Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις distortion/overdrive στην Boss ME-50B κανείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι λέει ο τίτλος, βγάζω καλούς ήχους απ'αυτή τη πεταλιέρα σε όλα τα section εκτός το distortion/overdrive. Υπάρχει κανείς με αυτή τη πεταλιέρα που να έχει καταφέρει έναν καλό ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μια γνωμη ....χωρις παρεξηγηση....ενω ολες οι boss εχουν παρα πολυ καλα εφφε.....μα παρα πολυ καλα.......τα distortion-drive τους ειναι απαραδεκτα ........κατα την δικη μου παντα γνωμη....με οσες εχβ παιξει ειναι ψηφιακες εντελως .........μου θυμιζουν δεκαετια 80......δεν μπορω να καταλαβω γιατι ομως δεν εχουν βελτιωθει καθολου σε αυτον τον τομεα... ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μια γνωμη ....χωρις παρεξηγηση....ενω ολες οι boss εχουν παρα πολυ καλα εφφε.....μα παρα πολυ καλα.......τα distortion-drive τους ειναι απαραδεκτα ........κατα την δικη μου παντα γνωμη....με οσες εχβ παιξει ειναι ψηφιακες εντελως .........μου θυμιζουν δεκαετια 80......δεν μπορω να καταλαβω γιατι ομως δεν εχουν βελτιωθει καθολου σε αυτον τον τομεα... ::)

 

To ξέρω αυτό, ψάχνω ένα σετ ρυθμίσεων για 70-80's hard rock που να ακούγεται αξιοπρεπώς, δεν θέλω να τα σκάσω σε ξεχωριστό πετάλι, έδωσα ένα κάρο φράγκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι ομως δεν εχουν βελτιωθει καθολου σε αυτον τον τομεα... ::)

 

Για τις πεταλιερες λες ή και για τα δημοφιλή της πεταλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα και τα πεταλακια που εχουν να κανουν με παραμορφωση (οχι για τα εφφε) το ιδιο ""ψηφιακα"" ειναι!!!με την κακη εννοια! ποτε δεν προκειται να ξαναγυρισω σε boss....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολλύ το overdrive που βγάζει το συγκεκριμένο πετάλι και σίγουρα δν ειναι 80s παραμόρφωση, αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείς. Έχω αυτό:

http://www.thomann.de/gr/boss_sd1_super_overdrive.htm

Αν και δν είμαι ειδικός στις πεταλιέρες(πάντα με μπερδεύανε ;D) ενδεχομένως να είναι δύσκολή στην χρήση της και να στο να φτιάξεις έναν ήχο. Απλώς θέλει πολύ δουλειά με το εργαλείο.

Την έχεις καιρό;

 

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ούτε βδομάδα δεν έχει που την πήρα, και χτες κουβάλησα τον κιθαρίστα να την φτιάξουμε και βρήκαμε ήχους που να παλεύονται με αυτά που παίζουμε. Μετά απ'αυτό πλέον είμαι ξεκάθαρος στο θέμα: ο καθένας κοιτάζει τι εφέ θέλει να βάλει στον ήχο του και παίρνει τα προτιμότερα αντίστοιχα πεταλάκια παρά πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πεταλιερες λες ή και για τα δημοφιλή της πεταλια?

 

για τις πεταλιερες λεω ......δεν ξερω πολυ ψηφιακουρα ....για τα δικα μου γουστα βεβαια ...σε αλλον μπορει να αρεσει..

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απ'αυτό πλέον είμαι ξεκάθαρος στο θέμα: ο καθένας κοιτάζει τι εφέ θέλει να βάλει στον ήχο του και παίρνει τα προτιμότερα αντίστοιχα πεταλάκια παρά πεταλιέρα.

 

 

σε αυτο διαφωνω καθετα και πιστεψε με ημουν και εγω στην ιδια μοιρα καποτε....απλα οι βoss εχουν αυτο το προβλημα.......μετα πηρα μια tonelab και αλλαξα πληρως γνωμη.....ειναι μια χαρα.......το ιδιο πιστευω θα ειναι και καποιο line 6.....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα,

αν και από ότι βλέπω είναι λίγο αργά που απαντάω σε αυτό το θέμα.

Έχω την συγκεκριμένη πεταλιέρα εδώ και 2 χρόνια και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τα φίλτρα καθώς και τα delay/modulations είναι πολύ καλά, έως εντυπωσιακά, αν σκεφτείς ότι μιλάς για μία πεταλιέρα σε σχετικά καλό κόστος. Προσωπικά χρησιμοποιώ πολύ το defreter, και το chorus, καθώς και το chorus-reverb. Επίσης ο compressor είναι αρκετά καλός.

 

Το θέμα με αυτά τα πολυεφέ είναι πως είμαστε βιαστικοί και πως δεν τους δίνουμε μία ευκαιρία.

 

Τα drive που έχει είναι αρκετά ενδιαφέροντα, και προσομοιώνουν ήχους από stomp-box πετάλια, όπως το Electro-Harmonix Big Muff π. (στην επιλογή Fuzz), αλλά και το TECH21 SANSAMP BASS DRIVER DI (επιλογή Bass Driver). Τώρα το θέμα στα drive είναι τι ήχο θες να βγάλεις. Προσωπικά επιλέγω το Natural και το Bass drive, αλλά ουσιαστικά θέλω λίγο πιο puntchy ήχο και ελάχιστη βρωμιά. Πιστεύω πως βαριά drive όπως το Metal h to overdrive δεν έχουν καμία θέση στον ήχο του μπάσου (εκτός βέβαια αν συνδυαστούν και δώσουν κάτι υπέροχο, το οποίο προς το παρών δεν το έχω καταφέρει).

Από την άλλη οι ήχοι synth θέλουν πολύ ψάξιμο και υπομονή. Συνδυάζονται με το Resonance από το footswitch, αλλά και πάλι δεν είναι εύκολο.

 

Θα έλεγα για αρχή να δοκιμάσεις αυτούς τους δύο ήχους που σου πρότεινα, με διάφορες επιλογές. Δεν μπορώ να σου πως ρυθμίσεις, εκτός αν παίζεις και εσύ με Warcick Std 4 Bubinga passive σε κεφαλή Hartke HA 3500 με καμπίνα Warwick 211 Pro. :P :P :P

 

Πάντως ένα τελευταίο σχόλιο. Ψάχνωντας τον ήχο μου, απαξίωσα την πεταλιέρα αυτή και αποφάσισα να δοκιμάσω πετάλια stompBox όπως το Boss Chorus CEB-3, δεδομένου ότι το chorus είναι από τα εφέ που χρησιμοποιώ περισσότερο, και ότι ήμουν ευχαριστημένος από το chorus της πεταλιέρας. Το κόστος του ήταν το 1/3 της πεταλιέρας (άρα 3 πετάλια μόνο αντί της πεταλιέρας - δεν μου ακούγεται και τόσο συμφέρον) και τελικά το εφέ ήταν πολύ χαμηλότερο από αυτό της πεταλιέρας, ακόμα και όταν το ποτενσιόμετρο του effect volume το είχα τέρμα. Έτσι αναθεώρησα κάπως την άποψη μου για την πεταλιέρα και το έψαξα λίγο.

 

Αν δεν την παρατήσες και δεν την πούλησες, προτίνω να καθήσεις ήρεμα και να ψάξεις 1-1 τα εφέ και να διαβάσεις τον οδηγό. Προσωπικά αυτό το έκανα ύστερα από ενάμιση χρόνο που την είχα και το μετάνιωσα που δεν το έκανα νωρίτερα.

 

 

arpe Diem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου