Προς το περιεχόμενο

Hans Zimmer live in Prague


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία αδυναμία στη μουσική του κινηματογράφου. Bρίσκω (συνήθως) ενδιαφέρουσες συνθέσεις, μεγαλειώδεις ενορχηστρώσεις και φυσικά πολύ καλούς μουσικούς. Έτσι είδα πρόσφατα στο Netflix τη συναυλία του Hans Zimmer στη Πράγα...

Για όποιον δεν παρακολουθεί ο Zimmer έχει γράψει μουσική για Pirates of the Caribbean, The Lion King, The Dark Knight, the Rock, του Μονομάχου κλπ...

Αξίζει να το δείτε...21 μουσικοί, η χορωδία της Πράγας και για session κιθαρίστες τον Johnny Marr, Guthrie Govan και τον κιθαρίστα των Incubus (Mike Einziger νομίζω).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία αδυναμία στη μουσική του κινηματογράφου. Bρίσκω (συνήθως) ενδιαφέρουσες συνθέσεις, μεγαλειώδεις ενορχηστρώσεις και φυσικά πολύ καλούς μουσικούς. Έτσι είδα πρόσφατα στο Netflix τη συναυλία του Hans Zimmer στη Πράγα...

Για όποιον δεν παρακολουθεί ο Zimmer έχει γράψει μουσική για Pirates of the Caribbean, The Lion King, The Dark Knight, the Rock, του Μονομάχου κλπ...

Αξίζει να το δείτε...21 μουσικοί, η χορωδία της Πράγας και για session κιθαρίστες τον Johnny Marr, Guthrie Govan και τον κιθαρίστα των Incubus (Mike Einziger νομίζω).

 

Πραγματικά ένας μεγάλος σύγχρονος συνθέτης για τον οποίο έχω μελετήσει ότι υπάρχει, έχω αποτυπωμένο λεπτομερώς στο μυαλό μου το μεγαλύτερο μέρος του έργου του και όπως είχα γράψει κάποτε είναι τέτοια η έμπνευση που μου έχει δώσει που πολλές φορές νόμιζα πως είμαι εγώ ο Hans Zimmer, απλά πιο ωραίος και πιο μυώδης χαχαχαχαχα

 

Ένας από τους συνθέτες που με ώθησε να ασχολούμαι σαν χόμπι με τη μουσική τεχνολογία και παραγωγή. Το έργο του στο soundtrack λόγω της ποικιλίας του στην ενορχήστρωση αλλά και της ποιότητάς του που συμβάλλει τα μέγιστα και στην ανάδειξη των ταινιών που έχει επενδύσει, παρόλο που δεν μπορεί να χαρακτηριστεί και τέρας μουσικής θεωρίας, έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά για να μην αφήσει αδιάφορο κανέναν, ακόμα και αυτούς που δεν αρέσκονται τόσο στο είδος του.

 

Ότι και να πεις δεν μπορείς να περιγράψεις αυτή τη μαγεία. Ανεξάντλητος, σύγχρονος, cool, ένας πραγματικά Μεγάλος Έλληνας Δημιουργός χαχαχαχαχαχαχχαχα λολ 

 

Ήθελα να πω αυτά τα δυο λόγια για να τιμήσω ένα από τα είδωλά μου, πρακτικά έναν άτυπο δάσκαλο στη μουσική. Σε ευχαριστώ δάσκαλε για ότι μου έμαθες. Κοιτάζοντας πίσω, δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς την ύπαρξή σου. Σίγουρα η ζωή δεν θα ήταν τόσο όμορφη χωρίς της δημιουργίες σου.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι και συμπληρώνω πως η συναυλία ήταν καταπληκτική, πολύ ωραία απόδοση, πραγματικά θα είναι εμπειρία να την παρακολουθήσει κάποιος, εγώ αν ήμουν εκεί πραγματικά θα την έβγαζα και θα την έπαιζα από την κ@$#$λα με το συμπάθιο. Το είδα όλο το βίντεο και το καταευχαριστήθηκα. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου