Προς το περιεχόμενο

Atmosphere help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθω να μειωσω ή να βγαλω τελειως το reverb απο ηχους στο atmosphere και δεν βρισκω πως γινεται...

προφανως θα γινεται ...η ερωτηση ειναι πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου,

αν και δεν είμαι ο πλέον ειδικός, έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να το κάνεις αυτό.

Νομίζω ότι το atmosphere είναι "sample-based" synth το οποίο συνδυάζει έτοιμους ήχους, κανέναν από τους οποίους δεν μπορείς να αφαιρέσεις μάλιστα (ακριβώς επειδή συνδυαζόμενοι δημιουργούν νέους).

Επιλέον, δεν πρέπει να έχει εφέ - μπορείς όμως να επέμβεις στα φίλτρα του (όπως ακριβώς και σε ένα απλό sampler).

Ενδεχομένως μέσα στη βιβλιοθήκη του synth να βρεις τον ήχο που θες (ή κάποιον πολύ κοντινό του) σε απλούστερη - χωρίς reverb μορφή.

Δυστυχώς, το χρησιμοποίησα πολύ λίγο (αν και είναι πολύ καλό) και δεν μπορώ να τσεκάρω τα παραπάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι αυτό που σε ενοχλεί δεν είναι reverb

απο τα A, D, S, R παίξε λίγο με τα S και R (sustain και release)

επίσης ίσως να καταλάβεις κάποια διαφορά αν μειώσεις τον αριθμό των φωνών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο πιστεύω θα βοηθήσει στους ήχους που σε ενδιαφέρουν, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, να μειώσεις το Release.

 

Είναι ο χρόνος για τον οποίο συνεχίζει να παίζεται η νότα αφού αφήσεις το πλήκτρο (με φθίνουσα ένταση σε σχέση με τον χρόνο) και δίνει την αίσθηση του Reverb.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου