να μην κυνηγάς το καλύτερο, να μην προσπαθείς να βελτιώνεσαι και να είσαι κλεισμένος στη γυάλα σου. Αντιθέτως πρέπει να προσπαθείς πάντα γιατί μόνο έτσι έρχεται η βελτίωση, και να διευρύνεις τα ακούσματά σου όσο γίνεται.Ποιός άνθρωπος δεν θέλει να βελτιωθεί και προτιμά τη στασιμότητα. Αυτό είναι ενάντια στην ανθρώπινη φύση από καταβολής ανθρώπου.

Απλά δεν γίνεται να παίζεις 1 χρόνο κιθάρα και να τρως τις ώρες προσπαθώντας να παίξεις το 5th Caprice του Paganini επειδή όταν το ακούς σε τρελαίνει..

Το μήνυμα, όπως εγώ τουλάχιστον το εξέλαβα, τέτοια φιλοσοφία είχε μέσα του. Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ πιστεύω στο αυτονόητο .....

η μουσική , η κιθάρα, είναι για να σε ταξιδεύουν και να γουστάρεις όσο καλύτερα μαθαίνεις να παίζεις τόσο πιο πολύ γουστάρεις να ταξιδεύεις (πνευματικά) ακούγοντας Vai - Satriani - Kotzen - και άλλα τέτοια παιδάκια, έχεις δίκιο Janick, σε κάνει να θέλεις να ταξιδέψεις εκεί που πήγαν και εκείνοι (πνευματικά χε χε). Τώρα πότε θα φτάσεις και αν φτάσεις εκεί εξαρτάται από σένα και μόνο. Προσωπικά πάντα κοίταγα τι έπαιζαν οι άλλοι , άκουγα, και στην αρχή ειδικά σιγά και μη καταλάβαινα τι παίζανε χε χε χε, με πείσμα και υπομονή, έφτασα να μάθω κάμποσα lol υστερα από αρκετή δουλειά , αλλά ποτέ δεν τα παράτησα. Tο στύλ, η άποψη επάνω στο όργανο είναι και παραμένει υποκειμενική, αλλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να τα παρατήσεις απλά και μόνο για να κάνεις μια ματιά προς τα πίσω......να δεις που βρίσκεσαι και αν μπορεις να παιξεις εκείνο ή το άλλο. keep on jamin dude and look back after .... after ... many many many years !!!! (or not look back) :D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Janick κανείς δεν είπε να μην κυνηγάς το καλύτερο' date=' να μην προσπαθείς να βελτιώνεσαι και να είσαι κλεισμένος στη γυάλα σου. Αντιθέτως πρέπει να προσπαθείς πάντα γιατί μόνο έτσι έρχεται η βελτίωση, και να διευρύνεις τα ακούσματά σου όσο γίνεται.Ποιός άνθρωπος δεν θέλει να βελτιωθεί και προτιμά τη στασιμότητα. Αυτό είναι ενάντια στην ανθρώπινη φύση από καταβολής ανθρώπου.

Απλά δεν γίνεται να παίζεις 1 χρόνο κιθάρα και να τρως τις ώρες προσπαθώντας να παίξεις το 5th Caprice του Paganini επειδή όταν το ακούς σε τρελαίνει..

Το μήνυμα, όπως εγώ τουλάχιστον το εξέλαβα, τέτοια φιλοσοφία είχε μέσα του. Cheers[/quote']

 

Μα αυτής της φιλοσοφίας είμαι και εγώ.Δεν το έλεγε πολυ ξεκάθαρα όμως :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η εννιοα της φρασης Σταματηστε να παιζετε δεν ηταν κυριολεκτικη..κουλαρετε..απλα η κιθαρσ ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με την ψυχολογια και την αυθεπιβολη και γενικοτερα η μουσικη..τελως παντων την βαρυνα πολυ την συζητηση..

 

JAN CYRKA RULES.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!!!

Ο Jan Cyrka είναι πάρα πολύ καλός και κυρίως πολύ μελωδικός. Ένας σωστός κιθαρίστας χωρίς υπερβολές και παπατζιλίκια. Νομίζω γράφει και στο guitar techniques?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου