Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτοι και standby: ποια η χρήση του?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, λάθος μου... έπρεπε να αναφέρω ότι το standby είναι ιδιαίτερα σημαντικό όταν έχουμε solid state ανορθωτή (γέφυρα διόδων δηλαδή). Όταν η ανόρθωση γίνεται με λυχνία (στην περίπτωση του AC-50 με μια GZ-34) τότε έχουμε περιορισμό των φαινομένων που περιέγραψα παραπάνω, καθώς από κατασκευής μια ανορθώτρια λυχνία κάνει κάτι σαν "soft start". Tα φαινόμενα δεν εξαλείφονται εντελώς, απλά είναι λίγο πιο "ήπια". Η καταπόνηση υφίσταται, σε μικρότερο βαθμό όμως, και ίσως ακριβώς σε αυτό να βασίστηκαν και να μην έβαλαν standby switch.

 

Aς τροποποιήσω λοιπόν λίγο την παραπάνω συμβουλή: αν ο ενισχυτής σας έχει διακόπτη standby, είναι εκεί για κάποιο λόγο. Χρησιμοποιήστε τον.

 

ΕDIT: χμμμ... μόλις είδα ότι υπάρχει έκδοση του AC-50 τόσο με ανορθώτρια λυχνία όσο και με γέφυρα διόδων, αμφότεροι χωρίς standby switch.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε ευχαριστώ πολύ, είναι ιδιαίτερα ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες, ειδικά αυτό με τη διαδικασία του κλεισίματος! Αν και υπάρχει ένας σημερινός best seller ενισχυτής που δεν έχει καν διακόπτη για standby, ο Peavey Classic 30 (oύτε στην παλιότερή του έκδοση, ούτε στην σημερινή). Ίσως να έχει κάποιο κυκλωματάκι που αναλαμβάνει μόνο του αυτή τη δουλειά... Ο 50ρης πάντως διαθέτει τέτοιο διακόπτη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το θέσω και αλλιώς (και λίγο χιουμοριστικά):

 

Το standby switch είναι η υγιεινη διατροφή του ενισχυτή. Ναι, μπορεί να ζήσει και με γύρο-πίτα και χάμπουργκερ μόνο, αλλά για πόσο; Σίγουρα λιγότερο απ ότι αν έτρωγε υγιεινά και ισορροπημένα. Και, αν έχει ήδη προβλήματα με χοληστερίνες και καρδιά (βλέπε χαμηλής ποιότητας εξαρτήματα και σχεδίαση) τότε μπορεί και να τεζάρει με ένα (1) μόνο Happy Meal®...  ;D ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια λυθηκαν πολλες αποριες!οποτε για να καταλαβω καλα.

οταν ανοιγουμε λαμπατο πρωτα power κ μετα standby κ στο

κλεισιμο πρωτα standby κ μετα power?

www.stratosdark.webs.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι να πάρω τον little giant, αλλά το μόνο σημείο που μπορεί να τοποθετηθεί είναι δίπλα (σχεδόν κολλητά)  στην κεντρική μονάδα ΗΥ.

οπότε θα τον αγοράσω μόνο αν είμαι σίγουρος  ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

δυνατότητα δοκιμής δεν έχω.

 

πρόσεχε μόνο μην γίνει το αντίθετο και δημιουργήσεις πρόβλημα στον Η/Υ (στο δίσκο από κραδασμούς).

 

 

 

υγ. εγώ πάντως μια χαρά την βγάζω μέχρι τώρα με γύρο-πίτα και χάμπουργκερ μόνο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ. εγώ πάντως μια χαρά την βγάζω μέχρι τώρα με γύρο-πίτα και χάμπουργκερ μόνο  ;D

 

Είπες τις μαγικές λέξεις μόνος σου: "μέχρι τώρα"... γιατί όπως είπε και ο Sakis:

 

"Τώρα, αρχίζουν τα δύσκολα...." ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On, Stand by  για άνοιγμα και μπρίζα για σβύσιμο.-

Μεσανατολικό το κάνατε....

Μην αφήνετε φορτισμένους τους ηλεκτρολυτικούς εξομάλυνσης, αυτοί χάνουν σε διάρκεια ζωής και δεν είναι αναλώσιμοι.... οι λάμπες είναι αναλώσιμες και στο φινάλε έτσι κρατάνε περισότερο.  ;)

Α και μην με παραπέμψει κανείς σε κανένα ξενέρωτο άρθρο στο internet... πιθανότατα έτσι θα του είπαν οι καθηγητές του στην σχολή.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως ολα οσα αναφερθηκαν προσπαθουν να δωσουν εξηγηση στην εμπειρια. Γι αυτο διαβαζουμε τοσο διαφορετικες αποψεις για το ιδιο θεμα. Η ουσια ειναι πως θεωρητικα τα spikes ισως μειωνουν τον χρονο ζωης των πυκνωτων η  οι ηλεκτρολυτικοι πρεπει να κρατανε το φορτιο τους ( οσο το κρατανε τελος παντων γιατι αποφορτιση με την παροδο του χρονου γινεται ετσι κι αλλιως) αλλα στην πραξη δεν εχω παρατηρησει καποιες διαφορες σε ενισχυτες με stand by η χωρις. Ο classic 30 δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα οσα χρονια τον εχω παρολο που δεν εχει standby κ εχει solidstate ανορθωτη. Βεβαια παιζει κ το αλλο , ο τονος ενος ενισχυτη αλλαζει σιγα σιγα κ δεν καταλαβαινεις την διαφορα παρα μονο οταν τον βαλεις διπλα διπλα με καποιον καινουριο!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου