Προς το περιεχόμενο

Les Paul με pickguard ή χωρίς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω καταφέρει να δημιουργήσω ένα σκάψιμο στην LP (classic sunburst χωρίς pickguard), ακριβώς στην τροχιά της κίνησης του δεξιού χεριού, λόγω του ότι έχω νύχια στο δεξί.

Επίσης, έπαιζα με LP w/pickguard ενός φίλου και μου φάνηκε πιό εύκολο το παίξιμο. Ή όχι?

 

Το ερώτημα είναι: Το τρυπάς το κορμί ή όχι? ;D

 

Και αν ναι, τι πρέπει να προσέξει κανείς? Την πάω κάπου και μου το κάνουνε? Τι pickguard?

http://www.thomann.de/gr/gibson_pickguard_lp_cr.htm

http://www.thomann.de/gr/goeldo_pickguard_lp_creme.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη υπόθεση δεν είναι παραπάνω από δύο μικρές τρύπες για να βιθωθεί το pickguard, μία στο πάνω μέρος και μία πλάγια. Δεν είναι κάτι δύσκολο, το κάνεις και μόνος σου νομίζω.

 

Ίσως αυτό επηρεάζει λίγο την μεταπωλητική αξία της κιθάρας αν αυτό σε ενδιαφέρει, αλλά από το να ξύσεις όλο το χρώμα μάλλον το μη χείρον βέλτιστον!

 

Ίσως η ύπαρξη pickguard να σου τοποθετεί το δεξί χέρι σε λίγο διαφορετική θέση, οπότε ίσως τότε όντως να σε βοηθάει στο παίξιμο αλλά δεν φαντάζομαι να κάνει κ τόσο μεγάλη διαφορά!

 

Αν η κιθάρα είναι Gibson αξίας, θα πρότεινα να πάρεις αυθεντικό pickguard και επίσης αν δεν είσαι τόσο σίγουρος για την τοποθέτηση να πας σε τεχνίτη (άλλωστε το συνολικό κόστος μικρό θα είναι). Έτσι θα εξασφαλίσεις καλύτερη ποιότητα δουλειάς και με αυθεντικά ανταλλακτικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τι νύχια έχεις αρχηγέ μου, ποιός είσαι, ο ... Wolverine; :P

 

Η υπόθεση όντως είναι πολύ απλή, αφού έχεις Gibson, πάρε Gibson για να αποφύγεις τυχόν mismatch που μπορεί να τύχουν αν πάρεις κάποιο after market. Και η εγκατάσταση είναι πολύ απλή, αν φοβάσαι ή δεν έχεις τα εργαλεία (ένα ψιλό τρυπανάκι θα χρειαστείς και λίγη χρωματιστή μονωτική ταινία) δώστο σε κάποιον άλλον να σου κάνει την μόντα.

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pickguard στις LP είναι ένας μηχανικός πλεονασμός, ένας σχεδιαστικός πλεονασμός, μια ανορθογραφία του Γέρου*.

 

Μη την τρουπάς. ;D

 

 

 

 

*

LesPaul_pic.jpg

TheodwrosKolokotrwnhs-OlogossthnPny.jpg

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε γω είμαι του τρυπήματος, αλλά εδώ τίθεται καθαρά θέμα ύπαρξης της κιθάρας στο άμεσο μέλλον.

 

Εναλλακτικά μπορείς να κολλήσεις ένα (διάφανο) αυτοκόλλητο εκεί. Ή το σήμα του ΠΑΟΚ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, τι νύχια έχεις αρχηγέ μου, ποιός είσαι, ο ... Wolverine; :P

 

μπα, το μανικιουρ φταίει.

 

(11 χρόνια, τα άτιμα σημάδια του χρόνου)

 

Θα το διακορεύσω το κορμί της

 

(ΜΠΑΟΚ kalo gia metal, αλλα mono se ebony, se pasilandro kovei πριμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΠΑΟΚ ο ένας ΠΑΟΚ ο άλλος.... έδειξα μια ανοχή με τα θρησκευτικά... αλλά μην το γυρίσουμε και στα ποδοσφαιρικά.  :P

 

Σε σχέση με το τρύπημα.... μην τον ακούς τον Εarendil (του αρέσουν οι SG), όμορφες είναι οι LP με pickguard.

Από την άλλη... μόνο μια κθάρα έχω χωρίς pickguard (η tele μου που είναι έπιπλο-rear routed) έχει κάνει μια λακούβα εκεί που την έχει και η δική σου αλλά δεν με προβληματίζει. Παράσημο είναι.  :)

Εν ολίγοις: Ο μόνος λόγος που βλέπω για να βάλεις pickguard... είναι η τοποθέτηση του χεριού. Αν ήμουν στη θέση σου και ήμουν σίγορος ότι με βολεύειστο παίξιμο.... θα την κάρφωνα.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το βάλω, θα με βολεύει μάλλον στο παίξιμο. Τώρα, με την ιδέα και μόνο πως την γδέρνω, παίζω σαν κότα. Και η αλήθεια είναι πως έχει ήδη φανεί το maple από μέσα.  :-[ Θα βρώ κανα τεχνίτη να το κάνει, εγώ παρόλαυτά δεν βρίσκω το κουράγιο. Πάντως έχω βρει δικαιολογία και χαζεύω LP στο σιτε της gibson.  :)

 

Σήμα ΠΑΣΟΚ, ο πράσινος ήλιος, πρασινίζουν και λίγο τα inlays της classic, θα ταιριάζει. Και διασκευή metal σε Carmina Burana (με samplακι "Μαζί θα προχωρήσουμε...").

Και σε blues αλα ZZ-Top "Το βρώμικο '89" (Dirty '89).  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου