Προς το περιεχόμενο

Rolling Stones discography


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία έχω κολλήσει με τη δουλειά των Stones γενικότερα, τόσο ώστε να θέλω να προμηθευτω τη δισκογραφία τους σε cd. Εκτός της απλής ακρόασης ήθελα να μελετήσω και την πορεία των ηχογραφήσεων και μείξεων μιας και είναι από τα ελάχιστα συγκροτήματα που βγάζει δίσκους τις τελευταίες 4 δεκαετίες.

 

Μετά από επίσκεψη σε διάφορα δισκάδικα διαπίστωσα ότι όλες οι δουλειές τους κάτω από το δικo τους label (νομίζω από το '72 και πέρα) κυκλοφορούν πλεον remastered...σπάσιμο από την άποψη ότι μάλλον μου χαλάει τα σχέδια κάπως...γνωρίζει κανείς λάτρης των Stones να μου πει αν έχουν βάλει χοντρό/απαράδεκτο χέρι με τα καινούρια remaster?

 

Επίσης, βρήκα box set με τα remastered στο Amazon. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει box set με τις κυκλοφορίες τους απο την Decca Records?

 

Thanx  ;)

 

 

p.s. Επίσης αν κάποιος έχει κάποιες γνώσεις πάνω στις συνήθειες των Stones στο studio ας τις μοιραστεί εδώ  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από επίσκεψη σε διάφορα δισκάδικα διαπίστωσα ότι όλες οι δουλειές τους κάτω από το δικo τους label (νομίζω από το '72 και πέρα) κυκλοφορούν πλεον remastered...σπάσιμο από την άποψη ότι μάλλον μου χαλάει τα σχέδια κάπως...γνωρίζει κανείς λάτρης των Stones να μου πει αν έχουν βάλει χοντρό/απαράδεκτο χέρι με τα καινούρια remaster?

Έχοντας τη δισκογραφία των Stones από το 1964 ως το 1989, μπορώ να πω ότι δεν έχω ακούσει μεγάλες διαφορές - ούτε κάτι που με ενόχλησε - στα remastered. Θα μπορούσα και να σου δανείσω τα βινύλια κάποια στιγμή για να βγάλεις δικά σου συμπεράσματα.

 

Επίσης, βρήκα box set με τα remastered στο Amazon. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει box set με τις κυκλοφορίες τους απο την Decca Records?

Για box set με ολόκληρα albums δεν γνωρίζω κάτι. Η πρότασή μου είναι να προμηθευτείς τη συλλογή:

 

http://www.amazon.com/Singles-Collection-London-Rolling-Stones/dp/B00006EXED/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=music&qid=1248048432&sr=1-2

 

που καλύπτει αρκετά καλά την περίοδο 1964-68 (αλλά όχι τόσο καλά την περίοδο 1969-71) και να πάρεις οπωσδήποτε τα ακόλουθα albums:

 

Their Satanic Majesties Request

Beggars Banquet

Let it Bleed

Get Yer Ya-Yas Out

Sticky Fingers

Exile on Main St.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν κάποιος έχει κάποιες γνώσεις πάνω στις συνήθειες των Stones στο studio ας τις μοιραστεί εδώ

 

Παρε οπωσδηποτε αυτο το βιβλιο

 

http://www.stonessessions.com/

 

η καριερα των Stones ειναι τοσο τεραστια (σε ποσοτητα και χρονικη διαρκεια) που οι...συνηθειες τους αλλαζουν συνεχως μια και εχουν ξεκινησει την εποχη που το 4 track recording θεωρουνταν η...επιτομη της τεχνολογιας και εχουν διανυσει πολλα..χιλιομετρα μεχρι σημερα (οπου βεβαια γραφουν οπως ολοι σε Pro Tools...)

 

το πλεον απολαυστικο βιβλιο που υπαρχει βεβαια ειναι αυτο

 

http://www.amazon.com/Exile-Main-St-Season-Rolling/dp/0306814331

 

το οποιο φυσικα και πρεπει να αγορασεις.

 

Γενικα οι Stones γραφουν πολυ απλα: παιζουν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ,ηχογραφουν οτι τους κατεβει,διαλεγουν το υλικο και  το πολυ σε 4-5 μερες τελειωνουν ενα ολοκληρο αλμπουμ.Αλλωστε τετοιες "κτηνωδεις" μπαντες δεν χρειαζονται και τιποτα παραπανω.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στο τελευταίο τεύχος του TapeOp (70) έχει ένα αφιέρωμα-συνέντευξη του Jimmy Johnson (από παλαιότερο τεύχος) σχετικά με την ηχογράφηση του Sticky Fingers και ειδικότερα του brown sugar (σχετικά δηλαδή με ότι ηχογραφήθηκε στο Muscle Shoals Studios από το συγκεκριμένο άλμπουμ)

 

Πολύ ωραίο ειδικά σε ότι αφορά την δημιουργική διαδικασία και όχι τόσο την ίδια την ηχογράφηση (όχι τόσο τεχνικό δηλαδή).

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι Stones γραφουν πολυ απλα: παιζουν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ,ηχογραφουν οτι τους κατεβει...

Και πως διορθώνουν τα φάλτσα του Keith? ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα, οι ηχογραφησεις (ειδικα οι παλιες) των Stones εχουν πολυ πλακα. Για παραδειγμα βαλτε το "Time is on my side" και προσπαθηστε να μετρησετε ποσες φορες το ντεφι ειναι ΜΕΣΑ στο χρονο (γιατι ΕΞΩ ειναι ΠΑΜΠΟΛΕΣ).

 

@marathon οχι και φαλτσα ο Keith ρε. Χρωματικα παιζει ο ανθρωπας

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon οχι και φαλτσα ο Keith ρε. Χρωματικα παιζει ο ανθρωπας

Πάρε κανα 2 Dvd τους...και εάν δεν πέσεις ξερός από τα γέλια, σφύρα μου.

Ουδέν κρυπτόν από τα lives!!!

 

Προς Θεού, αυτή η "τελειομανία" μας δεν μειώνει καθόλου την διαχρονική αξία του συγκεκριμένου και τη προσφορά του στη μουσική (έστω και έτσι!)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου