Προς το περιεχόμενο

Ozzy’s “favorite” guitarist



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι είμαι της γνώμης πως Iommi και Ozzy ήταν και είναι καλύτερα χώρια, οι δουλειές του Iommi μετά την Ozzy εποχή απλά δεν παίζονται (ξεκινώντας απ'τα Heaven And Hell/Mob Rules και καταλήγοντας στο φοβερό Fused με τον Hughes)

 

Απ'την άλλη ενώ δεν συμπάθησα ποτέ την φωνή του Ozzy στην σόλο καριέρα του ανέδειξε πολλούς σπουδαίους κιθαρίστες (που εδώ ψάχνουμε να βρούμε ποιος είναι ο πιο αρεστός) και βγήκαν πολλά ωραία και κλασικά κομμάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"μου αρεσει να ειμαι σε συγκροτημα, και το επιδιωξα συνειδητα αυτο. Δεν θελω να ειμαι ο σταρ τραγουδιστης και κιθαριστας. Το να εισαι σε ενα συγκροτημα, σημαινει το να προσπαθεις συνειδητα να εξαλειψεις την εικονα καποιου σαν ειδωλο." Tom Verlaine (η David Βyrne, δεν θυμαμαι).

 

Τα συγκροτηματα θα γραφουν παντα κατα κανονα καλυτερη μουσικη απο τις μοναδες. Γιατι? Αλλοι το λενε χημεια κλπ, εγω το λεω μαγεια. Παρε τον Ozzy... Τους 7 πρωτους δισκους των Black Sabbath, και αυτα που παιζει μονος του, που ειναι εντελως για γελια σε συγκριση με αυτους τους δισκους.

 

Γνωμη μου, παλι...

 

Ποτέ δεν τον πήγα τον Ozzy σαν φωνή, και για τα αριστουργήματα των Sabbath είναι υπεύθυνος ο Iommi. Με ΟΣΟΥΣ κι αν συνεργάστηκε, ήξερε τι ήθελε να βγάλει και πως να το κάνει.

Κατά τ'άλλα, θα συμφωνήσω με τον Nognir.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω Randy Rhoads μονο και μονο επειδη οταν επαιζε αυτα τα πραγματα ηταν πιτσιρικι!

Σκεφτειτε μονο ποσα περιθωρια ειχε μπροστα του..

 

 

Απ'την άλλη ενώ δεν συμπάθησα ποτέ την φωνή του Ozzy στην σόλο καριέρα του ανέδειξε πολλούς σπουδαίους κιθαρίστες (που εδώ ψάχνουμε να βρούμε ποιος είναι ο πιο αρεστός) και βγήκαν πολλά ωραία και κλασικά κομμάτια

 

το χει η μοιρα του να τους ξετρυπωνει..  :P

learn to swim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Randy Rhodes γιατι πολυ απλα αυτουνου τα τραγουδια του μου αρεσουν περισσοτερο....

 

Οχι οτι και οτι των αλλων δεν ειναι καλα, αλλα αντε να με ξεσηκωνουν 2-3 απο καθε δισκο μετα της randy εποχης. Στα 2 πρωτα αλμπουμ του οζυ ομως, ζητημα να ΜΗΝ μου αρεσουν 1-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς γιατί ο Jake E Lee είχε τον μεσαίο και neck μαγνήτη με κλήση;

Σε τι εξυπηρετούσε;

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Randy φυσικα διοτι εφτιαξε σχολη και δευτερος ο Jake για το τρομερο σολο του bark at the moon. Mετα απο ενα σημειο ολο και λιγοτερα κομματια μου αρεσουν, οπως συμβαινει και με ολες τις μπαντες των '70s και '80s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wylde. Πολύ απλά γιατί πιστεύω πως όλος ο χαμός με τον Rhodes γίνεται λόγω του ότι πέθανε... Και έτσι προφανώς οποιοσδήποτε άλλος να έπαιζε μετά στον Ozzy θα είχε να συγκριθεί με τον μύθο του Rhodes περισσότερο με τις παιχτικές του ικανότητες (που ήταν πολύ πιο συμαντικές από τον μύθο του). Ακριβώς όπως έγινε και με τον Cliff Burton των Metallica... Ο James Newsted ήταν άπειρες φορές καλύτερος ΜΠΑΣΣΙΣΤΑΣ από τον Burton αλλά ακόμα όλοι για τον Burton λένε... (όταν τόνισα τη λέξη μπασσίστας εννοούσα πως το στυλ του Burton δεν ήταν στυλ μπασσίστα αλλά στυλ κιθαρίστα που παίζει μπάσσο. Ενώ ο Newsted ήταν ΜΠΑΣΣΙΣΤΑΣ!!!!)

Πιστευω Randy Rhoads μονο και μονο επειδη οταν επαιζε αυτα τα πραγματα ηταν πιτσιρικι!

Σκεφτειτε μονο ποσα περιθωρια ειχε μπροστα του..

 

Και ο Wylde στα 19 του άρχισε να παίζει με τον Ozzy παιδιά αν δεν κάνω λάθος... Οπότε δεν είναι ανάγκη να λέμε για πιτσιρικάδες κλπ...  Και στο τέλος τέλος... Γούστα είναι αφτά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου