Προς το περιεχόμενο

Θέλω Χειροποιητες κιθαρες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας Παιδες!!!

 

Παντα ηθελα, οπως πιστευω πολλοι απο εσας, να αποκτησω μια χειροποιητη κιθαρα ακριβως οπως τη σκεφτομαι (εμφανισιακα & παιχτικα).

Πηρα λοιπον την αποφαση να κανω το βημα αλλα δεν εχω ιδεα που ανερχονται οι τιμες (οι πληροφορειες που εχω μεχρι στιγμης δεν ειναι πολυ ενθαρυντικες) και που να απευθηνθω!!!

Οποιος ξερει σχετικα με το θεμα ας δωσει τα φωτα του!!!!!

  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας Παιδες!!!

 

Παντα ηθελα, οπως πιστευω πολλοι απο εσας, να αποκτησω μια χειροποιητη κιθαρα ακριβως οπως τη σκεφτομαι (εμφανισιακα & παιχτικα).

Πηρα λοιπον την αποφαση να κανω το βημα αλλα δεν εχω ιδεα που ανερχονται οι τιμες (οι πληροφορειες που εχω μεχρι στιγμης δεν ειναι πολυ ενθαρυντικες) και που να απευθηνθω!!!

Οποιος ξερει σχετικα με το θεμα ας δωσει τα φωτα του!!!!!

  8)

 

 

αμα εχεις λεφτα η γνωστους με ξιλουργικο εξοπλισμο και δεις 5τονες βιντεακια και διαβασεις 5000βιβλια μπορεις να την κανεις ακριβως οπως γουσταρεις γιατι αν πας σε μαστορα που φτιαχνει μπορει να μην σου κανει κατι ακριβως οπως το θες.

Παντως εδω για ελλαδα δεν το κοβω να εχεις πολλες επιλογες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε bolt on κατασκευη με ετοιμο σωμα και μπρατσο ειναι πιο ευκολα τα πραματα. Ειδικα αν δεν εχεις κατι πολυ ιδιεταιρο στο μυαλο σου, υπαρχουν κατασκευαστες που σου δινουν αρκετες επιλογες οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του μπρατσου και το σχημα του σωματος. Υπαρχουν επισης μπρατσα με paddle headstock και κομματια ξυλου με ετοιμο routing και neck pocket τα οποια μπορεις να παραγγειλεις και να τα διαμορφωσει καποιος μαστορας οπως θελεις. Εαν ομως σκεφτεσαι κατι σε set neck ή neck through, το οποιο απαιτει εξ ολοκληρου κατασκευη απο ειδικο θα σου κοστισει πολυ εως παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς ήρθες Altone...και κατευθείαν στα βαθειά!

επειδή και εγώ εδώ και κανένα χρόνο ψάχνομαι σε αυτή τη κατεύθυνση, θα πώ 2-3 πράγματα.

Τιμές εκκίνησης να υπολογίζεις το 3.000λιαρο...όταν μια καλή partcaster κοστίζει 1000-1500 ευρώ, είναι λογικό.

Από εκεί και πέρα παίζουν διάφοροι κατασκευαστικοί παράμετροι που αλλάζουν το κόστος.

 

αμα εχεις λεφτα η γνωστους με ξιλουργικο εξοπλισμο και δεις 5τονες βιντεακια και διαβασεις 5000βιβλια μπορεις να την κανεις ακριβως οπως γουσταρεις γιατι αν πας σε μαστορα που φτιαχνει μπορει να μην σου κανει κατι ακριβως οπως το θες.

Παντως εδω για ελλαδα δεν το κοβω να εχεις πολλες επιλογες

 

Ο φίλος freddy έιναι λίγο "αδιάβαστος". ΠΡΟΦΑΝΩΣ όταν δεν έχεις ξυλουργικο εξοπλισμο και όσα βιντεακια και να δείς, χρειάζεσαι ένα μάστορα που να το έχει ξανακάνει. Εδώ στην Αθήνα ξέρω ήδη τρείς (και έχω δοκιμάσει τα όργανά τους) και εάν ψάξεις το Noiz (Οικονομάκης...)θα βρείς και άλλους. Άρα και στην Ελλάδα έχεις αρκετές επιλογές.

 

Σε bolt on κατασκευη με ετοιμο σωμα και μπρατσο ειναι πιο ευκολα τα πραματα.

Έτσι είναι, αλλά δεν βλέπω γιατί κάποιος να ξανακάνει μια Strato ή Τελε.

 

Εαν ομως σκεφτεσαι κατι σε set neck ή neck through, το οποιο απαιτει εξ ολοκληρου κατασκευη απο ειδικο θα σου κοστισει πολυ εως παρα πολυ.

Δεν θα σου κοστίσει πάρα πολύ, θα σου κοστίσει αυτά που σου είπα. Οι περισσότεροι μάστορες φτιάχνουν set neck ή neck through, ακριβώς γιατί τα bot on τα βρίσκεις με το κιλό.

Ότι πληροφορία θέλεις...εδώ είμαστε. Καλή δύναμη.

 

Υ.Γ Οι τελευταίες έρευνές μου...ανεκάλυψαν CNC!!!!! Πάω για δοκιμές!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon (και προς όποιον αλλο ενδιαφερόμενο): αν δεν το έχεις δει ήδη, για ρίξε μια ματια εδώ - μπορεί να είναι ενδιαφέρον:

 

http://www.ngtech.gr/blog/el/programming/ftiaxnontaw-ena-cnc-router-001-eisagvgh-2006-10-05.html

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι, αλλά δεν βλέπω γιατί κάποιος να ξανακάνει μια Strato ή Τελε.

Δεν εννοουσα αυτο, ανεφερα απλα καποιες κατηγοριες ως προς το κοστος επειδη ο Altone δεν μας ειπε συγκεκριμενα τι σκεφτεται ή τι ποσο ειναι διατεθειμενος να δωσει. H warmoth π.χ. εχει αρκετα ετοιμα σχηματα και σχετικα ασυνηθιστα οπως musiclander, star, wgd κλπ. Μια με σωμα musiclander για ροκομεταλ υλοποιηση προσωπικα θα την γουσταρα πολυ  :)

Δεν θα σου κοστίσει πάρα πολύ, θα σου κοστίσει αυτά που σου είπα.

Αν δεν εχεις κατι στο στο μυαλο σου να σε βασανιζει τις νυχτες, εγω 3000 τα θεωρω πολλα για μια κιθαρα.

Εκτος και αν εχεις αλλες 5 και αρκετο gear, αλλα αυτο προυποθετει και ενα οικονομικο υποβαθρο.

 

Δεν τον βλεπω να απανταει ομως, ηταν μια εφημερη τρελα που περασε ή τρομαξε με τα ποσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jethro, είναι πολύ ενδιαφέρον, αλλά έμένα (και εσάς φαντάζομαι) με ενδιαφέρουν έτοιμες, παραγωγικές λύσεις. Συν τις άλλοις, αυτά τα μηχανήματα κάνουν ένα σκασμό λεφτά (π.χ. ο printer που τυπώνω τις κιθάρες κάνει 250.000 ευρώ-δεν έχω κάνει λάθος το νούμερο!!), άρα το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο. Άσε που έχω βρεί σε .dxf πολλές κιθάρες...Είδομεν...

Ο φίλος από το blog περισσότερο ερευνητής μου φαίνεται (όχι ότι είνα κακό...).

Ξέρει κανείς εάν υπάρχουν CNCστην Ελλάδα (Αττική)?

 

Δεν εννοουσα αυτο, ανεφερα απλα καποιες κατηγοριες ως προς το κοστος επειδη ο Altone δεν μας ειπε συγκεκριμενα τι σκεφτεται ή τι ποσο ειναι διατεθειμενος να δωσει. H warmoth π.χ. εχει αρκετα ετοιμα σχηματα και σχετικα ασυνηθιστα οπως musiclander, star, wgd κλπ.

Έχεις απόλυτο δίκαιο.

 

εγω 3000 τα θεωρω πολλα για μια κιθαρα.

Όχι για χειροποίητη στα μέτρα σου. Μην συγκρίνουμε με τις των 200 ευρώ του εμπορίου.

Όπως ξαναείπα εδώ μία partcaster μπορεί να φτάσει τα 1500 ευρά.

 

Εκτος και αν εχεις αλλες 5 και αρκετο gear, αλλα αυτο προυποθετει και ενα οικονομικο υποβαθρο.

Εξαρτάται πόσο συνειδητοποιημένος είσαι (ή πόσο καλός παίκτης, γνώστης επαγγελματίας...).

Καλές partcaster και custom handmade φτιάχνουν αυτοί που ξέρουν τι ζητούν από το όργανο...ή παίζουν (και κερδίζουν) στο lotto!!!!!

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πόσο συνειδητοποιημένος είσαι (ή πόσο καλός παίκτης, γνώστης επαγγελματίας...).

Καλές partcaster και custom handmade φτιάχνουν αυτοί που ξέρουν τι ζητούν από το όργανο...ή παίζουν (και κερδίζουν) στο lotto!!!!!

Αυτο σκεφτομουν αλλα επειδη ψηνομαι και εγω να φτιαξω ενα parts μπασο καποια στιγμη, χωρις φυσικα να ειμαι καλος ή συνειδητοποιημενος παικτης ;D, καταλαβα οτι μια τετοια δηλωση δεν με συμφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σκεφτομουν αλλα επειδη ψηνομαι και εγω να φτιαξω ενα parts μπασο καποια στιγμη, χωρις φυσικα να ειμαι καλος ή συνειδητοποιημενος παικτης ;D, καταλαβα οτι μια τετοια δηλωση δεν με συμφερει...

Σιγά, γιατί εγώ είμαι καλός παίχτης? Απλά μου αρέσουν τα συναρμολογούμενα!!!

Επίσης μπορεί τα 3.000 να σου φαίνονται πολλά σε μετρητά, βάλτα σε βάθος χρόνου 1-1.5 χρόνου... Σε αυτή εδώ

http://www.customshop.gr/giger.html

μαζέυω τα υλικά πάνω από ένα χρόνο, έτσι δεν μου φαίνεται το κόστος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρομαξα με το 3χιλιαρο!!!! τετοια ειχα ακουσει μεχρι τωρα!!! :-X

Παντως δεν εννοουσα warmoth κατασταση, αλλα εντελως Custom!!!

Πιστευω και εγω οτι δεν εχει νοημα να φτιαξει κανεις μια ακομα Strat ή Les Paul.

 

by the way καλη πρωτοβουλια το Custom shop.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου