Προς το περιεχόμενο

κεφαλη και καμπινα μπασου..ερωτιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δεν είπα κι εγώ; ;)

 

Το ανάποδο είναι το πρόβλημα... (1200W σε 600άρα καμπίνα) ;D

 

Δεν αναφερομουν στο σχολιο σου, απλα ηθελα να πω οτι και πρακτικα ακομα και διπλασια βατ να ειναι η καμπινα δεν παιζει προβλημα (αντιθετα με καποιες γνωμες που διαβασα, εγω δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα, ολα τερμα επαιζαν).  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ενας μεγαλος μυθος ειναι οτι το να βαλεις πολυ λιγοτερα watt απο το power rating της καμπινας μπορει με καποιο τροπο να προκαλεσει ζημια στην τελευταια.

 

Να φανταστείς ότι κάποια στιγμή είχα πάει σε κατάστημα γνωστής μεγαλοαλυσίδας ηλεκτρικών συσκευών (και με ειδικό χώρο ακρόασης HiFi συστημάτων!) και ζήτησα από τον αρμόδιο για HiFi πωλητή να μου προτείνει κάποια μεγάφωνα για το HiFi μου. Με ρωτάει: "Πόσα Watt είναι ο ενισχυτής σου;" και του λέω "δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι σχετικά μικρός (2χ65W) άρα όλα τα διαθέσιμα μοντέλα λογικά θα κάνουν, αφού ξεκινάνε από 100W και πάνω" (τουλάχιστον αυτά που είχε εκεί). Και η αποστομωτική απάντηση:

 

"Ααα, δε σου κάνει κανένα... εμείς έχουμε από 100W και πάνω, δε θα παίξουν στο σύστημά σου ( ! ) και μπορεί να κάνεις και ζημιά στον ενισχυτή σου ( !! ) "

 

Τον ευχαρίστησα που μου έσωσε το HiFi από βέβαιο θάνατο κι έφυγα... ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, οι "ειδικοι" καμια φορα δεν εχουν ιδεα που τους πανε τα 4, ειχα παρομοια εμπειρια σε πιο τεχνικο θεμα (σχετικα με HDCP) και με κοιτουσαν σαν εξωγηινο με αυτα που τους ελεγα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ααα, δε σου κάνει κανένα... εμείς έχουμε από 100W και πάνω, δε θα παίξουν στο σύστημά σου ( ! ) και μπορεί να κάνεις και ζημιά στον ενισχυτή σου ( !! ) "

 

Τρομερο!?!?  :o ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου