Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα Personal Finance


MitiliRay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Σε μια προσπάθεια οργάνωσης των οικονομικών μου (εδώ γελάνε...) άκουσα και είδα για διάφορα software personal finance.

πχ Microsoft Money.

Με μια πρώτη ματιά δεν κατάλαβα πως ακριβώς δουλεύει, εκτός του οτι συμπληρώνεις εισόδημα, λογαριασμούς κτλ αλλά δεν κατάφερα να το χρησιμοποιήσω αλλιώς, να κάνω ας πούμε, σχεδιασμό budget.

Υπάρχει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει κάποιο τέτοιο προγραμμα; Και αν ναι με πόση επιτυχία;

 

Έχει νόημα στην Ελλάδα η χρήση τέτοιων προγραμμάτων, ειδικά τέτοια περίοδο;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να κανεις ΑΚΡΙΒΩΣ?

 

Αν θες να κανεις αυτο που ΔΕΝ εκανε η ΕΛΛΑΔΑ τοσα χρονια,φτιαξε ενα απλο XL SHEET οπου στη μια στηλη θα βαζεις ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ τα ΕΣΟΔΑ σου και στην αλλη τα ΕΞΟΔΑ σου....και φροντισε τα δευτερα να μη ξεπερνανε κατα 300% τα πρωτα..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D

 

Well....με κίνδυνο να φάω δούλεμα και όχι άδικα, μπορώ να πώ οτι το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω... :(

Το εξελόφυλλο αρχικά φάνηκε να με βοηθάει αλλά και πάλι σιγά σιγά εχασα τα αυγά και τα πασχάλια.

Στην ουσία αυτό που μάλλον χρειάζομαι είναι να οργανώσω και να ομαδοποιήσω αναλυτικά, το εισόδημά μου και τα έξοδά μου έτσι ώστε να μπορώ να βάλω στην άκρη και κανένα φράγκο βρε αδερφέ...

Προφανώς η λύση του...μην πετάς τα λεφτά σου ρε αδερφέ...είναι μια καλή συμβουλή αλλά έλα που δεν φτάνει!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία αυτό που μάλλον χρειάζομαι είναι να οργανώσω και να ομαδοποιήσω αναλυτικά, το εισόδημά μου και τα έξοδά μου

 

Αν το βρεις πες το και στην ελληνικη κυβερνηση γιατι 200 χρονια τωρα δεν μπορει να το κανει.... ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να πώ οτι το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω... :(

Γιατί δεν στέλνεις ένα mail στον Παπακωσταντίνου? Τώρα που δεν έχει δουλειά, μπορεί να σου απαντήσει.

Επίσης στον Γιωργάκη...κάπου θα βρεί ένα κενό από τις διαλέξεις του...Εάν σου πεί να κάνεις δημοψήφισμα...ρώτα τη γυναίκα σου πρώτα!!!! ;D ;D

 

ΥΓ. Τα ονόματα είναι υποθετικά...και στους "άλλους" να στείλεις...σώθηκες! :P ;)

 

Έχει νόημα στην Ελλάδα η χρήση τέτοιων προγραμμάτων, ειδικά τέτοια περίοδο;

όχι βέβαια...ειδικά όταν στον ίδιο μήνα έχεις τη δόση της εφορίας, ΕΝΦΙΑ, κανα ΟΤΕ, ΔΕΗ....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρκετά χρόνια χρησιμοποιούσα το Quicken home and small business (μετά ήρθαν μετακομίσεις κλπ και βαρέθηκα).

 

Είναι πραγματικά πάρα πολύ χρήσιμο.

 

-Φτιάχνεις τις δαπάνες ανά κατηγορία (έτσι βλέπεις που ξοδεύεις και τι ποσό ανά μήνα σε ετήσια βάση).

 

-Εισάγεις πάγια έξοδα και ημερομηνίες (πχ ασφάλεια αυτοκινήτου) και με το που μπαίνεις σου πετάει μήνυμα καμιά εικοσαριά μέρες πριν.

 

-Έχεις διαγράμματα για το πότε εισπράτεις πόσα ανά μήνα (σε ετήσια βάση) και που ξοδεύεις τι.

 

-Έχει προγράμματα εξοικονόμησης χρημάτων (πχ mortgage planning, δάνεια, κλπ) ανά μήνα.

 

-Μπορείς να δεις ποιοί μήνες έχουν το μεγαλύτερα έσοδα και τα μεγαλύτερα έξοδα και να κάνεις ένα πιο σωστό οικονομικό προγραμματισμό.

 

 

Αυτά είναι κάποια ελάχιστα από αυτά που προσφέρει.

 

Μου φαίνεται ότι θα το ξαναρχίσω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....να πώ οτι το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνω... :(

Eπικεντρώσου πρώτα σε αυτό.

Αναλυση- Σχεδιασμός - Υλοποίηση.

Το Excel είναι μια αρχή που θα σε βοηθήσει.

 

Και μετά, από freeware, γεμάτος ο τόπος.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δεκάδες templates για οικονομικό planning κλπ απ΄το Office.com.

 

Στο Excel, πήγαινε File > New > Office.com templates > Budgets > Home budgets

 

Έχει πολλές επιλογές.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου