Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κονσόλας - HELP! (these time on Greek)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σε όλα τα sound αδέλφια!

 

Μόλις έκανα προφίλ και άμεσος βάζω και μια ερώτηση ελπίζοντας πώς θα βρω κόπια βοήθεια εδώ.

 

Λιπών, έχω φτάσει στο σημείο που πρέπει να πάρω κόπια κονσόλα για το home studio μου. Είμαι και αρχάριος στο θέμα και μπερδεύομαι αρκετά τι είναι τι ιδανικό για τις ανάγκες μου. Από εξοπλισμό έχω: AUDIO KONTROL 1 (interface), AXIOM 25, KORG kaoss pad 3, Kaossilator, ηλ.κιθάρα, μικρόφωνο και σκέφτομαι σύντομα και ένα sampler/sequencer.

Κονσόλες που είδα και νομίζω πώς καλύπτουν σύνδεσης και τρόπο λειτουργιάς που θέλω είναι: Mackie ( 1202 h 1402 VLZ3, ONYX 1220), Soundcraft M4, M-audio NRV10. Είμαι απλά ένας jammerman και γραφώ που και που τα καταπληκτικά μου παιχνίδια με το ήχο  ;D . Επίσης ξεκίνησα και μια προσπάθεια live-act  με ένα DJ. Mackie είναι πολύ καλό όνομα και το μόνο που σκέπτομαι είναι τα σέρβις στην Ελλάδα. Άκουσα πώς στέλνονται στο εξωτερικό σε περίπτωση βλάβης κλπ.. Soundcraft, πολύ καλό όνομα, απλά πολύ ογκώδες για το χώρο που έχω. NRV10 είναι μήπως και πιο κοντά στο γούστο μου αλλά νομίζω πώς τζάμπα θα πληρώσω τόσα αφού έχω αρκετά καλή κάρτα ήχου. Επίσης υπάρχουν πολύ καλές DJ κονσόλες αλλά αυτές που με καλύπτουν ξεπερνάμε κατά πολύ η χωρητικότητα τις τσέπης μου. Βαρανε αφτιά με αλλά λόγια.  :o

Εάν έχετε κάποια αλί πρόταση η κατά γνώμη σας από αυτές που έχω αναφέρει πια είναι πιο καλή επιλογή, εάν ξέρετε κάτι σχετικά με το σέρβις για τις Mackie κονσόλες  - θα μου ήταν μεγάλη βοήθεια.  ;)

 

Ευχαριστώ και εκτίμηση σε όλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι. Έγραψα το post  στα Greek-English και με πλάκωσαν αμέσως. Τώρα που το ξανά έγραψα με κόπο στα Ελληνικά (διότι είμαι stranger in the night  8) ) κανίς ούτε λέξη. Βοηθήστε αδέλφια λίγο ρεεεεε.

ΟΚ, το «ρε» περνώ πίσω ……..προσωρινά.  ;D

 

Respect

 

Play, Laugh, Love & Dream!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για μενα, θα ελεγα οτι δεν χρειαζεσαι κονσολα... ενα laptop με το ableton και ενα midi controler (πχ novation nocturn η remote zero sl για ακομα καλυτερα...) νομιζω οτι η καρτα ηχου σου εχει 4 εξοδους.. αρα 2 πανε στο main mix σου και 2 για το cue σου... ασε που θα μπορεις να εχεις οσα fx και γενικοτερα πολυ περισοτερα πραγματα απο οσα θα ειχες με μια hardware κονσολα

 

ξερω, δε βοηθησα αλλα προσφερω μια εναλακτικη... εαν καταλαβα ακριβως τι ζητας.

Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου