Προς το περιεχόμενο

Μελετώντας μια Rockinger


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μελετώντας τις φωτογραφίες που έστειλαν οι φίλοι

gto234

spimav_z

και

mechmg93

 

παρατήρησα ότι τα dots στο 12ο διάστημα δεν είναι ακριβώς όπως σε μια αυθεντική strat ή tele αντίστοιχα...

Με εξαίρεση την κιθάρα του spimav_z, όπου τα dots είναι κεντραρισμένα πάνω στις χορδές ΛΑ και ΣΙ, στις κιθάρες των άλλων 2 (οι οποίες είναι Rockinger kits) τα dots είναι ακόμη πιο έξω.

 

Συγκρίνετε και εσείς τις παραπάνω φωτογραφίες με φωτογραφίες από μια τυπική strat ή tele και θα δείτε τη διαφορά...

 

Συμπέρασμα: τα necks της Rockinger δεν είναι 100% συμβατά (εμφανισιακά τουλάχιστον) με αυτά της Fender... :roll:

 

Θα μου πείτε βέβαια..."Είσαι πολύ κολλημένος" ή "μας δουλεύεις ρε φίλε;" αλλά η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά, έτσι δεν είναι???

:D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε τι πρόσεξε ο άνθρωπος! 8O

 

Έχεις δίκαιο πάντως!

 

Έχω την εντύπωση ότι η τσέπη σου σε ξύνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! :wink:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ομως ΟΥΤΕ η Fender τα ειχε "σωστα" .στις αυθεντικες παλιες Fender τα ντοτς ηταν παντα ακεντραριστα αλλα προς τα "μεσα" οχι προς τα εξω οπως η ροκινγερ.

Μολις πριν απο λιγα χρονια αρχισε να τα βαζει σωστα και μονο στα αμερικανικα reissue :wink:

στις μοντερνες Fender εξακολουθουν να ειναι "λαθος"

Μπραβο σου για την παρατηρητικοτητα σου εισαι πραγματικος GUITAR GEEK!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κι εμένα με χαλάνε σχετικά τα dots της rockinger.Είναι αρκετά μεγάλα και έχουν αυτό το "κρέμ" χρώμα που είναι εμφανισιακά πολύ κατώτερο από τα pearl dots που είναι σύνηθες να βάζουν οι κατασκευαστές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι η τσέπη σου σε ξύνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! :wink:

Όντως...και η αλήθεια είναι ότι ψιλοξενέρωσα τώρα που το παρατήρησα...

Είμαι πολύ "ψείρας" τελικά!

 

Μπραβο σου για την παρατηρητικοτητα σου εισαι πραγματικος GUITAR GEEK!! :lol:

:oops: :oops: Δεν ξέρω αν πρέπει απαραίτητα να χαρώ για αυτό! :lol: :lol:

Thanks SF ;)

 

Πάντως κι εμένα με χαλάνε σχετικά τα dots της rockinger.Είναι αρκετά μεγάλα και έχουν αυτό το "κρέμ" χρώμα που είναι εμφανισιακά πολύ κατώτερο από τα pearl dots που είναι σύνηθες να βάζουν οι κατασκευαστές..

 

Δε νομίζω οι Fender να έχουν pearl dots. ¶σπρο-κρεμ χρώμα έχουν.

inalys_2.jpg

Μόνο κάποια deluxe μοντέλα έχουν pearl dots.

Πάντως εγώ στη δική μου' date=' επειδή δε μου άρεσαν τα dots που είχε, τα έχω αλλάξει και έβαλα Abalone dots. Κάτι σαν αυτό (το αριστερό dot):

[img']http://www.warmoth.com/guitar/images/necks/inalys_3.jpg[/img]

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι fender μεχρι και το 66 εχουν clay dots (ουσιαστικα ενα μιγμα πηλου & χαρτιου) απο το 66 & μετα εχουν pearl dots .Oλα τα μοντελα reissue clay dots "φορανε" (για λογους ακριβειας).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ ξεπερασες και εμενα :lol: :lol:

απο την μερα που την πηρα την ψηλαφιζω και εχω βρει καθε ατελεια στην κιθαρα. και αυτυχως ειναι πολυ λιγες οι ατελειες.

η κιθαρα εχει ενα "χτυπημα" κατω απο το χρωμα στο φιλετο(το οποιο βεβαια το αντιλαμβανεσαι μονο αν εισαι ψυχακιας). :lol: και στην ενωση μπρατσο-σωμα το πickguard ηταν καπως στραβωμενο, κατι που επανηλθε αμεσως πιεζοντας το με το χερι.. ειχαν ξεχασει να βιδωσουν καλα μια βιδα στο bridge και δεν ειχαν βαλει string tree. δηλαδη με εξαιρεση το τελευταιο ΜΙΚΡΟΠΡΑΓΜΑΤΑ σε σχεση με τον ΗΧΟ που βγαζει....

παντως πιστευω οτι τους φανατικους stratocasterακηδες ισως να τους ξενισει το γεματο και ογκωδες(τελειο κατα την γνωμη μου) ηχητικο αποτελεσμα.

 

παντως τωρα που το σκεφτομαι, δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρει καποιος τον ηχο του με αυτην την κιθαρα. ας υποθεσουμε οτι σιχαινεται τους μαγνητες και τους πεταει, αγοραζει οποιοδηποτε αλλο set θελει με μεγιστη(ΛΟΓΙΚΗ) τιμη τα 200 ευρω και εχει παλι μια αψογη κιθαρα που του κοστισε 750 ευρω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ ξεπερασες και εμενα :lol: :lol:

 

Είμαι (δυστυχώς) ΠΟΛΥ παρατηρητικός...:roll:

 

παντως πιστευω οτι τους φανατικους stratocasterακηδες ισως να τους ξενισει το γεματο και ογκωδες(τελειο κατα την γνωμη μου) ηχητικο αποτελεσμα

 

Γιατί να μας ξενίσει? Αφού από ότι έχεις πει η κιθάρα έχει μια χαρά σκάσιμο! Ο όγκος είναι πλεονέκτημα και όχι μειονέκτημα! :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας, λογω απειριας, δεν μπορω να περιγραψω ακριβως το πως ακουγεται η κιθαρα.

μαλλον, εχοντας πιασει 2 stratocaster στα χερια μου δεν θα επρεπε να κανω συγκρισεις.

απλα ο ηχος μου φαινεται "εντονα διαφορετικος", η τουλαχιστον παραπανω απ οτι περιμενα.το ηχητικο αποτελεσμα τελικα με ενθουσιαζει, αλλα δεν ξερω τι θα ελεγα αν ειχα πιασει 5 κιθαρες παραπανω στα χερια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα είχε μια ατέλεια το pickguard.Οταν χρησιμοποιούσα το τρέμολο στο diving κάπου έβρισκε η γέφυρα στο pickguard και ακουγόταν έναν θόρυβος.Το έξυσα λίγο με μια λίμα και ήρθε.Πάντως και ένας από τους καλύτερους μάστορες εδώ στο Ηράκλειο (έχει φτιάξει κιθάρες για τον Γ.Ντάνη και άλλους τζαζίστες της Αθήνας) είδε την κιθάρα και μου είπε χαρακτηριστικά ότι για να πάρεις μια αμερικάνικη φέντερ που να παίζει σαν και αυτή πρέπει να την διαλέξεις από 200 κιθάρες(που λέει ο λόγος... )

Μου είπε επίσης ότι το μπράτσο είχε λίγο ανοιχτά νερά που δεν το θεώρησε καλό αλλά εν γένει η κιθάρα για στρατ είναι αστέρι (άσχετο αν εγώ δεν τρελαίνομαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου