Προς το περιεχόμενο

Σε τι διαφέρουν οι GM ήχοι ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια ερώτηση για τους πορωμένους των synths.Έχω μπερδευτεί λίγο με τους ήχους GM.Σε τι διαφέρουν από τους υπόλοιπους ήχους ενός synth ; Γιατί είναι χειρότεροι ; Μήπως είναι βασισμένοι για παράδειγμα σε χειρότερα sampled waveforms από ότι οι υπόλοιποι ήχοι του συνθ (ή του ρακ) ; Επίσης σε κάποια παλιά και οικονομικά synths της Yamaha λέει πως έχει τόσους ήχους -"κανονικούς" ας τους πούμε- και άλλους τόσους XGlite.Αυτοί είναι κάτι αντίστοιχο των GM ήχων ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση για τους πορωμένους των synths.Έχω μπερδευτεί λίγο με τους ήχους GM.Σε τι διαφέρουν από τους υπόλοιπους ήχους ενός synth ; Γιατί είναι χειρότεροι ; Μήπως είναι βασισμένοι για παράδειγμα σε χειρότερα sampled waveforms από ότι οι υπόλοιποι ήχοι του συνθ (ή του ρακ) ; Επίσης σε κάποια παλιά και οικονομικά synths της Yamaha λέει πως έχει τόσους ήχους -"κανονικούς" ας τους πούμε- και άλλους τόσους XGlite.Αυτοί είναι κάτι αντίστοιχο των GM ήχων ;

 

Οι GM ήχοι είναι προγραμματισμένοι να υπακούουν σε ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο.

Συγκεκριμένα, η GM λίστα ενός synth/modules πρέπει να έχει μία συγκεκριμένη επιλογή ήχων και παραλλαγές τους.

Επιπλέον, οι ήχοι GM θα πρέπει να είναι προγραμματισμένοι με κάποια standards για να ακούγονται περίπου το ίδιο σε όσον δυνατόν περισσότερα synths/modules.

Φυσικά η ποιότητα των κυματομορφών από τις οποίες απαρτίζονται οι συγκεκριμένοι ήχοι διαφέρουν από μηχάνημα σε μηχάνημα, αλλά συνήθως οι GM ήχοι ενός synth χτίζονται από τις ίδιες κυματομορφές από τις οποίες γίνονται και οι "κανονικοί" ήχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου