Προς το περιεχόμενο

Στήνoντας ένα Workstation


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθότι οι ανάγκες μου αυξήθηκαν και έχω αγανακτήση με τον P4 3.0 Ghz, αποφάσισα να φτιάξω ένα σούπερ εργαλείο με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

Επεξεργαστής: AMD ATHLON 64 X2 4800+ DUAL CORE

Μητρική: ASUS A8N-E

Μνήμα RAM: 4 Χ TWINMOS DIMM DDR 1024MB PC3200 (400MHz)

Σκληροί δίσκοι: 4 Χ SEAGATE BARRACUDA ST3250823AS 250GB NCQ SATA

Τροφοδοτικό: AKASA AK-P650FF-BKEUV POWER PLUS 650W PSU BLACK

Κουτί: Χειροποίητο (όλο απο αλουμίνιο) σκαλιστό!!! γεια σου ρε Παναγιώτη με το μηχανουργείο σου!!!!

Κάρτα γραφικών: Δεν έχω καταλήξει. Ακόμα το ψάχνω

 

Σύνολο: 1.500¤ Περίπου (πάει το μπάσο....του χρόνου τώρα!! :cry: )

 

Πείτε μου την γνώμη σας. Να κάνω καμιά αλλαγή?

Βοηθήστε με και στην κάρτα γραφικών. Μάλλον θα παω για Matrox.

 

Υ.Σ. Προορίζετε για επεξεργασία video. Στον παλιό θα βάλω άλλα 2 giga ram και θα τον εχω αποκλειστικά για μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα γραφικών: Δεν έχω καταλήξει. Ακόμα το ψάχνω

 

Βοηθήστε με και στην κάρτα γραφικών. Μάλλον θα παω για Matrox

 

 

Υ.Σ. Προορίζετε για επεξεργασία video

 

 

σαφέστατα ΟΧΙ matrox.

αν τον ήθελες για μουσική μόνο η matrox θα ήταν ok.

έχε υπόψην σου πως την matrox την βάζουν επειδή είναι φθηνή έχει passive ψύξη και βγάζει μου φαινεται dual dvi.

 

αφού τα σκας που τα σκας πάρε τον 4400 (αρκετά φθηνότερος),με μνήμες που πετυχαινουν σφιχτα timings σε overclocking (2-2-2...).

 

με λίγα λόγια τα παραπάνω λεφτα που θα έδινες για cpu δώστα για μνήμες.

 

 

έτσι θα έχεις το πλεονέκτημα:

ο 4400 υπερσυγχρονησμένος (τουλάχιστον) στην ταχυτητα του 4800 (2.4ghz),θα είναι αρκετα πιο γρήγορος λόγω αυξημένου fsb.

 

workstation σημαίνει επίσης scsi (15000 rpm) σκληροί,αν δεν τους αντέχεις οικονομικά πάρε raptor για λειτουργικο-προγράμματα και 2 (raid) sata2 ...ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ διαστασεων :lol:

 

το mobo μια χαρά,το τροφοδοτικό σου καλό.

 

όσο για κάρτα γραφικών 7800 gtx ή για πιο οικονομικα μια 6600 gt θα είναι ok.

 

ήδη σε ζηλεύω 8O :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....

2 Χ WESTERN DIGITAL 400GB 7200 16MB WD4000YR SATA (RAID) 243¤ έκαστος

1 Χ WESTERN DIGITAL RAPTOR 740GD 74GB, 10.000 στροφές 181.00 ¤ για το λειτουργικό

 

και κάρτα γραφικών

XFX VGA 7800GTX 256MB VIVO PCI-E RETAIL 566.00 ¤

 

Για τον επεξεργαστή έχεις δίκιο :wink:

 

 

Τα πέρασα τα 2 χιλιάρικα....καλά είναι!!! :D :D :D

 

Υ.Γ. Θα με σκοτώσει η γυναίκα μου. Της είπα "το πολύ 1.000 μωρό μου" και έγινε τούρκος. που να της πω 2.000. Θα γίνει Ταλιμπάν!!! Εγω θα πω οτι φταίτε εσείς και οτι με παρασέρνετε....αλήτες....ροκάδες!!! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Θα με σκοτώσει η γυναίκα μου. Της είπα "το πολύ 1.000 μωρό μου" και έγινε τούρκος. που να της πω 2.000. Θα γίνει Ταλιμπάν!!!

 

:lol:

 

πάντως αυτό το μηχάνημα θα είναι "state of the art"

 

ps:η κάρτα γραφικών που σου είπα δεν είναι επαγγελματική αλλά η κορυφαία "συμβατική".

δες και το αντιστοιχο μοντέλο της ati (τωρα τελευταία πρέπει να βγήκε και να είναι ακόμη καλύτερη).

 

αν για οποιοδήποτε λόγο ήθελα να κατεβάσω την τιμή,θα έκοβα:

 

2χ1 gb μνήμες.

36gb raptor (για λειτουργικό και προγράμματα είναι οκ)

6600gt ή 6800GS (ή τις αντίστοιχες ati)

και για storage δύο τέτοιους : MAXTOR 300S0 300GB (7200rpm, 16MB CACHE),133.07 ¤

(λόγω πολύ καλύτερης αναλογίας giga/euro)

 

πιστεύω πάνω κάτω θα "γλιτωνες" 700-800 euro (σε πρώτη φάση τουλάχιστον,δεν είναι και λίγα) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην δωσεις τοσα χρηματα για τον επεξεργαστη...παρε καποιον μικροτερο dualcore..επισης για δισκους προτεινω seagate barracuda sataII ΜΕ 16MB BUFFER..ειναι πιο γρηγοροι κ αθορυβοι...επισης προτεινω να κανεις το εξης...να μην αγορασεις 2g μνημη για το αλλο...να χρησιμοποιησεις το fxteleport και να δουλευεις κ τα δυομηχανηματα ταυτοχρονα για μουσικη!!!δεν χρειαζεται να βαλεις ουτε καν καρτα ηχου στο καινουργιο!!!απλα πρεπει να εχουν κ τα 2 καρτα δικτυου 1000αρα(gbit)!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην δωσεις τοσα χρηματα για τον επεξεργαστη...παρε καποιον μικροτερο dualcore..επισης για δισκους προτεινω seagate barracuda sataII ΜΕ 16MB BUFFER..ειναι πιο γρηγοροι κ αθορυβοι...επισης προτεινω να κανεις το εξης...να μην αγορασεις 2g μνημη για το αλλο...να χρησιμοποιησεις το fxteleport και να δουλευεις κ τα δυομηχανηματα ταυτοχρονα για μουσικη!!!δεν χρειαζεται να βαλεις ουτε καν καρτα ηχου στο καινουργιο!!!απλα πρεπει να εχουν κ τα 2 καρτα δικτυου 1000αρα(gbit)!!

 

Είπαμε, αυτός θα είναι μόνο για επεξεργασία βίντεο (και δημιουργία 3D animation)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα να μην αγορασεις το νεο μηχανημα κ να ειναι super δυνατο...απλα να βαλεις αλλους δισκους κ οχι κατα αναγκη τοσο μεγαλο επεξεργαστη...κ να μην αγορασεις μνημη για το παλιο μηχανημα αφου μπορεις να εκμεταλλευτεις ολους τουσ πορους του νεου και για μουσικη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα να μην αγορασεις το νεο μηχανημα κ να ειναι super δυνατο...απλα να βαλεις αλλους δισκους κ οχι κατα αναγκη τοσο μεγαλο επεξεργαστη...κ να μην αγορασεις μνημη για το παλιο μηχανημα αφου μπορεις να εκμεταλλευτεις ολους τουσ πορους του νεου και για μουσικη!!

 

OK, αλλά δεν θέλω να φορτώσω το καινούργιο με τίποτα άλλο εκτός απο 2-3 εφαρμογές που δουλεύω....ούτε καν ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανεις στο νεο σου μηχανημα στον δισκο που θα βαλεις το λειτουργικο ενα δευτερο partition μονο για μουσικη,οπου θα ξαναπερασεις εκει ενα νεο λειτουργικο...ετσι το ενα συστημα(video)θα ειναι ανεξαρτητο απο το αλλο(music)...ακουγεται βουνο αλλα δεν ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά καταλήξαμε στο μηχάνημα το οποίο ΔΕΝ :D θα το πληρώσω. Το αγοράζει το κανάλι (φυσικά δεν θα είναι δικό μου :cry: ).

 

Έχουμε και λέμε:

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ

AMD ATHLON 64 X2 4400+ DUAL CORE BOX

475.00 ¤

 

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ

ABIT AN8-FATAL1TY SLI

194.20 ¤

 

ΣΚΛΗΡΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ

WESTERN DIGITAL 400GB 7200 16MB WD4000YR SATA

2 Χ 243.82 ¤ = 487.64¤

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ / ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

WESTERN DIGITAL RAPTOR 740GD 74GB

181.50 ¤

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ

XFX VGA 7800GTX 256MB VIVO PCI-E RETAIL

566.36 ¤

 

ΜΝΗΜΕΣ RAM

TWINMOS DIMM DDR 1024MB PC3200 (400MHz)

4 Χ 85.00 ¤ = 340.00¤

 

DVD ΕΓΓΡΑΦΗΣ

PLEXTOR PX-716A DVD+-R/RW DUAL LAYER RETAIL

105.00 ¤

 

ΨΥΞΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ

THERMALTAKE BIGWATER SE 12CM LIQUID COOLING SYSTEM

93.92 ¤

 

ΟΘΟΝΕΣ

SONY SDM-HS95D/S 19'' MONITOR SILVER

2 x 360.04 ¤ = 710.05¤

 

ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ

CREATIVE LIVE AUDIGY 2 EX PLATINUM WHITE BOX

89.50 ¤

 

SCANNER / PRINTER

HP PSC 2575 ALL-IN-ONE (Q7215B)

177.00 ¤

 

KOYTI

COOLERMASTER CM STACKER STC-T01 FULL TOWER CASE SILVER/BLUE

158.80 ¤

 

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ

THERMALTAKE PUREPOWER POWER STATION 520W

139.70 ¤

 

 

ΣΥΝΟΛΟ: 3.718.00¤ 8O 8O 8O ....Είπατε τίποτα??? 8O 8O 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου