Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με marshall


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαίρετε!

 

έχω ένα περίεργο πρόβλημα με έναν τρανζιστοράτο marshall 5150 (παλιός και ελάχιστα χρησιμοποιημένος, του έκανα σέρβις πριν 1.5 χρόνο, χρειάστηκε μόνο καθάρισμα λόγω οξείδωσης)

 

τον τροφοδοτώ από την είσοδο power-in  με ένα v-amp2, χρησιμοποιώντας τα factory presets (τα οποία σημειωτέον έχουν όλα ψηλά την ένταση, κι αναγκάζομαι να κατεβάσω το master volume του v-amp2  πολύ χαμηλά, και πάντα έχω το master volume του ενισχυτή στο 2/10)

 

τον άνοιξα χθες (μετά από πολλές μέρες απραξίας) και παρατήρησα με έκπληξή μου πως, με όλα τα volume+gain κλειστά, ο ενισχυτής ακουγόταν κανονικά!

 

...και η αλλαγή στάθμης στο master volume δεν άλλαζε κάτι στον ήχο (τα υπόλοιπα δύο ρυθμιστικά, gain + volume του νορμάλ καναλιού, πιθανότατα δεν έχουν καμία συμμετοχή αφού αφορούν στο προ-στάδιο το οποίο φυσικά  παρακάμπτω)

 

επίσης παρατηρώ πως, με την κιθάρα ήσυχη, ανεβάζοντας το master volume  ως το τέρμα, δεν αυξάνεται ο εσωτερικός θόρυβος του ενισχυτή

 

πριν λίγες ώρες συνέδεσα την κιθάρα στην κανονική είσοδο, και έπαιζε ομαλότατα (και ο εσωτερικός θόρυβος αυξάνεται καθώς ανεβάζω την ένταση)

 

δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει...

 

καμία ιδέα;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o έχω ΠΟΛΥ καιρό να ακούσω για αυτούς τους Marshall!

 

Μια χαρά σωστά δουλεύει ο ενισχυτής, απλά δεν το είχες παρατηρήσει. Σε όλους (πρακτικά) τους solid state όταν μπαίνεις στο power-in/cd-tape-in έχεις όλο το volume του ενισχυτή και ανεβοκατεβάζεις το Level από την πηγή που συνδέεις εκεί.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αποκλείω να μην το έχω παρατηρήσει... παίζω σπάνια εξάλλου...

 

πρόκειται για ενισχυτή που αγόρασα το 1990, οπότε ναι είναι παλιός και ξεχασμένος, πριν 1-2 χρόνια που τον ανέφερα εδώ κάποιος με διόρθωσε λέγοντάς μου πως πρόκειται για Peavey, όχι Marshall...  ;D

 

περίεργο πάντως, το μάστερ βολ δεν είναι του τελικού σταδίου; πώς και απενεργοποιείται;

 

τέλος πάντως δεν έχει πολλή σημασία το πώς και το γιατί, αν είσαι σίγουρος...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα και βρήκα το manual μπας και είχε το schematic ή το έλεγε ρητά, δεν γράφει τίποτα αλλά το επισυνάπτω.

 

Ναι, τυπικά σχεδόν όλοι οι solid state ενισχυτές που έχουν αυτή την είσοδο δίνουν το full volume χωρίς να μπορείς να το ελέγξεις απ'το master και γι'αυτό έχουν τη σχετική προειδοποίηση να έχεις το volume της πηγής που συνδέεις στο 0 και να ανεβάζεις σιγά σιγά για να μην κουφαθείς.

 

Την έπαθα όταν ήμουν κανιμόθριος με εναν Peavey Rage 158 στον οποίο πήγα (ξύπνιος ων) να συνδέσω το cd player εκεί με τέρμα το volume νομίζοντας ότι θα το ελέγχω από το volume του ενισχυτή (και έμαθα ότι τελικά είναι αρκετά δυνατός)  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται πως η σύνδεση power-in βρίσκεται μετά το σημείο όπου παρεμβαίνει το master volume κι έτσι αυτό καθίσταται διακοσμητικό

 

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έπαθα όταν ήμουν κανιμόθριος με εναν Peavey Rage 158 στον οποίο πήγα (ξύπνιος ων) να συνδέσω το cd player εκεί με τέρμα το volume νομίζοντας ότι θα το ελέγχω από το volume του ενισχυτή (και έμαθα ότι τελικά είναι αρκετά δυνατός)  ;D

 

Να μουν απο μια μερια ρε μπαγασα :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου