Προς το περιεχόμενο

Tascam us 1641 midi latency sto Nuendo


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O δίσκος usb ίσως να είναι ένας από τους παράγοντες.

Επίσης δοκίμασε το εξής:

Άλλαξε το setting tou latency πριν μπεις στο Nuendo.Aλλαξε το σε ένα άσχετο setting πάτα οκ και μετά μπές και άλλαξε το σε αυτό αυτο που θες στο καπάκι ( στο νορμαλ συνήθως).Κάνει κάτι κάτι σαν reset έτσι.Τουλάχιστον έτσι το έλυσα εγώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στο δισκο με το λειτουργικο δεν βαζω ποτε τραπεζες ηχων και επειτα εχω κανει πολυ προσφατα φορματ και κατα την εγκατασταση των προγραμματων πολυ τακτικο defragment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O δίσκος usb ίσως να είναι ένας από τους παράγοντες.

Επίσης δοκίμασε το εξής:

Άλλαξε το setting tou latency πριν μπεις στο Nuendo.Aλλαξε το σε ένα άσχετο setting πάτα οκ και μετά μπές και άλλαξε το σε αυτό αυτο που θες στο καπάκι ( στο νορμαλ συνήθως).Κάνει κάτι κάτι σαν reset έτσι.Τουλάχιστον έτσι το έλυσα εγώ.

 

 

εχεις την ιδια καρτα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω δοκιμασει ολες τις πιθανες ρυθμισεις της καρτας και του nuendo.

δεν εχει γινει τιποτα...θα με εκπληξει καποιος ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, δε χρησιμοποιώ το Nuendo, αλλά το ότι το πρόβλημα είναι μόνο στην ηχογράφηση ίσως σημαίνει ότι δεν είναι πρόβλημα latency λόγω buffer size.

 

Αν αντί για κάποιο βαρύ VSTi βάλεις το SW synth της Microsoft (που έχει μηδαμινές απαιτήσεις) εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα; Είχα διαβάσει παλιά για παρόμοια προβλήματα στο Cubase που λυνόταν αν έριχνες με drug n drop κάποια αρχεία σε έναν από τους φακέλους του C:\Program Files\Steingerg\Cubase ή κάτι τέτοιο. Το όνομα του αρχείου έμοιαζε με EnableMidiPorts.txt ... περισσότερες λεπτομέρειες δε θυμάμαι. Γιατί δε ρίχνεις μια ματιά στα user forums της Steinberg?

 

EDIT

Μόλις ψάρεψα αυτό στο google ... ψάξε για περισσότερες λεπτομέρειες!

 

hi, i've been reading about your problem and i wanted to supply a link but its not working right now ...

 

In your cubase-folder is a folder called 'midiportEnabler'- in that folder you will find a file called 'ignoreportfilter'.Move this file to cubase-folder so one step up and all midi-inputs/outputs will appear to choose from in the inspector.you will have emulated and non-emulated ones but have to try wich one will work for you.For some people the non-emulated midi-ports will fix this problem but for me it was the other way around so its trial and error.

 

Its a big problem and lots of people have it but the above suggestion fixed it for me so give it it try

 

good luck

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως δοκίμασε και κανά άλλο DAW αν έχεις.

Εγώ έχω κάνει recording με το Sonar 7 live ηχογράφηση και με λαπτοπ(ακόμα πιο δύσκολο δηλαδή) και ήταν σούπερ.

Απλά πήρα έναν SSD δίσκο γιατι η κάρτα μου έκανε συνέχεια drop outs me τον πρωταρχικό δίσκο του λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου