Προς το περιεχόμενο

κεφαλη και καμπινα μπασου..ερωτιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη στο αμεσο μελλον θελω να παρω κι εγω μια κεφαλι και μια-δυο καμπινουλες θελω να κανω μερικεσ ερωτισεις.

1)πως ξερω ποσα watt καμπινες ειναι καταληλες για τον ενησχητη??δηλαδη ας πουμε εχω εναν ενυσχητη 300watt αυτος μπορει να σηκωσει πχ 1ή2 καμπινες που το συνολο των watt  τους ειναι 300watt ή πχ 2 καμπινες των 300 watt η καθε μια???

 

2) ποσα watt ειναι το συνολο του μπασου οταν η κιθαρα εχει 100-150 watt σε 4Χ12??

 

ευχαριστωω!!!!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) Δεν παίζουν ρόλο μόνο τα watt τις κάθε καμπίνας. Παίζουν ρόλο και τα Ωμ.

Κάθε κεφαλή λέει πόσα watt βγάζει σε αντίστοιχα Ωμ.

Π.χ. συνήθως τα watt που λέει ότι είναι μια κεφαλή (στην περίπτωσή σου 300) τα βγάζει στα 4 Ωμ. Από κει και πέρα παίζουν ρόλο τα ηχεία.

Αν βάλεις στην 300άρα κεφαλή μια καμπίνα με 2 δεκάιντσα ηχεία, η κεφαλή σου θα πάει στα 8 Ωμ και το τελικό αποτέλεσμα θα είναι το μισό και κάτι ακόμα, δηλαδή γύρω στα 180 Watt.

Το ίδιο ισχύει αν βάλεις μια καμπίνα με ένα 15ιντσο ηχείο.

 

Τώρα αν βάλεις στην κεφαλή και μια 2η καμπίνα (με 2 10ράκια ή 1 15άρι) τα Ωμ θα κατεβούν πάλι στα 4 και θα έχεις το φουλ της απόδοσης της κεφαλή σου, δηλαδή τα 300 Watt.

Full απόδοση μπορείς να επιτύχεις και σε περιπτωση που χρησιμοποιήσεις μια καμπίνα με 4 10ράκια ηχεία.

 

Το μόνο που πρέπει να σκεφτεις για τα Watt όλων των ηχείων που θα βάλεις είναι είναι τουλάχιστον ίσα με τα max Watt της κεφαλής (στην περίπτωσή μας 300).

 

2) Νομίζω ότι 300-350 θα είναι καλά. Τώρα βέβαια όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα.

 

Aυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα με τις λίγες γνώσεις μου. Σίγουρα θα κάνουν κι άλλοι post για να σου πουν ακόμα περισσότερα.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα με τις λίγες γνώσεις μου. Σίγουρα θα κάνουν κι άλλοι post για να σου πουν ακόμα περισσότερα.

 

...μια χαρα τα ειπες!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ βοηθησες παρα πολυ ;D ;D ;D

δηλαδη αν καταλαβα καλα.. σε μια κεφαλη αν συνδεσω μια καμπινα 2Χ10 και μια 1Χ15 που η καθε μια ειναι παραπανω απο τα Watt του ενισχητη(300) θα δουλεψουν ολα καλα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ βοηθησες παρα πολυ ;D ;D ;D

δηλαδη αν καταλαβα καλα.. σε μια κεφαλη αν συνδεσω μια καμπινα 2Χ10 και μια 1Χ15 που η καθε μια ειναι παραπανω απο τα Watt του ενισχητη(300) θα δουλεψουν ολα καλα??

Ναι, θα είσαι μια χαρά..!!

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω πολυ

και κατι αλλο καλητερος συνδιασμος ειναι μια 4Χ10 ή μια 1Χ15 και αλλη μια με 2Χ10-12

 

Πιστευω ειναι καθαρα θεμα γουστου....

...θα προτιμουσα την 1Χ15 και 2Χ10ή12 αν θελεις αρκετα χαμηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα είναι θέμα γούστου

εγώ είμαι περισσότερο της 8x10 ;D

άλλοι θέλουν μια 2x10 με 1x15

και άλλοι 4x10 όπου άλλοι τη θέλουν

με κόρνα και άλλοι χωρίς

 

σε φώτισα ;D

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι..Το επιθυμητο αποτελεσμα του συνολου των watt στισ καμπινες πρεπει να ειναι μεχρι κατι λιγο πανω πο 300(δηλαδη τα watt της κεφαλης).Αρα μπορεις ας πουμε να παρεις 2 200αρες καμπινες ωστε να εχεις 400 watt που ειναι 100 παραπανω απο την κεφαλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι..Το επιθυμητο αποτελεσμα του συνολου των watt στισ καμπινες πρεπει να ειναι μεχρι κατι λιγο πανω πο 300(δηλαδη τα watt της κεφαλης).Αρα μπορεις ας πουμε να παρεις 2 200αρες καμπινες ωστε να εχεις 400 watt που ειναι 100 παραπανω απο την κεφαλη..

δηλαδη οχι  η καθε καμπινα μεγαλητερη απο τοω ενησχιτη?

δηλαδη και οοι δυο μαζι λιγο παραπανω απο τα watt του ενησχητη?

 

με μπερδεψατε :P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου