Προς το περιεχόμενο

Θέλω Χειροποιητες κιθαρες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οποιος πιστευει οτι οι μαστορες υπερκοστολογουν την πρωτη υλη , μπορει ανετα να αγορασει ο ιδιος οτι ξυλο και hardware θελει και να του το παει και απλα ο μαστορας να βαλει την μαστορια του.

Και σε αυτό έχεις δίκαιο, εγώ αυτό κάνω. Και κανένας μάστορας δεν μου το αρνήθηκε.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πρόσεχε πώς τα πετάς αυτά γιατί μπορεί να τρώει η να πίνει κάτι αυτός που διαβάζει και να πνιγεί

 

γιατι το λες αυτο?

 

ποσα νομιζεις θα σου παρει ενας ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ αν τον απασχολησεις μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ μερα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκατσα να διαβασω ολες τις απαντησεις.Απλα μιλαω για την γενικη θεωρηση του πραγματος.

Εννοειται φυσικα υποστηριζω ο καθενας να θελει το οργανο να ειναι φτιαγμενο αποκλειστικα για αυτον συμφωνα με τις προδιαγραφες που εκεινος βαζει , ολοι λιγο πολυ θελουμε να αγγιξουμε τον μυθο του rock star.

Αλλα απλα μου την σπαει να αγοραζεις το καλυτερο δυνατον οργανο και να μην ξερεις την blues κλιμακα.(τι νοημα να αγορασεις φεραρι αν ειναι για να πηγαινεις νεκρα-πρωτη-δευτερα και τουμπαλιν?

Η κιθαρα δεν ειναι ενα ακομα αντικειμενο ,  απλα δεν πας να αγορασεις κιθαρα οπως πας στον μαναβη να παρεις μπαμιες.

Και τα flame,spalted,birdseye κλπ κλπ κλπ καπακια ειναι ολα φτιαγμενα απο maple αρα ιδιος ηχος με ενα Plain maple.( οι οργανοποιοι συμφωνουν? )

 

Επισης ειμαι εντελως καθετος με την ιδεα vintage οργανο! τωρα θα πεσουν flames :-X ;D

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε μια χαρα κανεις και εισαι..εντελως καθετα αντιθετος με ολα αυτα...ειναι απολυτο δικαιωμα σου, ομως ασε και τους αλλους που τα ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ολα αυτα να κανουν το κεφι τους,δεν πειραζουν και κανεναν στο κατω κατω της γραφης...

 

μη ξεχνας οτι στις κιθαρες ισχυει το "one man's nightmare is another man's  dream" ;) 

 

btw εννοειται οτι το  βασικοτερο συστατικο του ηχου ειναι ο παικτης κανεις δεν διαφωνει σε αυτο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκατσα να διαβασω ολες τις απαντησεις.

Kαλό είναι να το κάνεις. Το συγκεκριμένο θέμα ανοίγει σε όλους μας τα μάτια.

 

ολοι λιγο πολυ θελουμε να αγγιξουμε τον μυθο του rock star.

Αυτό δεν έχει καμμία σχέση. Το να αγαπάς το ωραίο (όπως το ορίζει ο καθένας) δεν έχει πάντα σχέση με την επίδειξη που υπονοείς

 

Αλλα απλα μου την σπαει να αγοραζεις το καλυτερο δυνατον οργανο και να μην ξερεις την blues κλιμακα.

Δηλαδή δεν μπορείς να εκτιμήσεις το καλό φαγητό (εάν μπορείς να το πληρώσεις) εκτός εάν είσαι σέφ?

Για να αγαπήσεις κάτι, και εν προκειμένω μια κιθάρα, πρέπει να την απομυθοποιήσεις. Το να έχεις κομματάκια, ξύλου, μετάλλων και εξαρτημάτων που κάποια στιγμή τα συνδέεις και φτιάχνεις το όργανο, σε βεβαιώνω είναι κάτι αξεπέραστο τη στιγμή που θα παίξεις τη πρώτη νότα. Και δεν χρειάζεσαι γι αυτό να έχεις βγάλει το ωδείο.

Και για να μην ξεχνιόμαστε...αυτό είναι μια κιθάρα

carvinguitarkit.jpg

 

Η κιθαρα δεν ειναι ενα ακομα αντικειμενο ,  απλα δεν πας να αγορασεις κιθαρα οπως πας στον μαναβη να παρεις μπαμιες.

Αυτό πάλι τι είναι.? Ακριβώς το να πάς στο μαγαζί (ή χειρότερα από το Ιnternet) είναι πάς στον μανάβη και πέρνεις ότι ντομάτες έχει. Το handmade σημαίνει ότι ξέρεις ακριβώς τι ντομάτες θα φάς γιατί τι έχεις καλλιεργήσει μόνος σου (μαζί με το μάστορα)

 

Και τα flame,spalted,birdseye κλπ κλπ κλπ καπακια ειναι ολα φτιαγμενα απο maple αρα ιδιος ηχος με ενα Plain maple.( οι οργανοποιοι συμφωνουν? )

Ναι αλλά με ένα flame,spalted,birdseye κλπ η κιθάρα που θα φτιάξεις δεν είναι άλλη μια surf green γιατί flame,spalted,birdseye κλπ δεν υπάρχει ίδιο σε δεύτερη κιθάρα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά η έννοια χειροποίητο τείνει προς το custom παρά προς το handmade, και το custom (όπως κουστούμι ;D) περιλαμβάνει την ιδιαιτερότητα και πολλές φορές τη μοναδικότητα. Αυτή η ιδιαιτερότητα (είτε αφορά υλικό, είτε σχέδιο, είτε βίτσιο, είτε ότι μπορεί ο καθένας να φανταστεί) και κυρίως η μοναδικότητα, από τη στιγμή που δεν συναντάται σε προϊόν μαζικής παραγωγής και απαιτεί προσωπική εργασία, πληρώνεται. Το πόσο το καθορίζουν οι ανάλογες συνθήκες.

 

Εμένα π.χ. (ΔΕΝ είμαι μάστορας απλά ασχολούμαι λίγο με ο σπορ) μου ζήτησε φιλαράκι να του κάνω μόντα και να του βάλω πάνω σε ένα μπάσο ένα τασάκι ;D ;D ;D για να αφήνει το τσιγάρο όταν παίζει. Του έβαλα ένα απο πόρτα αυτοκινήτου (ημικυκλικό). Είναι και αυτό μια εκδοχή του custom made. Δυστυχώς δεν κράτησα φωτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όσον αφορά την υπερκοστολόγηση.

ΠΟΙΑ υπερκοστολόγηση;Δηλ.μόνο τα υλίκά κοστίζουν; Η δουλειά δεν αξίζει τίποτα;Ξέρεις κανένα μάστορα στην Ελλάδα,εκτός απο τους ελάχιστους πολύ γνωστούς, που να βγάζει κάτι παραπάνω απο τα προς το ζείν;Μόνο με τις επισκευές αν κάνεις κάτι περισσότερο.Υπάρχουν για παράδειγμα,κλασσικές κιθάρες σε κάποιες χώρες οι οποίες πωλούνται και 15.000 ευρώ και περιμένεις και 10 χρόνια στην ουρά.Εδώ άμα ζητήσεις 3000 σε στραβοκοιτάζουν,κι ας αξίζει το όργανο.

 

Δυστυχως εχεις απολυτο δικιο αλλα στην Ελλαδα (τουλαχιστον προς το παρον) η υψηλη ποιοτητα και το "one man's craftmanship" δεν ειναι ικανα να υπερκεράσουν τη μαρκα.

 

 

εγω θα πηγαινα με τα ιδια λεφτα που θα σου ζητουσε ο Καγμακης η ο Οικονομακης (2000-4000 χιλιαρικα) στην ιδια τη fender n τη Gibson (η οποια αλλη) και αποφευγοντας το να παντρευτω μια Μade in Greece κιθαρα, θα επαιρνα μια second to none με περιγραφη του ηχου που θα ηθελα και με το χρωμα ποου ηθελα και το ονομα μου απανω. πχ γουστρω τελεκαστερ Roy Buchanan 1952-1955. θα ηθελα μια κοπια/ρεπλικα (οχι signature). εκτος εαν μπορεις να φανατστεις κατι πολυ καλυτερο απο μια Τελε 52 Στρατ 54 λεσ πολ 59 κ.ο.κ.

 

(χωρις παρεξηγηση evil twin. Παρεθεσα το σχολιο σου γιατι πιστευω οτι εκφραζει την πλειοψηφια. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιους από εμάς μας ενδιαφέρουν τα χειροποίητα που μπορούν να κατασκευαστούν στην Ελλάδα, σκέφτομαι το εξής:

Θεωρητικά μετά το Πάσχα, θα έχω τελειώσει την περίεργη Tele μου. Εντάξει δεν είναι ακριβώς χειροποίητη, αλλά έχει κάποιο σημεία... Να παρακαλέσω τον Yann και τον ΑΒ (που τους γνωρίζω προσωπικά), να φέρουν 2-3 από τα όργανα που έχουν φτιάξει, να κλείσω κανένα 2ωρο studio, να πείσω και τον Audiokostas να φέρει το handmade μπάσο που έφταξε στον Αμερικάνο (εάν έχει κατορθώσει να το βγάλει από το τελωνείο...), και να τα δούμε όσοι θέλουμε από κοντά.

Και φυσικά να βάλουμε τον Τσερεμόνη να οργανώσει παράλληλα και μία μπυροποσία, για να βγάλουμε σίγουρα συμπεράσματα.

Ευπρόσδεκτοι βέβαια και όσοι έχουν τέτοιου είδους όργανα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον επειδη ειναι ο Ερμης αναδρομος δεν υπαρχει συννενοηση!  ;D

 

Ασ'πουμε οτι εισαι καινουριος παιχτης με πολυ λιγες γνωσεις πανω στην κιθαρα αλλα εχεις λιωσει το ιντερνετ και εχεις δει απο ολους τους αγαπημενους σου παιχτες τι επιλογες εχουν κανει στις κιθαρες τους .  Παραγγελνεις λοιπον ενα χειροποιητο οργανο και ζητας καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα να εχει οπως neck through , flame maple top , honduran mahogany σωμα , scalloped ταστα κτλ κτλ. και πληρωνεις ερχεται ο λογαριασμος γυρω στα 4000 ε ( και αν την εχεις παραγγειλει στην gibson καντα 20000 ε)

Ειμαι σιγουρος 1000 τα εκατο οτι ο ηχος που θα εχει αποκλειεται να σου αρεσει και μπορει να βγαζεις πολυ καλυτερο ηχο με μια απλη squier των 300 ευρω!

Δεν ειναι αναγκη να τα σκασεις για να σου αρεσει αυτο που παιζεις. Για να ερθει η ωρα σου να φτιαξεις δικων σου προδιαγραφων οργανο πρεπει να εχεις παιξει με παραπανω απο 100 κιθαρες και να εχεις κατασταλλαξει σε τι ακριβως θελεις. Και να εισαι σιγουρος οτι μετα απο λιγο καιρο ακομα και αυτη η υπερκιθαρα που θα εχεις φτιαξει , κατι θα της λειπει μωρε και δεν θα ακουγεται σαν και την κιθαρα του αλλου και θα θελεις να φτιαξεις κατι αλλο και ολη αυτη η ιστορια συνεχιζεται και συνεχιζεται και συνεχιζεται ...

 

τρανο παραδειγμα! ποιος θα περιμενε μια basswood bolt on να εχει τοσο sustain ???

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά σου είναι περίεργα...

 

 

Ασ'πουμε οτι εισαι καινουριος παιχτης με πολυ λιγες γνωσεις πανω στην κιθαρα αλλα εχεις λιωσει το ιντερνετ και εχεις δει απο ολους τους αγαπημενους σου παιχτες τι επιλογες εχουν κανει στις κιθαρες τους .  Παραγγελνεις λοιπον ενα χειροποιητο οργανο και ζητας καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα να εχει οπως neck through , flame maple top , honduran mahogany σωμα , scalloped ταστα κτλ κτλ. και πληρωνεις ερχεται ο λογαριασμος γυρω στα 4000 ε ( και αν την εχεις παραγγειλει στην gibson καντα 20000 ε)

Ειμαι σιγουρος 1000 τα εκατο οτι ο ηχος που θα εχει αποκλειεται να σου αρεσει και μπορει να βγαζεις πολυ καλυτερο ηχο με μια απλη squier των 300 ευρω!

Εγώ είμαι σίγουρος 1000 τα εκατο, ότι έαν είσαι ο παίχτης που περιγράφεις, και με τη κιθάρα των 20000 και με την κιθάρα των 300, θα βγάλεις τον ίδιο ήχο. Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει η σιγουριά σου.

 

Δεν ειναι αναγκη να τα σκασεις για να σου αρεσει αυτο που παιζεις.

Σωστό, μάλλον δεν έχεις καταλάβει για τι μιλάμε εδώ και 9σελίδες.

 

τρανο παραδειγμα! ποιος θα περιμενε μια basswood bolt on να εχει τοσο sustain ???

Σε σχέση με ποιά?...ας πούμε με μια Steinberger ή μια

http://www.status-graphite.com/status/frames/index_home.html

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου