Προς το περιεχόμενο

Θέλω Χειροποιητες κιθαρες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(το χειροποιητο ειναι λιγο σχετικο γιατι ολα με ρουτερ κ φορμες γινονται)

Ναι μεν, αλλά όχι ακριβώς...

http://www.mykaguitars.com/instruments/079/process.htm

http://www.mykaguitars.com/instruments/075/process.htm

Αυτόν τον τύπο, τον θαυμάζω...

Μην ξεχνάς φίλε bluezlick, ότι δεν μιλάμε για Strato, Tele...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην ξεχνάς φίλε bluezlick, ότι δεν μιλάμε για Strato, Tele...

 

ε,τι καθομαστε και συζηταμε τοτε?νομιζα οτι τοση ωρα μιλουσαμε για ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ κιθαρες.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,τι καθομαστε και συζηταμε τοτε?νομιζα οτι τοση ωρα μιλουσαμε για ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ κιθαρες.... ;D ;D

Κανονικές κιθάρες είναι οι gibson...οι άλλες που λές είναι συναρμολογούμενα. ;D ;D ;D

 

Αλλά πέρα από τη πλάκα ρε Sf, δεν έχεις ψηθεί ποτέ να φτιάξεις μια Custom Handmade (όπως του Myka ας πούμε) για τη πάρτη σου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και ΔΕΝ πρεπει να πληρωσεις...ειναι τοσο μαπα που ολοι αυτοι τις πηρανε ΤΖΑΜΠΑ ;D

 

*διάφορες εικόνες από άτομα που ετοιμάζονται να κάνουν κανόε/καγιάκ

 

αντε τωρα να πιεις το ΓΑΛΑ σου μικρε! ;D ;D

 

Εγώ το γάλα μου το πίνω μόνο με ΤΣΕ-λόσκονη  ;D

 

Εγώ μια εικόνα θα δείξω και ΑΠΟΧΩΡΙΟ!  ;D ;D ;D ;D

 

Avril_1%5B1%5D.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κιθαρα ''επιπλο'' και φθηνη ,

μονο στη Κινα θα βρεις .

οι κιτρινοι ειναι θαυμασιοι επιπλοποιοι και με... παραδοση .

 

;)

 

(δεν μιλαμε βεβαια για κιθαρες ΣΤΡΑΤ-ΤΕΛΕ )

Αυτες ειναι οργανα και οχι επιπλα.  ;D

 

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά πέρα από τη πλάκα ρε Sf, δεν έχεις ψηθεί ποτέ να φτιάξεις μια Custom Handmade (όπως του Myka ας πούμε) για τη πάρτη σου...

 

μπα,αμα οι κιθαρες δεν ειναι vintage style ,ουτε που τις κοιταω,ασε που εχω αλλεργια με τις κιθαρες που εχουν φινιρισμα που αφηνει να φαινονται τα νερα του ξυλου,δωσε μου κανα shell pink,lake placid blue,surf green & sonic blu & παρε μου την ψυχη.... ;D

 

απο "επιπλα" κιθαρες μονο οι GRETSCH μου αρεσουν ;)

 

για να καταλαβεις τα γουστα μου (εκτος φυσικα απο οτιδηποτε custom color FENDER που εννοειται οτι θεωρω ως τις απολυτες κιθαρες) ΑΥΤΕΣ θεωρω εγω ΟΜΟΡΦΕΣ κιθαρες και με αυτες μου τρεχουν τα σαλια... :)

 

577432.jpg

 

gtr_Copper-tuxedo.jpg

 

MAP1-SEAFOAM_front_sm_.jpg

 

home2.jpg

 

και ευτυχως οι περισσοτερες απο αυτες κανουν κατω απο 600 ευρω ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ενοείς να σταματήσουμε να τα υπερκοστολογούμε; Γιατι η λέξη απομυθοποίηση δε μου έκατσε καλά διοτι δεν νομίζω οτί τα καλά ξύλα είναι μύθος. Το λέω αυτό γιατι κάποιοι λένε οτι τα ξύλα δεν παίζουν κανένα ρόλο στον ήχο του οργάνου. Εγώ είμαι στην απέναντι όχθη, γιατί ως λάτρης των passive ηλεκτρηκών πιστεύω οτι τα ξύλα είναι το 80% του ήχου μου το λιγότερο.

 

 

Καμμία αντίρρηση για τα καλά ξύλα.Και όταν λέω καλά, εννοώ τα ακουστικά κατάλληλα ξύλα,τα οποία δεν είναι απαραίτητα και τα ομορφότερα.

Όσο για το ποσοστό δεν έχω καταλλήξει κάπου.Γενικά στα ηλεκτρικά όργανα πιστεύω ότι τα ξύλα δίνουν κάποιο χαρακτήρα και ιδιότητες όπως sustain,μπάσα,πρίμα και (αναλογα απο το κούρδισμά τους) ενισχύουν κάποιες συχνότητες και αρμονικές.Πρέπει όμως να παραδεχτείς ότι μεγάλη δουλειά κάνουν οι μαγνήτες, γιατί αυτοί ανπαράγουν ουσιαστικά τον ήχο, ενώ στα ακουστικά όργανα,τη δουλειά αυτή την κάνουν μόνο τα ξύλα.

   Τώρα όσον αφορά την υπερκοστολόγηση.

ΠΟΙΑ υπερκοστολόγηση;Δηλ.μόνο τα υλίκά κοστίζουν; Η δουλειά δεν αξίζει τίποτα;Ξέρεις κανένα μάστορα στην Ελλάδα,εκτός απο τους ελάχιστους πολύ γνωστούς, που να βγάζει κάτι παραπάνω απο τα προς το ζείν;Μόνο με τις επισκευές αν κάνεις κάτι περισσότερο.Υπάρχουν για παράδειγμα,κλασσικές κιθάρες σε κάποιες χώρες οι οποίες πωλούνται και 15.000 ευρώ και περιμένεις και 10 χρόνια στην ουρά.Εδώ άμα ζητήσεις 3000 σε στραβοκοιτάζουν,κι ας αξίζει το όργανο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μικρότερος, είσαι "συντηριτικούκλα"... 8) 8)

 

Μεταξύ μας και εμένα μου αρέσουν αυτές που πόσταρες...

 

Αλλά, εαν τα έχωνα, θα είχα άλλες προτεραιότητες

midi.jpg

gpic1.jpg

09

99_frontFull

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο και βασικοτερο ερωτημα ειναι

εχεις τοσες πολλες les pauls & strats & teles και μαλιστα τις πιο καλες των καλων και εχοντας τις ξεπερασει θελεις πραγματι κατι το "πολυ προσωπικο" second to none?

 

η μηπως ψαχνεις ΤΗ LES PAUL και ΤΗ STRAT εκεινη που σου λειπει πραγματι και δεν την εχεις βρει η θελεις χιλιαδες ευρω για να την αποκτησεις?

 

υποθετω πως μαλλον θελεις το 2ο. και εγω ετσι θα εκανα...ας μη ξεχνουμε οτι με οτι μεγαλωσαμε με αυτο πορευομαστε αρα ΔΕΝ ειμασετ σε θεση ν αξερουμε πιο ειναι το "ταβανι" στον ηχο.

 

εγω θα πηγαινα με τα ιδια λεφτα που θα σου ζητουσε ο Καγμακης η ο Οικονομακης (2000-4000 χιλιαρικα) στην ιδια τη fender n τη Gibson (η οποια αλλη) και αποφευγοντας το να παντρευτω μια Μade in Greece κιθαρα, θα επαιρνα μια second to none με περιγραφη του ηχου που θα ηθελα και με το χρωμα ποου ηθελα και το ονομα μου απανω. πχ γουστρω τελεκαστερ Roy Buchanan 1952-1955. θα ηθελα μια κοπια/ρεπλικα (οχι signature). εκτος εαν μπορεις να φανατστεις κατι πολυ καλυτερο απο μια Τελε 52 Στρατ 54 λεσ πολ 59 κ.ο.κ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά δεν αξίζει τίποτα;

 

εδω εχεις απολυτο δικιο.

 

μιλαμε για ΠΟΛΛΕΣ ωρες δουλειας ενος ΥΠΕΡ-ΕΞΙΔΕΙΚΕΥΜΕΝΟΥ τεχνιτη,προσωπικα για κατω απο 300 ευρω/8 ωρο ,ουτε που θα το συζητουσα αν εκανα αυτη τη δουλεια..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου