Προς το περιεχόμενο

Μπάσο για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως εχω ξαναπει ενδιαφερομαι για p-bass καθως με γνωστους που εχω μηλισει και μου τα ειπαν...μου εξηγησαν πανω κατω τις διαφορες και μου προτειναν p-bass λογο του ειδους που θελω να παιξω (punk/rock) :D

 

Sottos thanks για τις πληροφοριες...  :)

πολλοι ομως μου εχουν πει οτι για punkrock-κατασταση για πρωτο μπασο ειναι ακρετα καλο το συγκεκριμενο !

 

λοιπον...

συνοψηζοντας...

εχω καταληξει σε 3 επιλογες :

 

1η :Squier Affinity Precision Bass Guitar

ή σκετο ή με το πακετο για αρχαριους στο οποιο υπαρχει

http://www.squierguitars.com/products/search.php?partno=0301670095

 

2η :AFFINITY P-BASS SUNBURST ROSEWOOD

http://musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=10508&pcode=H002_I0010508

 

3η :Yamaha Rbx-170

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=3848

 

θα ημουν ευγνωμον σε οποιον αναρτουσε εδω τα χαρακτηρηστικα(in greek :P) και των 3ων συγκρινοντας τα...ωστε να με βοηθησει να καταληξω καπου ;D ;D ;D

 

Λοιπον, Affinity P υπαρχει μονο ενα, επομενως τα 2 πρωτα που δειχνεις δεν διαφερουν σε τιποτα. Το "rosewood" που λεει το ενα ειναι το ξυλο της ταστιερας, ετσι κι αλλιως μονο με rosewood ταστιερα ειναι διαθεσιμα.

 

Τωρα τα specs στα μπασα αυτης της τιμης ειναι πανω-κατω ιδια και αυτο συμβαινει διοτι δεν εχουν να κανουν και πολλα με την επιλογη σου στη συγκεκριμενη φαση. Σε αυτο το επιπεδο πιο πολλη σημασια εχει το μπασακι που θα παρεις να σε εμπνεει να το πιανεις και να το παιζεις (το μπασο). Θα σε βγαλει στην κρεβατοκαμαρα, θα σε βγαλει σε καμια προβα σε στουντιακι, θα σε βγαλει ισως και σε κανα δυο πρωιμα live, οπου ετσι κι αλλιως μαπα θα ειναι ο ηχος. Οπως θα ασχολεισαι και θα μαθαινεις, θα αρχισεις σιγα-σιγα να διαμορφωνεις συγκεκριμενες απαιτησεις απο το οργανο, ωστε οταν θα ερθει η ωρα να κοιταξεις για κατι που θα ειναι ανωτερου επιπεδου θα μπορεσεις να διαλεξεις οργανο σε μια κατηγορια (και τιμη) που τα διαφορετικα specs θα εχουν σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε Nikoubis ευχαριιστω για ολα ! :)

 

πιστευω μες το πασχα να το παρω αν και δεν θα μπορω να ασχολουμε πολυ γιατι θα εχω διαβασμα...

ΑΛΛΑ ΜΕΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΤΟ ΛΙΩΣΩ !  :D :D :D :D :D :D :D :D :D

 

θα παω να τα δοκιμασω σε μαγαζι για να δω πως ειναι στα χερια μου αν και νομιζω οτι θα καταληξω στο affinity p !

 

Ευχαριστω πολυ ολους οσους βοηθησαν μεχρι εδω !  :P

 

 

Τωρα θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα στον τροπο μαθησης (ελπιζω να μην γινομαι φορτικος :-\) ...

Ενας φιλος ενος φιλου μου εμαθε να παιζει σχετικα πολυ γρηγορα...

εννοειτε οτι παιζει μονο το ειδος που του αρεσει (punk/rock)...

ειναι και αυτος ανηδεος απο θεωρεια (πενταγραμμα κλπ)...δλδ αν του πεις παιξε ντο δεν θα ξερει να στο κανει(δεν ξερω αν ειναι σωστη η εκφραση που ειπα :P...ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω)...

για αρχη και εγω θα ηθελα να μαθω και εγω ετσι...πρακτικα...σιγουρα οταν κανω τα πρωτα βηματα και αρχιζω να παιζω θα κανω και θεωρεια με καποιον δασκαλο !

 

**ξερω πως δεν ειναι ευκολο να μαθω...το επισημαινω για να μην με παρεξειγησετε !  :P

απλα εχω παρει φοραααααα !  :)

 

 

ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ :

-μπορειτε να μου πειτε καποιες ασκησουλες να σπασουν λιγο τα δαχτυλα μου... ?

-τελος,θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καποιο καλο site για τα πρωτα βηματα...[ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΠΡΟΤΗΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΓΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ...παρα να τα διαβασω σε καποιο site !  ;) :) ;) :) ;) :)]

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυτυχώς που υπάρχει και το youtube!Ξεκίνα απο κάτι τέτοιο,και στα σχετικά

links στα δεξιά θα βρεις πολύ υλικό. Όρεξη να υπάρχει.

Α!Και κάτι άλλο,ψηφίζω P-BASS,ειδικά για punk rock,αλλά και για όταν

αποφασίσεις να ψάξεις και άλλα στυλ..

barmy army exploited!  8)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινω για ενισχυτη ενα πεταλι που εχω ebs microbass,φορητο.αριστος ηχος κτλ κωστας αθηνα 6979748601

 

Να προσθεσω οτι ΔΕΝ ειναι ενισχυτης, αλλα προενισχυση σε μορφη πεταλιου (πρεπει να εχει και headphone out αν δεν απατωμαι). Το πεταλι μαμαει, αλλα ΔΕΝ ειναι ενισχυtης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κατοχος του RBX-170 στο συνιστω ανεπιφυλακτα. Γεματος ηχος, ευκολο παιξιμο κ πολυ καλη σχεση τιμης - αποδοσης. Οσο για πρωτα βηματα θα συνιστουσα ενα βιβλιο απο το ebay μπορεις να το βρεις γυρω στα 20 ευρω.

 

http://www.dummies.com/store/product/Bass-Guitar-For-Dummies.productCd-0764524879.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις υπάρχουν άπειρα φτηνά και καλά, βασικά εγώ θα περνα η squier η Ibanez, καλύτερη λύση είναι να πάρεις τους δρόμους και να νιώσεις κανένα

 

Παίρνω το θάρρος να προτείνω ένα φτηνό μπάσο που μπορεί να χρησιμοποιείς ακόμα και αφού αποκτήσεις εμπειρία

 

http://www.thomann.de/gr/warwick_rockbass_streamer_standart_4.htm

 

πανε μια βόλτα μέχρι τον Λογοθέτη να το πιάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα στον τροπο μαθησης (ελπιζω να μην γινομαι φορτικος :-\) ...

Ενας φιλος ενος φιλου μου εμαθε να παιζει σχετικα πολυ γρηγορα...

εννοειτε οτι παιζει μονο το ειδος που του αρεσει (punk/rock)...

ειναι και αυτος ανηδεος απο θεωρεια (πενταγραμμα κλπ)...δλδ αν του πεις παιξε ντο δεν θα ξερει να στο κανει(δεν ξερω αν ειναι σωστη η εκφραση που ειπα :P...ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω)...

για αρχη και εγω θα ηθελα να μαθω και εγω ετσι...πρακτικα...σιγουρα οταν κανω τα πρωτα βηματα και αρχιζω να παιζω θα κανω και θεωρεια με καποιον δασκαλο !

 

**ξερω πως δεν ειναι ευκολο να μαθω...το επισημαινω για να μην με παρεξειγησετε !  :P

απλα εχω παρει φοραααααα !  :)

 

ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ :

-μπορειτε να μου πειτε καποιες ασκησουλες να σπασουν λιγο τα δαχτυλα μου... ?

-τελος,θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καποιο καλο site για τα πρωτα βηματα...[ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΠΡΟΤΗΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΓΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΤΕ...παρα να τα διαβασω σε καποιο site !  ;) :) ;) :) ;) :)]

 

Αν κατάλαβα καλά, για αρχή θες να μάθεις να στήνεις σωστά τα χέρια σου πάνω στο όργανο, ε?

Οι θεωρίες μπορούν να περιμένουν λίγο, εξ' άλλου πώς θα μπορέσεις να τις εφάρμόσεις άμα δεν ξες να πιάνεις το όργανο?

 

Υπάρχουν ένα σωρό απότελέσματα στο google για το πώς να αρχίσεις να στήνεις δάχτυλα κτλ άμα κάνεις μια αναζήτηση. Είναι το ίδιο σχεδόν πράγμα με το να στο πεί κάποιος από εδώ μέσα. Η συμβουλή μου είναι να βρείς κάποιον που ξέρει να παίζει καλό και σωστό μπάσο να σου δείξει από κοντά τα πολύ βασικά(αυτά που θες δλδ). Κάποιος φίλος θα ήταν πολύ καλή λύση! Στην περίπτωση που δεν βρείς κανένα προσφέρομαι ακόμη και εγώ, μιας και είσαι και είμαι Θεσ/νίκη, να σου δείξω κάποια πράγματα. Το θέμα είναι να μάθεις από την αρχή έναν σωστό και όχι άτσαλο(μόνο και μόνο για λες ότι μπορείς να παίξεις κάποιες νότες) τρόπο να πιάνεις το μπάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριτς χριτς (ξυσιμο κεφαλιού)... Ισως να σου αρεσει η ιδεα να πληρωσεις εναν καθηγητή ή ενα ωδειο? Ο μπασοκαθηγητουλης θα σου εξηγήσει πολύτιμες τεχνικές για αρχάριους και θα σου μάθει και αρκετα πραγματακια που πρεπει να ξερεις για την μουσική που θελεις (ρυθμους, πενταγραμμο, κλπ κλπ). Ειναι μια επενδυση χρημάτων που δε συγκρίνεται ουτε με Alembic υπογεγραμμένο απο τον Flea :Ρ

Αν δεν κανω λαθος ενας καθηγητης χρεωνει περι τα 20 ευρουλια την ώρα (το λιγοτερο) και συνήθως χρειάζεσαι 2 με 4 μαθήματα το μήνα, αναλογα τις απαιτήσεις και την προοδο.

 

Εαν επιμένεις να μαθεις μονος σου προτείνω να μαθεις που βρισκονται οι νοτες στη ταστιέρα και σιγα σιγα να δεις που βρίσκονται οι κλίμακες τους. Google it και όργωσε τα ταστα!. Θελει τρομερή υπομονη όμως και μεθοδικότητα και βεβαιως πολλες πολλες ωρες με αγάπη και μεράκι πανω στο μπασακι. Και μην ξεχνάς. Κάθε δάχτυλο έχει την θέση του στη ταστιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου