Προς το περιεχόμενο

Τι προβληματα υπαρχουν με τις χρεωστικες καρτες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα να σας ρωτησω τι προβληματα υπαρχουν με τις χρεωστικες καρτες?....και οταν λεω προβληματα εννοω π.χ υπαρχουν τοκοι?και τηλεφωνα απο τραπεζικους καθε μερα?και γενικα προβληματα που ακουγωνται με τις καρτες!αν με ρωταγατε τι θα την χρειαστω το θεμα ειναι απλο.....για αγορα απο τhomman αν κανω αγορα απο κει θα ειναι η πρωτη μου φωρα! Σας ευχαριστω

live like angel die like a devil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι κάρτα για αγορά απο thomann, μπορείς απλά μέσω τραπέζης (που έχει λογαριασμό) να κάνεις την δουλεία σου όμορφα και νοικοκιρεμένα χωρίς ιστορίες...

Με έμβασμα αν γνωρίζεις..

εγώ πάντως τις αποφεύγω τις κάρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ψάχνεις ακόμα με τις κάρτες και δεν έχεις ήδη στην κατοχή σου χρεωστική κάρτα  (δεν ξέρω τι παίζει με αυτές), θα σου πρότεινα να βγάλεις μια προπληρωμένη κάρτα (prepaid card) την οποία βγάζεις άμεσα, 'φορτίζεις' με λεφτά όταν είσαι έτοιμος για αγορά και αυτό ήταν! Ούτε τόκοι ούτε ιστορίες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για αγορες μεσω νετ εχω μια προπληρωμενη απο την τραπεζα κυπρου.

χρειαζονται περιπου 6-7 ωρες για να ''μπουν'' τα φραγκα στον λογαριασμο και σου κρατανε και ενα ευρω σε καθε συναλαγη.

απο εκει και περα δεν μου εχει συμβει καμια στραβη ποτε.

βεβαια, μου φαινεται πιο απλη και βολικη η λυση του εμβασματος.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν εισαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΗΛΙΘΙΟΣ θα εχεις προβλημα με χρεωστικη καρτα,με πιστωτικη ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα μια και αρκει να εισαι απλα βλαξ.

 

Τωρα αν εχεις ενα μεσο IQ & στοιχειωδες ενστικτο αυτοπροστασιας και αυτοσυντηρησης (δηλ.δεν βαζεις βρεγμενα πηρουνια σε πριζες και δεν οδηγεις τιγκα στο lsd & τη vodka με 240 χ.α.ω. παιζοντας τυφλομυγα στην εθνικη) θα εισαι οκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται πιο απλη και βολικη η λυση του εμβασματος.

 

Ναι, αλλά κοστίζει το έμβασμα. Και σχετικά αρκετά.

Με χρεωστική κάρτα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν είναι πιστωτική μην φοβάσαι. Και υποκλοπή να σου κάνουν (ξουξουξου) δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Απλά φορτώνεις όσα χρειάζεσαι, κάνεις την αγορά σου και πάπαλα. Έχει η τράπεζα κύπρου που έχω εγώ, την παίρνεις αμέσως (ταυτότητα και ΑΦΜ θέλουν αν θυμάμαι καλά), τα χρήματα που καταθέτεις γίνονται διαθέσιμα σε μερικές ώρες (ή την επομένη το πρωί) και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και για paypal ;). Σου δίνουν και κωδικούς για e-banking, αλλά ποια τράπεζα δεν το κάνει στις μέρες μας..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν εισαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΗΛΙΘΙΟΣ θα εχεις προβλημα με χρεωστικη καρτα,με πιστωτικη ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα μια και αρκει να εισαι απλα βλαξ.

 

Τωρα αν εχεις ενα μεσο IQ & στοιχειωδες ενστικτο αυτοπροστασιας και αυτοσυντηρησης (δηλ.δεν βαζεις βρεγμενα πηρουνια σε πριζες και δεν οδηγεις τιγκα στο lsd & τη vodka με 240 χ.α.ω. παιζοντας τυφλομυγα στην εθνικη) θα εισαι οκ.

 

Ήηηρεμααααααα.......

 

 

Το παιδί δεν ρώτησε το IQ του, αλλά το πόσο λαμόγια μπορεί να είναι οι τράπεζες έτσι ώστε να υπάρχει ενδεχομένως κάποιο παραθυράκι με τόκους.

 

Εμένα η κύρια μου απορία όταν ήθελα να βγάλω προπληρωμένη ήταν αν μπορείς να κάνεις συναλλαγές χωρίς χρήματα στην κάρτα που σημαίνει πίστωση που σημαίνει τόκους. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει (και μου το είπαν και το δοκίμασα) οπότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Σου κρατάνε 1-2 ευρώ (αναλόγως το ποσό) κάθε φορά που φορτώνεις χρήματα στην κάρτα. Απο κει και πέρα τίποτα.

 

Και εγώ απο το thomann προτίμησα να πληρώσω μέσω τραπεζικού λογαριασμού (η διαδικασία έγινε μέσω web-banking τάχιστα) Η επιβεβαίωση ήρθε απο το thomann μετά απο 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για να ειμαστε και σοβαροι....κοινη ΛΟΓΙΚΗ χρειαζεται...μονο.

 

Αν ΔΑΝΕΙΣΤΕΙΣ χρηματα (οπως γινεται στην περιπτωση της πιστωτικης) ΦΥΣΙΚΑ και θα πληρωσεις τοκο δεν χρειαζεται να εισαι και ο Einstein για να το καταλαβεις αυτο,αν δεν δανειστεις (οπως στην περιπτωση της χρεωστικης) ΔΕΝ θα πλήρωσεις τοκο.

 

Μπορεις βεβαια (εκει χρειαζεται να εισαι λιγο γατα,τι γατα δηλ.απλα να σκεφτεις λιγο παραπανω.. ;D) να δανειστεις ΤΖΑΜΠΑ για καμμια 30αρια ημερες χρησιμοποιωντας ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ καρτα και πληρωνοντας ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσο που χρωστας και οχι την ελαχιστη δοση .

 

η απαντηση μου κυριως αναφερονταν σε αυτο το σκελος της ερωτησης του φιλου μας

 

και γενικα προβληματα που ακουγωνται με τις καρτες

 

εχω πιστωτικη καρτα 25 χρονια τωρα και ΠΟΤΕ δεν ειχα προβλημα,προβληματα εχουν μονο οι ΗΛΙΘΙΟΙ που επιμενουν να ψωνιζουν ΧΩΡΙΣ να εχουν στην πραγματικοτητα λεφτα.Αν ΕΧΕΙΣ λεφτα για τη συγκεκριμενη αγορα που θες να κανεις (ή αν εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι ΑΝΕΤΑ μπορεις να καλυψεις τις δοσεις που θα κληθεις να πληρωσεις αν αγορασεις με πιστωση/δοσεις)  δεν θα εχεις ΠΟΤΕ σου προβλημα.

 

τωρα αν παιρνεις 700 ευρω το μηνα και επιμενεις να αγορασεις ολη τη συλλογη του Armani & χρυσο ROLEX  ναι ΣΙΓΟΥΡΑ θα ΕΧΕΙΣ προβλημα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H καλύτερη λύση είναι η προπληρωμένη πιστωτική. Την φορτίζεις όποτε και όσο θέλεις και κάνεις τις αγορές σου μια χαρά... Άν ενεργοποιήσεις το e-banking στην τραπεζά σου, θα δεις μεγάλη ευκολία στην φόρτιση της κάρτας και στη διαχείριση των λογαριασμών σου...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά οι τράπεζες δεν έχουν κοινή λογική, έχουν απλά την λογική του πως να στα πάρουν. Εδώ, ανάμεσα σε άλλα, σε χρεώνουν που βάζεις χρήματα σε λογαριασμό τρίτου (τα οποία τα επενδύουν), δεν θα σκεφτούν κάτι για αυτά που βγάζεις?

 

Καλό είναι να έχουμε όλοι τα μάτια μας 14 με τους λωποδύτες όπως είναι οι τράπεζες γιατί ο ανταγωνισμός τις έχει αγριέψει πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου