Προς το περιεχόμενο

Πολυκαναλη ηχογραφηση προβας - τι κονσολα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

 

Δεν ετυχε να ασχοληθω με αυτο το κομματι και εχω καποιες αποριες..

 

Facts:

Εχουμε ενα κομπλε προβαδικο που το εχει στησει αλλη μπαντα και παιζουμε με μια κονσολα μεσα (που δεν θυμαμαι ποια ειναι θα τσεκαρω σε 5 μερες) και λεγαμε ποσο "cool"  :P θα ηταν να μπορουμε να ηχογραφησουμε πολυκαναλα.

 

Προφανως θα χρειαστουμε εναν υπολογιστη,  :P κομπλε, εχουμε κομπιουτερακια πληκτρα αρα κατι θα βρουμε!

Απο όργανα εχουμε ντραμς (φυσικα), μπασο, κιθαρα, πληκτρα ε και καμια φωνη, αρα 8 καναλια μας φτανουν. (Πνευμονια - σπλινες - καρδιες δεν θα τα συνδεσουμε στην κονσολα)

 

τα ερωτηματα ειναι:

1. Αυτο που καταλαβαινω χαζευοντας στο thomann ειναι οτι χρειαζομαστε ενα mixing desk που να λειτουργει και σαν καρτα ηχου για να στελνουμε ξεχωριστα καναλια στο cubase. Σωστα?

2. Ψηφιακη ή αναλογικη? Γινεται ενα χαος στο thomann.. τουλαχιστον να ξερω που να κοιταζω..

3. Εχετε δουλεψει καποια για να μου προτεινετε? δεν θα το πιστεψετε, αλλα ναι την θελουμε ναναι φτηνιαρικη!

4. Κατι τετοιο κανει? http://www.thomann.de/gr/alesis_multimix_8_usb_fx_b_stock_2.htm

ή http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_x1622_usb.htm ?

5. Αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε/ καποια αλλη αποψη, καλοδεχουμενη!

 

Ευχαριστώ!

 

Υγ: Προφανως οταν θα παω στο προβαδικο θα τσεκαρω τι στο καλο ειναι αυτη η κονσολα και με τον φιλο μου τον googl-e θα μαθω αν μας κανει - απλα θα ηθελα να καταλαβω τι ακριβως παιζει

Υγ2: Στην αναζητηση βρηκα λιγα πραγματα και επειδη καποια θεματα ειναι παλια δεν υπαρχουν τα προιοντα στο thomann οποτε μην με κραξετε!

Υγ3: Να τονισω οτι δεν μας νοιαζει η ποιοτητα ηχογραφησης ή θα εχει εφε κλπ, το θελουμε για να δουλευουμε στο σπιτι. Αν χρειαστουμε να κανουμε σοβαρη ηχογραφηση εχουμε εξοπλισμο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιλτε, αυτες που αναφερεις, εχω την εντυπωση οτι γραφουν στερεο (2 καναλια)

κι οχι 8 ξεχωριστα (πολυκαναλα). Για ξαναδες τες.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα γενικα κανουν οι αναλογικες αρκει να στελνουν ξεχωριστά τα καναλια και οχι ενω stereo out, σωστα?

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα οτι οι "χρησιμες", ειναι αυτες που εχουν direct out.

Βεβαια μετα θες την αναλογη καρτα-καρτες μετην οποια τελικα θα γραψεις ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α...μου φαινεται οτι λιγα λιγα μου τα λες....  :P

 

Δηλαδη παιρνω την κονσολα, συνδεω τα οργανα, παιρνω τα direct out και τα συνδεσω σε καρτα ηχου και απο εκει στο cubase.

 

Υπαρχει (νομιζω ναι) κονσολα που ειναι και audio interface και να παει μεσω firewire στο pc?

Ουσιαστικα προσπαθω να "πιασω" τι παιζει για να ξερω τι θα ψαξω στο thomann ή στα μεταχειρισμενα...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κατάλαβα..  ;D οπότε το zoom κρατά στην μνήμη του κάθε κανάλι ξεχωριστά και μετα τα περναω στο cubase, σωστα?

 

ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι να εχω ξεχωριστά τα tracks της ηχογραφησης για να μπορει καθε μελος να mute-αρει τον εαυτο του και να αλλαζει τα μερη του/προσθετει ιδεες σπιτι του και φυσικα οταν δεν θυμάμαι τι στο καλο εχω παίξει (κιθαριστας γαρ..) να μπορω να το κανω solo και να το ακουω (μπας και το θυμηθω  :P)

 

Άρα είμαι κομπλε..;

 

τι παθαμε στα γεραματα...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι σαν λύση θα ήταν προτιμότερο να καταλήγατε σε μια κονσόλα με direct outputs, ή έστω με group outputs (sub outputs). Αν έχετε ένα laptop θα μπορούσατε να ηχογραφείτε την πρόβα σας κάθε φορά και θα παίρνετε μαζί σας το υλικό σας, κατευθείαν στο Cubase ή σε όποιο άλλο DAW δουλεύετε. Αυτό βέβαια απαιτεί και την ύπαρξη κάποιας πολυκάναλης κάρτας ήχου, επομένως ακόμα ένα κονδύλι, αν δεν έχει ήδη κάποιο μέλος της μπάντας τέτοια κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικα δηλαδη δεν υπαρχει κονσολα που να ειναι και καρτα ηχου ταυτοχρονα?

Αυτο δεν εχω πιασει..

 

Απότι βλέπω το daw controller της zoom που μου προτειναν παραπανω ειναι και audio interface, Κατι τετοιο σε κονσολα ψαχνω..

 

(αν και το zoom το κανει αυτο που θελω, απλως ψαχνω να δω τι υπαρχει στην αγορα)

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εναλλακτικά μπορείς να κοιτάξεις και κάτι αυτόνομο όπως τα παρακάτω που είναι δοκιμασμένα, ανάλογα φυσικά με το ποσό που μπορείς να διαθέσεις.

 

http://www.elina.gr/0050000854/2488neo.html

http://www.elina.gr/0050001127/dp-24.html

http://www.elina.gr/0050001382/dp-32.html

 

Ή αυτό που σου είπε πιό πάνω ο Altone.

 

Είναι πολύ πιό σταθερά και δεν μπλέκεις με windows - drivers κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου