Προς το περιεχόμενο

Θέλω Χειροποιητες κιθαρες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις δικιο για το site.

Παντως ξερω (απο λιγο εως πολυ) την πολυ καλη δουλεια αυτων που προανεφερες και γι αυτο το λογο υποστηριζω την επενδυση σε ενα χειροποιητο οργανο.

Οσο για το ''καλυτερος'' το ειπα τοσο χοντροκομενα μονο και μονο για να τονισω το οτι δουλευει πανω σε οργανα μεγαλυτερων απαιτησεων.Οπως και να το κανουμε υπαρχει μια διαφορα στη κατασκευη μιας tele και στο hand carving μιας archtop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως εγκατέλειψα τα σχέδια που είχα για μια κιθάρα από κάποιον από αυτούς που προαναφέρθηκαν για να χτυπήσω με λιγότερα λεφτά 2 από warmoth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο για το site.

Παντως ξερω (απο λιγο εως πολυ) την πολυ καλη δουλεια αυτων που προανεφερες και γι αυτο το λογο υποστηριζω την επενδυση σε ενα χειροποιητο οργανο.

Οσο για το ''καλυτερος'' το ειπα τοσο χοντροκομενα μονο και μονο για να τονισω το οτι δουλευει πανω σε οργανα μεγαλυτερων απαιτησεων.Οπως και να το κανουμε υπαρχει μια διαφορα στη κατασκευη μιας tele και στο hand carving μιας archtop. 

Συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα. Είναι τύχη να έχεις κοντά σου ένα μάστορα που ξέρει τη δουλειά του, και μπορείς και να μάθεις και να φτιάξεις ωραία πράγματα. Ατυχώς εμείς, εδώ στην Αθήνα, δεν έχουμε τη τύχη να γνωρίσουμε τη δουλειά του.

Τώρα, οσον αφορά την κατασκευή archtop (ημι)ακουστικών οργάνων, σίγουρα είναι πιο απαιτητικά (σε μαστοριά) από τα ηλεκτρικά, αλλά δεν ξεφεύγουν από τους κανόνες της τυποποίησης. Τι θέλω να πώ, ακόμα και γι αυτά υπάρχουν blueprints και paterns για να τα κατασκευάσεις (καπάκια, πλαϊνά, μέτρα, αποστάσεις...). Πρόσφατα έφερα από το Παρίσι blueprints για Shelman για πολύ γνωστό κατασκευαστή κλασσικών οργάνων.

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, πιστεύω στην εξειδίκευση. Δηλ δεν πιστέυω ότι ένας κατασκευαστής μπορεί να είναι καλός παντού, δηλ και να κάνεις καταπληκτικά bolt-on, και καταπληκτικά archtop, και καταπληκτικά άταστα και καταπληκτικές κλασσικές...η λογική του όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω, δεν είναι του γούστου μου.

 

Εγώ πάντως εγκατέλειψα τα σχέδια που είχα για μια κιθάρα από κάποιον από αυτούς που προαναφέρθηκαν για να χτυπήσω με λιγότερα λεφτά 2 από warmoth.

Βέβαια γίνεται και αυτό, αλλά ποτέ δεν θα φτιάξεις κάτι τέτοιο

03

 

 

Αν πάντως σε ενδιαφέρει και πιθανή παραγγελία από εξωτερικό, οι επιλογές σου αυξάνονται κατά πολύ!

Και το μπλέξιμό σου, και ο χρόνος παράδοσης, άσε που είσαι στη κατηγορία γουρούνι στο σακί. Όταν φτιάχνεις κάτι custom, handmade, θεωρώ ότι πρέπει να είσαι από επάνω...Για ρώτα τον Harilatron για την εμπειρία του με τον kavanagh...

Πάντως και αυτό γίνεται. Περιμένουμε να δούμε το μπάσο του Audiokostas που γύρω στο 2009-2010 θα βγεί από το τελωνείο :o :o :o :o

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Βλεπω προοδους...! :o

Υποδεχθηκατε τον ΑΒ ευγενικοτερα απο οτι εμενα,και βλεπω οτι ηδη χρηζει του σεβασμου σας...

Ελπιζω να ακολουθησουν κι'αλλοι μαστορες! :D

 

-ΑΒ,καλως ορισες!

Δεν ειμαι πια μονος! :D

 

-Μιχαλη (Λουκακη) νομιζω οτι κατι κατεχεις και εσυ απο ιντερνετ...

Καλο θα ειναι να μας πεις ενα "ιντα ζινεται" στο φορουμ,χεχε! ;D

Τους χαιρετισμους μου στο Ηρακλειο επι τη ευκαιρια!

 

-Μαραθε,οι (απολυτα) χειροποιητες δεν αρχιζουν απο 3000,αλλα απο πανω-κατω 2000

(με υλικα επιλογης του πελατη φυσικα). ;)

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Βλεπω προοδους...! :o

Υποδεχθηκατε τον ΑΒ ευγενικοτερα απο οτι εμενα,και βλεπω οτι ηδη χρηζει του σεβασμου σας...

Ελπιζω να ακολουθησουν κι'αλλοι μαστορες! :D

-ΑΒ,καλως ορισες!

Δεν ειμαι πια μονος!

Όλο γκρίνα είσαι....μια χαρά σε υποδεχτήκαμε...τι ήθελες πάρτυ με σαμπάνιες ;D ;D ;D

 

Μαραθε,οι (απολυτα) χειροποιητες δεν αρχιζουν απο 3000,αλλα απο πανω-κατω 2000

(με υλικα επιλογης του πελατη φυσικα). ;)

Αυτό είναι πολύ ευχάριστο ρε Υann... περιέγραψε μου λίγο το πακέτο. Ξέρω ότι είναι υποκειμενικό...αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν ειναι απαραιτητο να ξεκινανε απο 3000. Θυμαμαι ειδικα για απλα σχεδια (πχ μια αντιγραφη gibson sg) με τοπ hardware σε γνωστο μαστορα στη Θεσσαλονικη μου εβγαινε στο 1μιση χιλιαρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λογικά οι κιθάρες τύπου τέλε είναι θα πρέπει να είναι και οι πιο φθηνές λόγω του ότι είναι κουπιά...ε, είναι πολύ απλές στην κατασκευή ήθελα να πω  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λογικά οι κιθάρες τύπου τέλε είναι θα πρέπει να είναι και οι πιο φθηνές λόγω του ότι είναι κουπιά...ε, είναι πολύ απλές στην κατασκευή ήθελα να πω  ;D

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώσεις για Handmade σώμα Tele, όταν υπάρχουνε χιλιάδες, διαφόρων ποιοτήτων και τιμών...εκτός εάν είναι κάπως έτσι

http://www.spaltinstruments.com/galleryguitars7.html

ή έτσι

http://www.jamestrussart.com/Steelcaster.htm

οπότε χαλάλι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ για να πάρεις tele, είτε εμπορίου είτε custom  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου