Προς το περιεχόμενο

Doepfer keyboard


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο σκέψη και ψάξιμο ενός χρόνου αποφάσισα τελικά ποιο midi keyboard θα πάρω.

 

Doepfer_LMK2.jpg

 

Το θέλω για 3 λόγους.

1- Για τα vst

2-Για μελέτη (με το πιάνο μου τη λένε λόγω θορύβου... :? )

3-Επειδή μου αρέσει πολύ το design του.. 8)

 

Ο korgy μου είχε πει παλαιότερα ότι είναι πολύ καλό keyboard ειδικά για live αλλά χάνει λίγο στο pianissimo... πράγμα που με ξενέρωσε πολύ...

Τέλος πάντων... Πως σας φαίνεται? έχει παίξει ποτέ κανείς με κάποιο doepfer? Ξέρει κάποιος να μου πει λεπτομέρειες?..δεν μπορώ να βρω reviews πουθενά...

Mε ενδιαφέρει πάρα πολύ η αίσθηση του κλαβιέ...ελπίζω να μοιάζει αρκετά με του πιάνου γιατί αν είναι σαν του fatar θα τραβάω τα μαλιά μου.. :(

 

Μετά απο 15 χρόνια ως κιθαρίστας αποφάσισα να γίνω πιανίστας... 8O :lol: ...όχι γιατί είμαι άσχετος κιθαρίστας φυσικά... 8)

ο deluxe θα περιμένει λίγο ακόμα... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ikon. Έριξα μία πολύ-πολύ προσεκτική ματιά στην εταιρεία, τα προϊόντα της κλπ (μέσω ίντερνετ) και κατέληξα στα εξής:

α) είναι γερμανοί, άρα η ποιότητα κατασκευής είναι μάλλον εγγυημένη.

β) τους κάνει παρέα ο Hanz Zimmer

γ) η εικόνα στην οποία δείχνουν την hammer υποδομή του μοντέλου που σε ενδιαφέρει είναι ακριβώς η ίδια (το ίδιο αρχείο) με την εικόνα που δείχνει την hammer υποδομή του ακριβού τους μοντέλου.

δ) οι τιμές τους δεν είναι και ότι καλύτερο, καθώς στην αγορά υπάρχει αυτή τη στιγμή 88άρι κλαβιέ με πολύ καλύτερη τιμή.

ε) δεν έχουν καν ελληνική αντιπροσωπεία, το οποίο δεν το θεωρώ καλό

στ) εγώ θα το αγόραζα ακόμη και χωρίς να το έχω αγγίξει

 

Θέλω να σου θυμήσω ότι η απαίτησή μας από ένα κλαβιέ να έχει την αίσθηση πιάνου, είνα λίγο ουτοπική. Πρώτον, τα πιάνα έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές στην αίσθησή τους από μοντέλο σε μοντέλο. Δεύτερον, με ένα κλαβιέ θα παίξεις (αργότερα ή νωρίτερα) ήχους που δεν χρειάζονται την αίσθηση πιάνου για να μη σου πω ότι δεν βοηθά καθόλου το να υπάρχει. Τρίτον, στην περίπτωση του πιάνου, έχει κανείς την διαρκή αίσθηση ότι χειρίζεται ένα μηχανικό υποσύστημα, όπου η αύξηση της πίεσης των δακτύλων οδηγεί σε αντίστοιχη αύξηση πίεσης στις χορδές. Αυτό είναι εντελώς αδύνατο να το έχεις σε κλαβιέ, διότι αυτό το μηχανικό υποσύστημα δεν υφίσταται στην ουσία και η αύξηση της πίεσης οδηγεί απλά σε αλλαγή κάποιων παραμέτρων (φίλτρα κλπ) τα οποία (μέχρι σήμερα) ποτέ δεν έχω αισθανθεί να ανταποκρίνονται πλήρως στους χειρισμούς μου.

 

Λόγω όλων των παραπάνω, η γνώμη μου είναι ότι (σχετικά σύντομα) μαθαίνει κανείς ότι το κλαβιέ του είναι αυτό που λέει η διαφήμιση... άλλο φρούτο, και μαθαίνει να το παίζει όπως ακριβώς θα μάθαινε να παίζει ακόμη και σε μία τσατσάρα (αν χρειαζόταν). Σκέψου ότι οι πιο πολλοί πιανίστες που ξέρω έχουν FATAR και ορκίζονται στο Φατάρ - ενώ εσύ λες ότι δεν σου κάνει. Οπότε φίλε μη σκας πολύ, οι γερμανοί φαίνεται να ξέρουν τι κάνουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ Wow!, δεν μπορώ να περιμένω απο ενα midi κλαβιέ να έχει ακριβώς την αίσθηση με αυτη του πιάνου απλά έχοντας δοκιμάσει μερικά κλαβιέ έχω δει μεγάλες διαφορές. Π.χ. τα kawai έχουν πολύ καλή αίσθηση, τα korg μέτρια προς καλή τα roland και τα yamaha δεν μου άρεσαν, οσο για τα fatar δεν το συζητάω...

Πάντως θα το πάρω και όταν έρθει θα ανεβάσω pics να το δείτε.

 

Ευχαριστώ. :wink:

 

στην περίπτωση του πιάνου' date=' έχει κανείς την διαρκή αίσθηση ότι χειρίζεται ένα μηχανικό υποσύστημα, όπου η αύξηση της πίεσης των δακτύλων οδηγεί σε αντίστοιχη αύξηση πίεσης στις χορδές. Αυτό είναι εντελώς αδύνατο να το έχεις σε κλαβιέ, διότι αυτό το μηχανικό υποσύστημα δεν υφίσταται στην ουσία και η αύξηση της πίεσης οδηγεί απλά σε αλλαγή κάποιων παραμέτρων[/quote']

 

κάτι αντίστοιχο δεν υποτίθεται ότι κάνει το velocity....? στα φθηνά κλαβιέ το velocity resolution είναι για κλάματα... ελπίζω στα ακριβά 88άρια να είναι πιο "ευαίσθητο" και να πιάνει καλύτερα τις αυξομειώσεις στην πίεση των δαχτύλων... τι λές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

To doepfer είναι πολύ καλό keyboard, άσε που είναι και πανέμορφο... το μόνο που δεν με ξετρέλανε είναι η αίσθηση του κλαβιέ....δεν είναι ακριβώς σαν του πιάνου... το πουλάω πάντως (για λόγους άσχετους με το doepfer) όποιος ενδιαφέρεται μου λέει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου