Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμοι για gear σχετικό με direct recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον ελπιζω να μη σας μπερδεψω και να απαντησετε στις πιο πολλες απο τις ερωτησεις μου,μπας και ..ξεμπερδευτω και εγω.. :P

 

εδω και 2 μηνες εχω μετακομισει σε διαμερισμα οποτε για οσους με θυμουνται στις παλιες καλες εποχες του ..ξενωνα,καλυτερα να τις ξεχασουν αφου τωρα τα δεδομενα εχουν αλλαξει ποια...

οι μεγαλες εντασεις των ενισχυτων μου,εχουν ποια κοπασει και οταν θελω να παιξω με ..γκαζια τωρα ποια την βρισκω με το guitar rig 3 και γενικα με software και ..direct λυσεις...ρε πως αλλαζουν καποια πραγματα ε superfunk... :D ;D

 

αν δεν κανουν λαθος τα αυτια μου εχω δει μεγαλη διαφορα στον ηχο οταν παιζω με το guitar rig 3 και:

 

1)βαζω την κιθαρα μου καρφι στην m audio firewire 410,σε σχεση με οταν

 

2)βαζω την κιθαρα μου καρφι στην προενισχυση μικροφωνου focusrite trakmaster pro(στην υποδοχη line in instrument),στην οποια εχω βαλει και τον analog-digital converter(http://www.focusrite.com/products/platinum/platinum_pro_adc/),και την οποια trackmaster εχω συνδεσει με την ψηφιακη εξοδο spdif με την m audio!

 

εννοειται οτι με τον 2 τροπο ακουω πιο καλο ηχο...(αν δεν εχει λογικη αυτο που λεω ας μου το πει καποιος αλλα εγω αυτο ακουω... ???)

------------------------

επειδη εχω εντυπωσιαστει με το line 6 toneport σε σχεση με το guitar rig 3(με βαση γνωμες φιλων αλλα και δικιας μου live εμπειριας),σκεφτομουν να αλλαξω το  setup:m audio+focusrite+guitar rig με απλα και μονο το toneport ux2,το οποιο θα το εχω και για καρτα ηχου και σαν software...

 

οι αποριες μου τωρα:

 

1)η πρωτη απορια ειναι,αν το εκανα αυτο δεν ξερω αν θα χρειαζονταν να κρατησω παλι την focusrite μηπως δουλεψει καλυτερα το toneport συνδεοντας το μαζι με την focusrite,οπως δουλευω την m audio τωρα...

 

2)το podx3 που εχει και αυτο s/pdif digital output,θα δουλευε καλυτερα αν το δουλευα μαζι με την focusrite οπως δουλευω την m audio τωρα;(το pod 2 και το pod xt δεν εχουν spdif εξοδο απο οτι ειδα...)

 

3)το guitar port,εχει καποιους ιδιους ηχους με το toneport με την διαφορα οτι δεν κανει για καρτα ηχου;

 

4)το palmer pga-04 και το palmer pdi-03 μπορουν εκτος των αλλων να κανουν ακριβως την δουλεια που κανει και ενα thd hotplate;

 

5)εμπειριες κανεις απο το mesa boogie Rectifier Recording PreAmp?

 

εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο;

 

ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας παιδια... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαι υποστήριξη για διαμέρισμα  ;)

Τα δοκίμασα όλα.

Μία καλή λύση είναι το Isolation Βοχ.

Εαν σε ενδιαφέρει να παίζεις με Hi gain ενισχυτές,το Palmer σου λύνει τα χέρια.

Προενισχυτής  πού μπορείς να ηχογραφήσεις χωρίς μικρόφωνα κλπ,με καλή ποιότητα καθαρού και βρώμικου,είναι το VHT Valvulator GP4

Ο Boogie θέλει τον Γερμανό του,λάθος τον τελικό του για να βγάλει καλό ήχο.

Εαν σου αρέσει να παίζεις με καθαρό - vintage overdrive το Isolation Box είναι το καλύτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια είναι η λύση:

 

Μετακόμισε σε μονοκατοικία!  ;D

 

 

Αυτά είναι ζόρια Τάκη, από ενισχυτές με το master στο 10 να πας σε guitar rig!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4)το palmer pga-04 και το palmer pdi-03 μπορουν εκτος των αλλων να κανουν ακριβως την δουλεια που κανει και ενα thd hotplate;

 

Την επομενη φορα που θα κυλήσεις προς τα νότια, φερε το γομάρι σου και ελα να δοκιμασεις απο κοντά το Motherload Elemental...αυτή την στιγμή το χρησιμοποιώ περισσοτερο σαν μεσο για direct (με το ενσωματωμενο cab sim) παρα για attenuator...που ξερεις, μπορει και να σου αρέσει...  ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για τις προτασεις μακη!

fleamail αστα να πανε σου λεω...

freedom εννοειται οτι με το που κατεβω σε παιρνω τηλ...δεν μου απαντησες οως το palmer κανει και για hotplate?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου απαντησες οως το palmer κανει και για hotplate?

 

Για palmer ριξε μια ματια εδω:

 

http://www.mercenary.com/pga04addimop.html

http://www.mercenary.com/papdspsi.html

 

;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω εντυπωσιαστει με το line 6 toneport σε σχεση με το guitar rig 3(με βαση γνωμες φιλων αλλα και δικιας μου live εμπειριας),σκεφτομουν να αλλαξω το  setup:m audio+focusrite+guitar rig με απλα και μονο το toneport ux2,το οποιο θα το εχω και για καρτα ηχου και σαν software...

 

 

η σύγκριση θα έπρεπε να είναι το Line 6 toneport ux2 με το Guitar Rig 3 Kontrol edition ώστε να έχεις 2 αντίστοιχα συστήματα - audio interfaces , τα οποία θα έχεις και για κάρτα ήχου και για software όπως λες...

 

Το ποιό από τα 2 είναι καλύτερο είναι υποκειμενικό μάλλον οπότε.. Εγώ έχω το Guitar rig και ως audio interface το θεωρώ πιο πλήρες από το toneport (εννοείται η hardware edition...).  Tώρα από ήχο τι να σου πω.. Μου αρέσει και το toneport αλλά το θεωρώ πιό 'ψεύτικο' λίγο. Νομίζω δεν έχει νόημα να τα συγκρίνουμε έτσι τελικά.. Και τα 2 συστήματα είναι προσομοιώσεις και όχι κανονικοί ενισχυτές! Ο καθένας ας τα ακούσει και ας επιλέξει ότι προτιμά (ούτε στη Line 6 ούτε στην Native Instruments έχω μετοχές.. :-[ :-[ Τι κακό είναι αυτό... :P)

 

Πιστεύω ότι και τα 2 δίνουν πολλές δυνατότητες για ηχογραφήσεις και τεράστια ευελιξία...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου