Προς το περιεχόμενο

Πεταλιέρα και Μαγνήτες


su zu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν θα ήθελα τη συμβουλή σας πάνω στην αγορά πεταλιέρας. Θα ήθελα μία πεταλιέρα όπου να μου δίνει τη δυνατότητα να μπορώ να συνδιάσω εφέ της. Είτε αυτά που έχω φτιάξει εγώ είτε ήδη προυπάρχοντα σε αυτή. Είμαι fan των Porcupine Tree και γενικά της Pink Floyd νοοτροπίας. Όμως μου αρέσουν στη μουσική που παίζω και η Hard rockiιες καθώς και μερικά μετταλικά περάσματα. Θα ήθελα λοιπόν αν γνωρίζεται να μου προτείνεται κάτι αλλά όσο το δυνατόν φτηνότερο.

 

Έχω μία Epiphone les Paul Custom και θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε και μαγνήτες να της βάλω. Έχει αυτούς από τη μάνα της. Τα είδη μουσικής που με ενδιαφέρουν τα αναφέρω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ενισχυτή πως πας;Έχω την εντύπωση πως θα είναι ανώφελο να πάρεις πεταλιέρα αν δεν έχεις έναν,αξιοπρεπή τουλάχιστον,ενισχυτή...

 

Όσον αφορά την πεταλιέρα,απ' ότι λέγεται,πολύ καλή είναι tonelab se της Vox και έχει 480 ευρώ (325 η "απλή" tonelab").Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα ανταποκριθεί στα "μεταλλικά περάσματα"...Στην ίδια κατηγορία τιμής υπάρχει και η πεταλιέρα pod xt live της line6 (480E και 340E το "απλό" pod),καθώς και η gt8 της boss (435E).Όλες οι τιμές είναι από τον thomann.

 

Επίσης,κρίνοντας από μια zoom 606 που έχω δανεική και από την παρόμοιας κατηγορίας digitech,θα έλεγα να αποφύγεις τις τελείως φτηνές πεταλιέρες (των 100Ε) γιατί έχουν τελείως ψεύτικο ήχο...

 

Ίσως μια καλή λύση,με τιμή κάπου ενδιάμεσα,να είναι η Korg Toneworks,στα 200Ε.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως μια καλή λύση' date='με τιμή κάπου ενδιάμεσα,να είναι η Korg Toneworks,στα 200Ε.[/quote']

 

Για τα λεφτα της ενα εχω να πω......RESPECT!!!

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VOX Tonelab SE,με διαφορα η πιο "φυσικη" πεταλιερα,απλη στη χρηση & με τα καλυτερα εφε που εχω ακουσει απο ψηφιακο μηχανημα (αν κλεισεις τα ματια σου νομιζεις οτι παιζεις με αναλογικα πεταλια) μπορεις να καλυψεις ΚΑΘΕ ειδος μουσικης.(κανει και ΘΑΥΜΑΤΑ κατευθειαν στην κονσολα χωρις ενισχυτη)

Αν η Epiphone σου ειναι απο τις καινουργιες οι μαγνητες της ειναι μια χαρα (με εντυπωσιασαν οταν την ακουσα) οποτε μπορεις να κανεις σημαντικη οικονομια κρατωντας την stock.

Απο ενισχυτη πως τα πας? γιατι αυτο ειναι και το σημαντικοτερο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gangster διαφωνω εν μερη στο οτι αν δεν εχεις αξιοπρεπη ενισχυτη ειναι ανωφελη η πεταλιερα.Εγω εχω ενα xpress 112 peavey κ δεν νομιζω να ειναι αξιοπρεπης κ πραγματικα η πεταλιερα gt8 μου τιναξε τον ηχο στον αερα.Βεβαια καταλαβαινω οτι μολις αλλαξω ενισχυτη κ παρω κατι με λαμπιτσα ο ηχος θα παει στο γεροdevil κ θα παθω πλακα, αλλα οτων φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν..Στο δια ταυτα λοιπον ο φιλος μας θελει κυριως τα εφε της πεταλιερας προς το παρον..οποτε καλυτερα να δωσει πρωτα τα 400 της πεταλιερας κ μετα να κοιταξει να βελτιωση τον ηχο σαν ποιοτητα.

Προτεινω την Βoss gt8 αν κ θα σε παιδεψει λιγο με τα κουμπακια της, αλλα απο ηχο μιλαμε σουπερ..Ειδικα στα μεταλλικα περασματα που θελεις φιλε μου ειναι αστερι.

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια καταλαβαινω οτι μολις αλλαξω ενισχυτη κ παρω κατι με λαμπιτσα ο ηχος θα παει στο γεροdevil κ θα παθω πλακα' date=' αλλα οτων φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν[/quote']

 

Των φρονιμων τα παιδια πρωτα αγοραζουν κιθαρα....μετα ενισχυτη....και αφου τα μαθουν αυτα ολα (τα οποια ειναι πολλα για να μαθεις) ασχολησε και με τα εφφε........(αποψη μου ειναι αυτη......μη με παρεξηγησεις)

 

πιστευω οτι το καρφι στον (καλο) ενισχυτη εχει να σου "πει" πολλα πραματακια....

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω θα σου προτεινα tonelab SE.ειναι επισης πολυ βολικη εαν εχεις καλη καρτα ηχου.μπορεις να την συνδεσεις κατευθειαν σε balanced εισοδους με στερεοφωνικο jack.δλδ με 2 στερεοφωνικα jacks κανεις μια χαρα δουλεια κ σου κοβει η ιδια η πεταλιερα κ τους θορυβους(μιας κ εχει balanced εξοδους στις προδιαγραφες της)..... :P :P ..οσο για τα εφε της.....αν σε ενδιαφερουν τα διαστημοπλοια(κατι ειπες για pink floyd.....χεχεχε), μπορεις να κανεις πολλα :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

goatphilosofer δεν αντιλεγω αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα ..γιατι αν τα ειχαμε ολα τοτε θα ειχαμε μειον στο ταμειο 10000 ευρω στανταρ

&

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω την toneworks 1500G της KORG και δεν εχω ακουσει πιο καλο ηχο στα λεφτα της, επισης ειναι και πολυ ευκολη στη χρηση της.

στα συν ειναι το κτηνωδες distortion (προσεχε ομως το επιπεδο του gain γιατι μετα το 80 "μπουκωνει")

στα μειον ειναι το μετριο wah

cheers

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

goatphilosofer δεν αντιλεγω αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα ..γιατι αν τα ειχαμε ολα τοτε θα ειχαμε μειον στο ταμειο 10000 ευρω στανταρ

&

 

ΧΑΧΑΧΑ........ΟΚ συμφωνω.... :wink: :lol:

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου